16 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ντιζόν-ΠΑΟΚ 69-74: Επική ανατροπή και πρόκριση-θρίλερ χωρίς… δώρο (pic, vids)

Σε έναν όμιλο με ισπανική, γαλλική και ιταλική ομάδα, ο ΠΑΟΚ στην ημέρα της κλήρωσης του BCL έμοιαζε ως αουτσάιντερ αν όχι καταδικασμένος. Η πραγματικότητα αποδείχτηκε όμως διαφορετική αφού για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα είναι παρών στα play in ενώ για πέμπτη φορά στις έξι σεζόν του στη διοργάνωση, η παρουσία του δεν θα εξαντληθεί στους ομίλους. Τα κατάφερε αφού νίκησε με 74-69 και παρότι βρέθηκε πίσω ακόμη και με 16 πόντους προς τα τέλη μάλιστα της τρίτης περιόδου. Το έκανε μάλιστα χωρίς να πάρει... δώρο από τη Μάλαγα στο ματς που έγινε την ίδια ώρα με τη Σάσαρι, αφού οι Ιταλοί σημείωσαν νίκη χωρίς αντίκρισμα με 92-82!

Έτσι ο Δικέφαλος τερμάτισε 3ος στον 7ο όμιλο του Basketball Champions League και θα αγωνιστεί με μειονέκτημα έδρας στα play in. Θα πρέπει ωστόσο να περιμένει μέχρι αύριο (21/12, 21:00) για να μάθει τον αντίπαλο του που θα είναι ένας εκ των Περιστερίου, Ρίτας Βίλνιους και Μπνέι Ερζίλια που θα παλέψουν για τις θέσεις πίσω από την Τενερίφη στον 8ο όμιλο, δεδομένου ότι ισοβαθμούν στο 2-3.

Οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν την «αφλογιστία» των πρώτων λεπτών του ΠΑΟΚ και προηγήθηκαν με 7-0 αλλά ο Δικέφαλος βρήκε λύσεις στη συνέχεια, μάζεψε τη διαφορά (10-7 στο 6’) και προηγήθηκε (12-18 στο 9’). Στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 18-14 με σημαντική τη βοήθεια του Πόλεϊ από τον πάγκο.

Στη δεύτερη περίοδο όμως ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε αγνώριστος. Η Ντιζόν έκανε αρχικά ένα 13-3 που της έδωσε ξανά το προβάδισμα (27-21 στο 12’). Ο Λυκογιάννης, επιστράτευσε σχήμα με τρία γκαρντ αλλά δεν μπορούσε να πάρει πράγματα από τον Ρένφρο που προερχόταν από ίωση, χτύπησε και στον δεξί αστράγαλο. Έτσι οι Γάλλοι που έβγαζαν περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ προηγήθηκαν με 10 στο 17’ (36-26) και με 14 (40-26) πριν τελειώσει το ημίχρονο με τη διαφορά στους 12 (40-28).

Οι Γάλλοι άνοιξαν την «ψαλίδα» στους 16 (44-28) και παίζοντας ουσιαστικά χωρίς σέντερ αφού δεν επέστρεψε στο παρκέ ο Ρένφρο εξαιτίας του τραυματισμού του, πήγε αναγκαστικά σε κοντά σχήματα. Με ένα τέτοιο έκανε ένα σερί 10-0 πλησιάζοντας στους έξι (44-38). Η Ντιζόν όμως απάντησε με ένα δικό της 10-0 επαναφέροντας τη διαφορά στους 16 (54-38 στο 27’). Τα σερί συνεχίστηκαν με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα 8-0 στο φινάλε της περιόδου που έκλεισε με 54-46.

Ο Δικέφαλος έγινε ακόμη πιο πολύ απειλητικός μειώνοντας στους τέσσερις (56-55 στο 34’) την ώρα που στη Μάλαγα το ματς είχε γίνει ντέρμπι, παρότι αρχικά οι Ισπανοί είχαν χτίσει διψήφιες διαφορές. Το επιμέρους 11-2 έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 57-56 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Τα τελευταία λεπτά ήταν θρίλερ αφού και τα δύο ματς πήγαν στην κόψη του ξυραφιού! Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +7 στο 38’ (62-69) με ένα μεγάλο τρίποντο του Χαντς. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 65-72 με ένα ακόμη τρίποντο του Ράιλι με το οποίο κλείδωσε τη μεγάλη νίκη-πρόκριση!

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Το… μάτι ασφαλώς και πέφτει σε όσα έκαναν Χαντς, Φράνκε και Ράιλι όμως «κλειδί» ήταν ο Διαμαντής Σλαφτσάκης. Επιστρατεύτηκε για να καλύψει την τρύπα στο «5», έδωσε τρομερές μάχες με τους πολύ ψηλότερους αντιπάλου του και εκτός όλων των άλλων, κατάφερε να φτάσει σε μία τρομερή επίδοση μοιράζοντας έξι ασίστ!

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο σχεδόν όσους πόντους δέχτηκε στη δεύτερη περίοδο. Μετά τους 26 του δεύτερου δεκαλέπτου, έβγαλε όλη του την ενέργεια στην άμυνα και κράτησε στους 29 τους Γάλλους στο τρίτο και στο τέταρτο. Αυτό και βέβαια τα μεγάλα σουτ του Ράιλι, του Φράνκε και του Χαντς του έδωσαν τη νίκη.