21.3 C

Ντιζόν – Προμηθέας 88-80: Πλήρωσε τα λάθη του

Ο Προμηθέας πήγε στη Γαλλία για το ντέρμπι αήττητων, πιθανότατα πρωτιάς και απευθείας πρόκρισης στους "16" από τον όμιλό του με τη Ντιζόν και ενώ είχε πλάνο και... θάρρος, έφυγε ηττημένος με 88-80 έχοντας προδοθεί από τα λάθη του. Ο απολογισμός των 17 έναντι 8 των γηπεδούχων κόστισε, ενώ σε "δήμιό" του εξελίχθηκε ο χαρισματικός σκόρερ Ντέιβιντ Χόλστον που τελείωσε το ματς με 25 πόντους και το κυριότερο, δημιούργησε τη μεγάλη διαφορά στην τρίτη περίοδο. Στο 3-0 η Ντιζόν, στο 2-1 ο Προμηθέας, ο οποίος πάντως δεν παράτησε το ματς, "μάζεψε" τη διαφορά που είχε πάει στους 16 πόντους και άφησε... ανοιχτούς λογαριασμούς.

Ο Προμηθέας είχε ρυθμό, αλλά έκανε πολλά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με τους Γάλλους μπροστά με 24-19, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να έχουν υποπέσει σε 7 λάθη, έναντι κανενός του αντιπάλου!

Στο δεύτερο βελτιώθηκε αισθητά και στην αμυντική του συμπεριφορά, ισοφάρισε σε 39-39 από το 39-31, αλλά... κατάφερε στο τελευταίο λεπτό να δεχθεί 6 αναπάντητους πόντους και το ημίχρονο έληξε με 45-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφής για τον Προμηθέα και αποθέωσης για τον Ντέιβιντ Χόλστον. Ο δαιμόνιος βραχύσωμος αμερικανός γκαρντ τα έβαζε από παντού, έφτασε τους 24 πόντους με 5/7 τρίποντα, έφερε την ομάδα του μπροστά με 59-43 στο 24' και δεν σταματιόταν.

Ο Προμηθέας έχασε το μυαλό του, βρέθηκε να κυνηγάει μεγάλες διαφορές και το 71-58 του δεκαλέπτου δημιουργούσε άσχημη συνθήκη για την τελική ευθεία. Η Ντιζόν κρατούσε σε απόσταση τον αντίπαλο σε όλη τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου και έτσι κράτησε εκτός από τη νίκη και τη σημαντική διαφορά.