24.5 C
Athens
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς – 9η αγ.): Γιορτές με αήττητο για ΚΑΟΧ, «σκόνταψαν» στο Κιλκίς οι Τιτάνες, το θεσσαλικό ντέρμπι στον Ολυμπιακό Βόλου

Γιορτές στην κορυφή θα κάνουν ο ΚΑΟΧ και οι Τιτάνες Παλαμά, αν και η ομάδα της Καρδίτσας υπέστη στο Κιλκίς από την εξαιρετική ΚούΠα την πρώτη ήττα της στην φετινή National League 2, με την παράλληλα απώλεια της Καστοριάς, όμως, στη Βέροια να μην αλλάζει την κατάσταση, που ίσχυε για τους δύο ομίλους του Βορρά.

Οι ομάδες που κατείχαν την κορυφή στους δύο ομίλους του Βορρά της National League 2 συνεχίζουν να μένουν... μόνες τους στο τέλος των υποχρεώσεων για το 2023, με μόνη υποχρέωση αυτή της Τρίτης (19/12) ανάμεσα σε Ναύαρχο Βότση και Ακαδημία Μουδανιών για τον 5ο όμιλο. Σε αυτό τον όμιλο, ο ΚΑΟΧ συνεχίζει την... παρέλασή του με ένα «ξεμούδιασμα» απέναντι στην Ευκαρπία για το «9 στα 9», έχοντας πίσω του τον Ιωνικό Ιωνίας σε απόσταση δύο νικών, με την ομάδα από τα Διαβατά να κερδίζει άνετα το Ρούπελ Σιδηροκάστρου, την ίδια στιγμή που η Σταυρούπολη θριάμβευε στο ντέρμπι με τα Βασιλικά για την 3η θέση. Η Ασπίδα Ξάνθης και η Αγία Βαρβάρα, από την πλευρά τους, δεν είχαν πρόβλημα έναντι του Εθνικού Λαγυνών και του Ολύμπου αντίστοιχα.

Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά υπέστησαν την πρώτη ήττα τους στο πρωτάθλημα από μια εκπληκτική ΚούΠα Κιλκίς, ωστόσο αυτό δε σήμανε και κάποια... συγκατοίκηση στην κορυφή, μιας και η Καστοριά ηττήθηκε με τη σειρά της στη Βέροια από τους Αετούς. Αντιθέτως, επωφελούμενα της αγωνιστικής είναι τα Τρίκαλα, που έκαναν... περίπατο στη Μελίκη και βρίσκονται στη δεύτερη θέση. Ο Αλμυρός συνεχίζει την ανοδική του πορεία με νέα νίκη έναντι του Πιερικού Αρχελάου, όπως και τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, που πέρασαν από το Άργος Ορεστικό, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε σπουδαίο «διπλό» στο ντέρμπι με την ΑΕΛ.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΑΣ Μελίκη-ΑΟ Τρίκαλα 47-89
ΑΕ Λάρισας-Ολυμπιακός Βόλου 71-79
Αργος Ορεστικό-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 60-73
Αετοί Βέροιας-ΑΣ Καστοριάς 60-51
ΚούΠα Κιλκίς-Τιτάνες Παλαμά 87-76
ΓΣ Αλμυρού-Πιερικός Αρχέλαος 82-76

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 82-76
Διαιτητές: Τσάνταλη-Τσαρδούλιας Τ.-Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 20-14, 45-32, 61-58, 82-76
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 4, Πολίτης 31(4), Παπούλιας 2, Αργύρης 3, Λάππας 12, Μυλωνάς, Πελεκούδας 22, Μαμούρας 8.
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης-Ξηρομερίτης): Ροδόστογλου 26(3), Λιόλιος 6(2), Ράπτης 21, Καρκατσέλης 2, Γκογκίδης 9(1), Κοντσές 12(2), Ιγγλέζος, Νούλας.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 76-83
Διαιτητές: Κολοκυθάς-Λυγούρας-Κουρόγλου
Δεκάλεπτα: 22-24, 35-45, 45-58, 76-83
ΑΕ Λάρισας (Γκανέτσας): Γκανέτσας 18(3), Γεωργάκης 18(3), Καραδήμος 7, Κρικώνης 3, Δελής 3(1), Νταής 3, Βλάχος, Σιαμέτης, Ζιάκας 11, Ζησούλης 5(1), Κοντογιάννης 8(1).
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος-Μυριντζής): Μαλακόπουλος 7(1), Παρασχάκης 1, Νυδριώτης 20(1), Λογοδότης Π. 26(5), Σπανόπουλος 4, Στεφόπουλος 10(2), Δελεντζές 15, Σιανός, Πλεσιώτης.

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 87-76
Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Σκρίνος, Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 26-15, 49-35, 66-53, 87-76
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 25(7), Παπαδόπουλος 34(5), Ακριτίδης 9, Μακούλης 3, Καρυπίδης 3(1), Πιπερτζής 11(2), Κολεσιώτης, Τσολάκης 2 .
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 23(1), Τσούμας Σ. 7(1), Τσούμας Γ. 3(1), Σαριμπαλίδης Κ. 7(1), Λόλας 28, Αντωνίου 5(1), Σαριμπαλίδης Γ., Πανάγος 3(1).

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 60-51
Διαιτητές: Σελεβός, Ντόντης, Μιχέλης
Δεκάλεπτα: 13-12, 20-22, 39-34, 60-51
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 1, Κοχλιαρίδης 18, Σαχμπατιάν 20, Παπαδόπουλος 5(1), Νικάι 5(1), Γιαμπατζίδης 3, Ιωσηφίδης 6(2), Μητακίδης 2, Σαζακλίδης.
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 7(1), Τερσενίδης 9(1), Δατσιάδης 20(4), Χότζα 10, Παγανάς 3, Κορομπίλιας 1, Παντελίδης, Μονοβασίλης 1, Πιπερόπουλος.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 60-73
Διαιτητές: Μαρτινάκος, Τοπαλίδης, Κάννης
Δεκάλεπτα: 18-22, 32-35, 49-55, 60-73
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 18(2), Κόττας 12(2), Σπυρόπουλος, Στάιος, Σαρρής 16(1), Μαλιούρας 3, Παράσχος 3(1), Φωτιάδης, Τράντας 8(2).
Εκπ. Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης 8, Μεσκούρης 14(4), Καραποστόλου 21(5), Μάρκου 10(2), Τσίγκας 8(2), Γιανναράς 9(2), Μασλαρινός, Ζλάκιος 3(1), Καπλάνης, Κομματάς, Γρηγοριάδης.

ΜΕΛΙΚΗ-ΤΡΙΚΑΛΑ 47-89
Διαιτητές: Σιταρίδης, Κλεπουσνιώτου, Δώνης
Δεκάλεπτα: 17-18, 22-50, 38-70, 47-89
Μελίκη (Καραγιαννίδης): Πλεξίδας 8(2), Στακτάρης 10(2), Βουρτζούμης 9(1), Παγώνης 8, Μούμογλου 7, Κυριάκου, Μαρμαρίδης 3(1), Ντόβας Α., Ντόβας Κ. 2, Γατόπουλος.
Τρίκαλα (Κουρμέντζας): Ψύρρας 10(2), Σούλκο 16, Δέσπος 12, Μοσχόπουλος 12(2), Χάιδος 8, Ταμ Τζόελ 11(1), Γκαντιάς 5, Λεπενιώτης 11(1), Ευαγγελακόπουλος 4.

Βαθμολογία (σε 9 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 17 (8-1)
2) Τρίκαλα 16 (7-2)
3) Καστοριά 16 (7-2)
4) Αετοί Βέροιας 15 (6-3)
5) Αλμυρός 14 (5-4)
6) ΚούΠα Κιλκίς 14 (5-4)
7) Πιερικός Αρχέλαος 14 (5-4)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 12 (3-6)
9) ΑΕΛ 12 (3-6)
10) Ολυμπιακός Βόλου 11 (2-7)
11) Άργος Ορεστικό 11 (2-7)
12) Μελίκη 10 (1-8)

10η αγωνιστική (7/1/2024):

ΑΕ Λάρισας-ΓΣ Αλμυρού
Ολυμπιακός Βόλου-ΓΑΣ Μελίκη
ΑΟ Τρίκαλα-Κούπα Κιλκίς
Τιτάνες Παλαμά-Αετοί Βέροιας
ΑΣ Καστοριάς-Αργος Ορεστικό
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Πιερικός Αρχέλαος

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Σταυρούπολη ΕΚ-ΓΑΣ Βασιλικών 77-51
Ναύαρχος Βότσης-Ακαδημία Μουδανιών (19/12, 19:00)
ΚΑΟ Χαλκιδικής-ΠΣ Ευκαρπίας 86-60
Ιωνικός Ιωνίας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 82-64
Αγία Βαρβάρα-Ολυμπος ΕΚΕ 86-72
Ασπίδα Ξάνθης-Εθνικός Λαγυνών 75-65

Τα φύλλα αγώνα:

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ 77-51
Διαιτητές: Καντερές-Βασιλόπουλος-Τογανίδου
Δεκάλεπτα: 21-13, 35-21, 55-41, 77-51
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Κυλαντωνίδης Π., Δασκαλόπουλος 14, Ταβλαρίδης 2, Τζαμπαζλής 20(4), Χατζημιχαηλίδης 9(1), Γκαβέζος 14(4), Φωτιάδης, Παπαπασχάλης 2, Παπασάβογλου 10(2), Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 1, Σαββίδης, Καρακαλίδης 5(1).
ΓΑΣ Βασιλικών (Παπαβασιλείου-Κούρτης): Χαλάτσης 14(2), Αποστολίδης 6(1), Οικονόμου 17, Τσιάμης, Πασούδης 5, Θάνο 2, Ντισλής 7, Πατίκας, Τζίμας, Σύρος, Λάτος.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 75-65
Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Χατζηκώστας-Χάνος
Δεκάλεπτα: 24-17, 36-34, 57-48, 75-65
Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης-Δώδος): Αγγελόπουλος 10, Στουρνάρας 20(1), Παυλάκης 11(2), Μπιλιούρης 22, Σαββουλίδης 1, Παπαϊωάννου 4(1), Κάλφας 3, Καρανικολίδης, Ρούμογλου 4, Παναγιωτόπουλος.
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς): Γιώρτσιος 7(2), Σεφερίδης 7, Γαϊτάνης, Γκαβέζος 13(1), Σαμαράς 9(2), Ντινάκης 9, Φωτιάδης 16(2), Ιατρίδης 1, Φωτιάδης Ι. 3, Δημάκης.

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 86-60
Διαιτητές: Μπουγλός Ι., Καρυπίδης, Γκαντίδης Μιχ.
Δεκάλεπτα: 23-20, 49-31, 70-47, 86-60
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 8(1), Χατζής 9(1), Ζωγράφος 6, Γκιουζελίδης 13, Μπαλτζόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Λάσκαρης 4(1), Νταρατάνας 8, Βέτσος 6(1), Τύπος 7, Αλευρίδης 4, Παναγιωτόπουλος 19(3).
Ευκαρπία (Σταμίρης): Ψευτογκάς 11(3), Μελίδης 8, Σανιώτης 4, Λίλης, Γαλάζιος 11(2), Κόκκινος 14(1), Τσιμερίκας 1, Βούκα 2, Μπαδιάς 2, Μπαξεβαντζής 3, Αλαμάνος, Παπαϊωάννου 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 82-64
Διαιτητές: Μαραμής, Ράπτης, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 19-20, 43-32, 62-50, 82-64
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Περιστεράκης 7, Αντωνιάδης 2, Βενετίδης 7(1), Λύτας 16(3), Σκουλαριώτης 9(1), Ζωγράφος 10(1), Δημητριάδης 19, Σαρακατσάνος, Αχτσής 12(3), Βαϊράμης, Κοτζακιουλάφης.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαμιανάκος 11(1), Δημητρακάς 7(1), Δαλαγκόζης 13(1), Φραγκούλης, Κάτος 12(2), Κεμανετζής, Παπαδόπουλος Ι. 10, Γκούτζιας 5, Παπαδόπουλος Ν., Σιδερίδης 6(1).

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 86-72
Διαιτητές: Λαδάς, Αναστασιάδης Π., Δημούδης
Δεκάλεπτα: 20-19, 42-34, 61-52, 86-72
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος-Μαγιάνης): Βασιλόπουλος 8(1), Μαρκόπουλος 13, Αθανασιάδης 16(4), Πέπα 3(1), Πρασίνης 10, Πρεμέτης, Λαζαρίδης 19(4), Μπανάσας 11, Μπαλαμπουγιούκης Δ. 6(2), Παπουτσής, Αναγνώστου, Μπαλαμπουγιούκης Π.
Όλυμπος (Κοτανίδης): Ονάσογλου 6, Γκιφόπουλος 6(1), Κυργάκης 11(3), Νουκάρης 12(1), Πάντσιος 11(3), Γιαννουζάκος, Γαλατσόπουλος 2, Κοκονέση, Μαυρίδης 24(3).

Βαθμολογία (σε 9 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 18 (9-0)
2) Ιωνικός Ιωνίας 16 (7-2)
3) Σταυρούπολη 15 (6-3)
4) Βασιλικά 15 (6-3)
5) Όλυμπος ΕΚΕ 14 (5-4)
6) Ασπίδα Ξάνθης 14 (5-4)
7) Αγία Βαρβάρα 13 (4-5)
8) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 13 (4-5)
9) Ναύαρχος Βότσης 12 (4-4)*
10) Εθνικός Λαγυνών 11 (2-7)
11) Ευκαρπία 9 (0-9)
12) Ακαδημία Μουδανιών 9 (1-7)*

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

10η αγωνιστική (7/1):

Ναύαρχος Βότσης-Ασπίδα Ξάνθης
Ακαδημία Μουδανιών-Σταυρούπολη ΕΚ
ΓΑΣ Βασιλικών-Αγία Βαρβάρα
Ολυμπος ΕΚΕ-Ιωνικός Ιωνίας
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΚΑΟ Χαλκιδικής
ΠΣ Ευκαρπίας-Εθνικός Λαγυνών



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ