23.4 C
Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

No Sloukas, yes party η Φενέρ

Η Φενέρ νίκησε στο απόλυτο ντέρμπι του φινάλε του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκας την Ρεάλ με 65-63 και έκλεισε το πρώτο μισό με το εντυπωσιακό ρεκόρ 14-1! Οι Τούρκοι αν κι έπαιξαν χωρίς τον άρρωστο κινητήριο μοχλό τους Κώστα Σλούκα και βρέθηκαν στο 38' πίσω με 57-63, βρήκαν τρόπο να γυρίσουν το ματς και να παραμείνουν στην κορυφή έχοντας πλέον δύο νίκες διαφορά από την Ρεάλ.

Οι δύο ομάδες μοίρασαν ακριβώς στην μέση το πρώτο ημίχρονο. Η Φενέρ ήταν σαρωτική στο πρώτο δεκάλεπτο, με Βέσελι και Ντατόμε καθοδηγητές και άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, το έκλεισε προηγούμενη με 22-12 και στις αρχές του δεύτερου πήγε στο 24-12! Από εκείνο το σημείο οι ρόλοι άλλαξαν, η Ρεάλ βρήκε μακρινό σουτ με τον εκπληκτικό Ρούντι να τα βάζει από παντού, γύρισε το ματς και με τον Ταβάρες να κλείνει τους διαδρόμους και το ημίχρονο έληξε 32-32.

Η κάκιστη, άστοχη και νευρική τρίτη περίοδος έφερε το πρώτο προβάδισμα της Ρεάλ με 41-42 στο 28' και σημαδεύτηκε από την αποβολή του Σέρχιο Γιουλ στο 29'30''. Εχοντας χρεωθεί ένα αντιαθλητικό φάουλ στην πρώτη περίοδο, χρεώθηκε και μια διακιολογημένη τεχνική ποινή επειδή πέταξε την μπάλα αντιδρώντας σε ένα σφύριγμα και αποβλήθηκε. Το δεκάλεπτο έληξε με την Φενέρ να προηγείται με 48-44.

Η Ρεάλ είχε απορρυθμίσει την Φενέρ, είχε πάει τον ρυθμό εκεί που ήθελε, είχε πεισμώσει και από την αποβολή του Γιουλ και αρκετά άλλα παράπονα που είχε από την διαιτησία και σταδιακά πήρε τον έλεγχο του ματς και στο 37' βρέθηκε στο +6, 57-63 με σερί 9-0 από το 57-54.

Η Φενέρ πλησίασε στον πόντο στα 35'', 62-63 έχοντας ανανεώσει τρεις φορές μια επίθεσή της, o Τόμπκινς έχασε την επίθεση της Ρεάλ στα 13'' και ακολούθησε τζάμπολ με κατοχή για την Φενέρ, τάιμ άουτ με την επαναφορά να φέρνει προσωπική ενέργεια του Ντατόμε και γκολ φάουλ στα 6,6'', παρότι η Ρεάλ είχε να δώσει δυο φάουλ αλλά ο Ιταλός αιφνιδίασε. 65-63 με την εύστοχη βολή, ο Καμπάτσο έτρεξε το γήπεδο, αλλά έχασε το τελικό σουτ.

ΔΙΚΟ ΤΟΥ: Ο Τζίτζι Ντατόμε ήταν θετικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα για την Φενέρ, όμως, ειδικά με την τελευταία του ατομική ενέργεια και το νικητήριο καλάθι δικαιούται τον τίτλο του απόλυτου πρωταγωνιστή.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα 31-26 υπέρ της Φενέρ δεν είναι κάποια εντυπωσιακή διαφορά, ούτε τα 9-5 στα επιθετικά. Ομως τα τρία από αυτά ήταν μαζεμένα στην επίθεση που τελικά μείωσε σε 63-62, άρα και έπαιξαν ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.