19.5 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

O «διαστημικός» Kάνααν δεν… σταμάτησε την ΤΣΣΚΑ! (vids)

Ο Αϊζάια Κάνααν πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα της Ούνικς Καζάν, σημειώνοντας 36 πόντους, όμως και πάλι δεν κατάφερε να «λυγίσει» το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και του Μάικ Τζέιμς (22π.), με αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να βγει νικήτρια από τον «ελληνικό εμφύλιο» με τον Δημήτρη Πρίφτη (83-76).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος και το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς. Η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (18-17), όμως η Ούνικς Καζάν πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (41-40). Η συνέχεια ήταν ανάλογη όμως στο δεύτερο μέρος βγήκαν... μπροστά για τους πρωταθλητές Ευρώπης ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τόκο Σενγκέλια, όπου έκανε double double (18π.,12ριμπ.).

Η καταπληκτική εμφάνιση του Αϊζάια Κάνααν και οι 36 προσωπικοί του πόντου (6/10 τριπ.) πήγαν... στράφι, ενώ ο Νέιτ Ουόλτερς πρόσφερε κι αυτός πολύτιμες βοήθειες με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Με αυτή τη νίκη η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 8-2 ενώ η Ούνικς Καζάν έπεσε στο 5-4.