25.5 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

O Προμηθέας “βλέπει” τετράδα (pics)

Ο Προμηθέας, εντυπωσιακός κατά διαστήματα με πολλές λύσεις και με τον Χολ να οδηγεί επιθετικά, όντας σχεδόν αλάνθαστος από τα 6μ75 νίκησε τον ΠΑΟΚ και στην Πάτρα με το τελικό 81-68 για την 14η αγωνιστική της stoiximan.gr Basket League. Οι δύο ομάδες μοιράζονται το ίδιο ρεκόρ με 8-6, και μαζί με την ΑΕΚ.

Τα τρίποντα και οι δεύτερες ευκαιρίες βοήθησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν πρώτοι Μετά το 11-10 (5’) που διαμόρφωσαν Χαραλαμπόπουλος και Μαργαρίτης και το 17-15 (6’) διά χειρός Κόνιαρη οι Αχαιοί άρχισαν να ξεφεύγουν φτάνοντας ως το 25-15 έχοντας ως το σημείο αυτό 5/5 τρίποντα με τον Χολ να μετράει 3/3. Ο ΠΑΟΚ έκοψε τη διαφορά στη μέση (25-20) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Τζάκσον, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Προμηθέα. Επέβαλλε τον ρυθμό που ήθελε και ανέβασε τη διαφορά ως το +15 (38-23, 13’) με τον Νίκο Γκίκα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν, χωρίς όμως οι αντεπιθέσεις τους να έχουν διάρκεια. Ο Χολ παρέμεινε σε πρωταγωνιστικό ρόλο, ο Λάκι Τζόουνς προσπάθησε επιθετικά για τον ΠΑΟΚ, αλλά Γκίκας και Σαλούστρος οδήγησαν στο 48-33 του ημιχρόνου.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να τα καταφέρνουν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (48-39, 23’), αλλά Γκίκας, Φαγέ, Σαλούστρος και Μιλόσεβιτς βρήκαν τον τρόπο να βοηθήσουν τον Προμηθέα να απομακρυνθεί και πάλι, με τον Λίποβιι να στέλνει τη διαφορά στο +17 (67-50, 30’20’’). O αγώνας είχε όμως ακόμη δρόμο με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει για μία ακόμη φορά με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να γράφει το 67-57 (34’) από τα 6μ75. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο να ξεφύγουν με τον Χρήστο Σαλούστρο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 72-57 (35’).

Το ίδιο έγινε και λίγο αργότερα με το 72-62 από τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, να μετατρέπεται σε 77-64 (38'40'') και τελικά σε 81-68.

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο Νταρνέλ Τζάκσον και ο Δημήτρης Κατσίβελης αντιμέτωπιζαν προβλήματα για τον ΠΑΟΚ. Ο πρώτος ταλαιπωρήθηκε από ίωση, ενώ ο Κατσίβελης είχε έναν τραυματισμό στο δάχτυλο του δεξιού του χεριού.

ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΟΥΝΑ: Ο πάγκος του ΠΑΟΚ δέχθηκε μια τεχνική ποινή στο πρώτο ημίχρονο με τους ανθρώπους της ομάδας να δείχνουν πως δεν κατάλαβαν γιατί. Στο δεύτερο ημίχρονο πάντως ο μάνατζερ της ομάδας, Τέλης Ζουρνατσίδης είδε τον αγώνα από την φυσούνα, καθώς όπως λένε από τον ΠΑΟΚ το ζήτησε ο Σώμος.

Διαιτητές: Σώμος, Τσαρούχα, Παντελίδης

Δεκάλεπτα: 26-20, 48-33, 64-48, 81-68