21 C

O Τίμα «εκτέλεσε» την ΤΣΣΚΑ! (vids)

Στο μεγάλο ντέρμπι της VTB League η Χίμκι απέδειξε ότι είναι το αφεντικό στη Ρωσία και επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 96-80 έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Γιάνις Τίμα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η προβληματική εικόνα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνεχίστηκε μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό για τη Εuroleague και στο ντέρμπι της Μόσχας ηττήθηκε από την μεγάλη της αντίπαλο, την Χίμκι, με 96-80 και κατάλαβε ότι τα πράγματα δεν είναι εύκολα ως προς την υπεράσπιση του τίτλου.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού βρέθηκε μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή της στην επίθεση με αποτέλεσμα να φτάσει σε διψήφια επίπεδα διαφοράς και να μην απειληθεί στα τελευταία λεπτά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Γιάνις Τίμα, ο οποίος σημείωσε 26 πόντους (8/9διπ., 3/6τρ.) ενώ είχε σημαντική βοήθεια και από τον Αλεξέι Σβεντ που επέστρεψε στη δράση με 18 πόντους αλλά με κάκιστα ποσοστά (2/10τρ.). Από την άλλη πλευρά ο Χίλιαρντ (24π.) με τον Τζέιμς (20π.) έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν αλλά δεν στάθηκε αρκετό ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε μόλις 5;47 λεπτά σημειώνοντας 6 πόντους και μαζεύοντας 3 ριμπάουντ.

Μετά από αυτή τη νίκη η Χίμκι παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας στη VTB League με 12-1 ενώ η ομάδα του κόκκινου στρατού έχασε έδαφος από την πρώτη θέση έχοντας και ένα ματς περισσότερο (10-4).