31.1 C
Κυριακή, 16 Ιουνίου, 2024

NBA: Ο Βεζένκοφ “βρίσκει τα πατήματα του”, οι καλύτερες στιγμές του στη preseason (vid)

Ο Σάσα Βεζένκοβ αρχίζει να προσαρμόζεται στις απαιτήσεις του ΝΒΑ, όπως έδειξε με την πολύ καλή απόδοση που είχε στη νίκη των Σακραμέντο Κινγκς επί των Γιούτα Τζαζ με 116-113, σε φιλική αναμέτρηση για την preseason του κορυφαίου πρωταθλήματος στον πλανήτη.

Ο 28χρονος φόργουορντ επελέγη για την αρχική πεντάδα των «Βασιλιάδων» και παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν έκανε αισθητή την παρουσία του, στην τρίτη περίοδο ήταν εξαιρετικός και τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, έξι ριμπάουντ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Κορυφαίοι σκόρερ για τους νικητές, ήταν οι Μαλίκ Μονκ (23π.) και Κόλμπι Τζόουνς (19π.), ενώ από την ομάδα της Γιούτα, ξεχώρισαν οι Τέιλεν Χόρτον-Τάκερ και Κόλιν Σέξτον, με 26 και 24 πόντους, αντίστοιχα.

Μάλιστα μετά και την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών της στην preseason, οι Κινγκς, δημοσίευσαν ένα βίντεο με τις καλύτερες στιγμές του Βεζένκοφ από αυτά τα πέντε φιλικά, στα οποία ο MVP της περσινής Ευρωλίγκας κατέγραψε 6,5 πόντους, 4,2 ριμπάουντ κατά μέσο όρο, σουτάροντας με 28% από το τρίποντο (6/22 σουτ) σε αυτή την πρώτη του «γεύση» από τον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ.