24.7 C

O Mπρούσεβιτς «εκτέλεσε» τον ΠΑΟΚ

Ο Κολοσσός Ρόδου επιδόθηκε σε ένα απίστευτο επιθετικό κρεσέντο από την περιφέρεια, με μαέστρο τον Μάικ Μπρούσεβιτς, επικρατώντας με 87-66 του ΠΑΟΚ και προσπερνώντας τον στη βαθμολογία της Basket League.

Το ματς ξεκίνησε με τον Κολοσσό να δείχνει από την αρχή τις διαθέσεις του και παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα με 8-0 και εν συνεχεία με 17-6 πριν το δεκάλεπτο κλείσει με το σκορ 21-16. Οι Ροδίτες είχαν σε φοβερή μέρα τον, μέχρι πρότινος στην πόρτα της εξόδου, Μάικ Μπρούσεβιτς ο οποίος σημείωσε 15 πόντους με 5/5 τρίποντα, τα οποία ήταν και τα μόνα σουτ που επιχείρησε στο πρώτο ημίχρονο που έληξε με σκορ 53-38 υπέρ των γηπεδούχων παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Άνταμ Σμιθ και του αρχηγού, Βαγγέλη Μαργαρίτη για τον ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε χειρότερα από το πρώτο για τον "δικέφαλο του Βορρά" αφού ο Κολοσσός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και «εκτόξευσε» τη διαφορά ακόμα και στους 30 πόντους (81-51), την ώρα που η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πελαγοδρομούσε και ο Άνταμ Σμιθ (17 π.) έμοιαζε απελπιστικά μόνος. Το τελικό 87-66 με το οποίο επικράτησαν οι γηπεδούχοι τους χάρισε τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, την ώρα που ο ΠΑΟΚ βίωσε την 3 σερί ήττα του.

Ο «ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ»: Ο Μάικ Μπρούσεβιτς ήταν ο άνθρωπος που έλυσε τα χέρια των γηπεδούχων και μετέτρεψε το ματς σε περίπατο από την αρχή για τους Ροδίτες αφού με ένα εκπληκτικό 5/5 έξω από τα 6,75 μ, στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτός που έδωσε ώθηση στην ομάδα και διαφορά ασφαλείας. Ο Αμερικανός τέλειωσε το ματς με 20 πόντους που μεταφράζονται σε 6/7 τρίποντα και 2/2 βολές, αστοχώντας μόλις σε ένα σουτ ενώ μοίρασε τρεις ασίστ και κατέβασε και τρία ριμπάουντ!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:  Δεν υπήρχε στατιστική κατηγορία στην οποία να μην υπερείχε ο Κολοσσός στο ματς και αυτό από μόνο του τα λέει όλα. Αν πρέπει να ξεχωρίσουμε όμως κάτι αυτό είναι η φοβερή αναλογία μεταξύ εύστοχων διπόντων και τριπόντων για τους Ροδίτες αφού είχαν περισσότερα εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75 μ. στο ματς! Συγκεκριμένα σούταραν 15/34 τρίποντα και 9/23 δίποντα. Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ ήταν απογοητευτικός και «μάτωνε» για να φτάσει στο καλάθι.