22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ντιζόν-Περιστέρι 89-82: Άδοξο φινάλε (vids)

Το Περιστέρι μετά το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην Ντιζόν τα έκανε όλα λάθος, κατέρρευσε στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο, έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια στην τέταρτη, ωστόσο δεν ήταν αρκετή και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη γνώρισε την ήττα με 89-82 και αποχαιρέτησε το BCL. Η γαλλική ομάδα θα συνεχίσει στους "16" της διοργάνωσης.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από το Περιστέρι στη Γαλλία με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να τρέχει σερί 9-0 μπαίνοντας δυναμικά στην αναμέτρηση. Η διαφορά έγινε σύντομα διψήφια (6-16), με τον Λεωνίδα Κασελάκη να ηγείται επιθετικά. Τέλος πρώτης περιόδου με το Περιστέρι στο +8 (16-24), σουτάροντας πολύ καλά από την περίμετρο. Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (+11) πριν εξαφανιστεί απότομα. Με ένα σερί 13-0 η γαλλική ομάδα προσπέρασε (31-29). Το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο των "κυανοκίτρινων" έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στην Ντιζόν στην ανάπαυλα (39-38).

Ένα επιμέρους 11-2 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, έφερε τη Ντιζόν στο +10 (50-40), απέναντι σε ένα Περιστέρι που δεν πατούσε καλά στο γήπεδο μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά ξέφυγε, έφτασε στο +18 (61-43) και κατέληξε στο +13 (63-51) δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε καλύτερα στην τελευταία περίοδο, έκανε τη διαφορά μονοψήφια, ωστόσο ορισμένα λάθη σε κομβικά σημεία του παιχνιδιού δεν του επέτρεψαν την ολική ανατροπή.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι πλήρωσε τα πολλά λάθη (19) που αποδείχθηκαν ιδιαίτερα κομβικά, ενώ υστέρησε και στον τομέα των ριμπάουντ που είχε μόλις 23 έναντι 30 της Ντιζόν.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.