14.7 C
Athens
Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 7η αγ.): Ασταμάτητοι Τιτάνες-ΚΑΟΧ, «μπαμ» από Πιερικό και Ναύαρχο Βότση

Οι Τιτάνες Παλαμά και ο ΚΑΟΧ παραμένουν οι δύο μοναδικές αήττητες ομάδες της National League 2, κάνοντας το «7 στα 7» στα πρωταθλήματά τους, αφού πέρασαν τα εκτός έδρας τεστ τους, αν και αντίστοιχα Καστοριά και Βασιλικά ακολουθούν κατά πόδας, με τον Πιερικό Αρχέλαο και τον Ναύαρχο Βότση, την ίδια ώρα, να προκαλούν εκπλήξεις.

Αφεντικά στον 4ο και τον 5ο όμιλο αντίστοιχα συνεχίζουν να είναι οι Τιτάνες Παλαμά και ο ΚΑΟΧ στην National League 2. Η ομάδα της Καρδίτσας πέρασε από τη Λάρισα, αρχικά, στο παιχνίδι που άνοιξε την 7η αγωνιστική στον 4ο όμιλο, με «όπλο» την άμυνα που δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους στην τελευταία περίοδο, αν και η Καστοριά παραμένει σε απόσταση ανάσας, παίρνοντας το «διπλό» στη Μελίκη. Αυτοί, που έμειναν πιο πίσω, είναι οι Αετοί Βέροιας, με τον Πιερικό Αρχέλαο να αποδρά από την Ημαθία, ενώ και τα Τρίκαλα μέτρησαν εκτός έδρας νίκη, έστω και με δυσκολία, στο Βόλο. Ο Αλμυρός και η ΚούΠα Κιλκίς, από την πλευρά τους, δε δυσκολεύτηκαν απέναντι σε Άργος Ορεστικό και Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ πανηγύρισε τεράστιο «διπλό» στην Ξάνθη έναντι της Ασπίδας κι έμεινε αήττητος σε επτά αγώνες, με τα Βασιλικά να ακολουθούν, περνώντας άνετα από τα Μουδανιά, ενώ ο Ναύαρχος Βότσης οδήγησε σε πισωγύρισμα τον Όλυμπο, που έμεινε ισόβαθμος στην τρίτη θέση με τον Ιωνικό Ιωνίας, ο οποίος είχε εύκολο έργο με τον Εθνικό Λαγυνών. Η Σταυρούπολη επίσης δε δυσκολεύτηκε απέναντι στο Ρούπελ Σιδηροκάστρου, για να δημιουργηθεί από κάτω της ένα... τρενάκι τεσσάρων ομάδων στο 3-4, με την Αγία Βαρβάρα να παίρνει ανάσα έναντι της Ευκαρπίας.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΑΣ Μελίκη-ΑΣ Καστοριάς 72-93
ΑΕ Λάρισας-Τιτάνες Παλαμά 54-65
Ολυμπιακός Βόλου-ΑΟ Τρίκαλα 59-63
Αετοί Βέροιας-Πιερικός Αρχέλαος 66-73
ΚούΠα Κιλκίς-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 78-64
ΓΣ Αλμυρού-Αργος Ορεστικό 86-46

Τα φύλλα αγώνα:

ΜΕΛΙΚΗ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 72-93
Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Κολοκυθάς-Καραβάς
Δεκάλεπτα: 15-21, 35-47, 51-75, 72-93
Μελίκη (Καραγιαννίδης): Μούμογλου 25, Πλεξίδας 30, Στακτάρης 9(2), Κυριάκου, Μαρμαρίδης 8(2), Ματράκας, Ντόβας Α., Ντόβας Κ.
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 23(6), Τερσενίδης 11(1), Δατσιάδης 20, Χότζα 22, Παγανάς 2, Πιπερόπουλος 6(2), Κορομπίλιας 6, Δημητρόπουλος 3, Ντόντης, Μποζίνης, Φιλιππίδης, Κώτσης.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 54-65
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Κασούμης-Δημούδης
Δεκάλεπτα: 15-17, 34-31, 50-50, 54-65
ΑΕ Λάρισας (Γκανέτσας): Γκανέτσας 10, Γεωργάκης 10(2), Κρικώνης 6(1), Καραδήμος 16, Δελής 2, Νταής 3, Κοντογιάννης, Ζιάκας 7, Ζησούλης, Σιμόπουλος.
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Τσούμας Σ. 23(3), Τσούμας Γ. 2, Σαριμπαλίδης Κ. 4, Λόλας 13, Αντωνίου 11(2), Σφακιανός 12(2), Σαριμπαλίδης Γ., Πανάγος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΤΡΙΚΑΛΑ 59-63
Διαιτητές: Μαραμής-Κανελλίδης-Λυτροσυγκούνης
Δεκάλεπτα: 8-19, 21-31, 47-38, 59-63
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 8(1), Λογοδότης Π. 24(2), Παρασχάκης 2, Κωτσιόπουλος 2, Στεφόπουλος, Δελεντζές 22(1), Γιαννίκος 1, Σιανός.
ΑΟ Τρίκαλα (Κουρμέντζας-Παπαδημητρίου): Ψύρρας 8(2), Σούλκο 3, Δέσπος 2, Μοσχόπουλος 1, Χάιδος 12(1), Ταμ Τζοελ 6, Γκαντιας 6, Λεπενιώτης 22(5), Ευαγγελακόπουλος 3(1).

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 66-73
Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Αναστασιάδης Γ., Κούρογλου
Δεκάλεπτα: 14-18, 26-30, 40-54, 66-73
Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρέτζης 6, Κοχλιαρίδης 7(1), Σαχμπατιάν 15, Παπαδόπουλος 5(1), Νικάι 3(1), Γιαμπατζίδης, Ιωσηφίδης 12(2), Μητακίδης 1, Γάτσος 10(2), Γκάνας, Σαζακλίδης 7(1).
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 20(3), Λιόλιος 19(3), Ράπτης 14, Καρκατσέλης 9(1), Γκογκίδης 6(2), Ιγγλέζος, Τσιόγκας 5(1).

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 78-64
Διαιτητές: Λυγούρας, Χάνος, Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 16-16, 36-32, 58-47, 78-64
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 14(3), Παπαδόπουλος 22(3), Ακριτίδης 15, Μανδαλάκης 3(1), Μακούλης 7(1), Καρυπίδης 4, Ασιγκίδης 4, Πιπερτζής 7(1), Κολεσιώτης 2.
Εκπ. Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης 15(3), Μεσκούρης 2, Μάρκου 3, Τσίγκας 12(1), Γιανναράς 14(3), Ταζόπουλος 6, Ζλάκιος 8(1), Καπλάνης, Κομματάς 2, Γρηγοριάδης 2.

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 86-46
Διαιτητές: Γερακίνης, Πράττος, Πάνος
Δεκάλεπτα: 19-13, 46-24, 71-33, 86-46
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 10(2), Πολίτης 20(3), Παπούλιας 14, Αργύρης 5(1), Λάππας 10, Βαλαμούτης 7(1), Μυλωνάς 2, Ξηρομερίσιος 2, Κανατούλας 2, Πελεκούδας 9, Μαμούρας 5(1).
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 16(1), Σπυρόπουλος 4, Σαρρής 8(1), Μαλιούρας 11, Παράσχος 3(1), Φωτιάδης 3(1) Γιαμούζης, Στάιος 1, Γιαγκόπουλος.

Βαθμολογία (σε 7 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 14 (7-0)
2) Καστοριά 13 (6-1)
3) Τρίκαλα 12 (5-2)
4) Αετοί Βέροιας 12 (5-2)
5) ΚούΠα Κιλκίς 11 (4-3)
6) Πιερικός Αρχέλαος 11 (4-3)
7) Αλμυρός 10 (3-4)
8) ΑΕΛ 10 (3-4)
9) Άργος Ορεστικό 9 (2-5)
10) Ολυμπιακός Βόλου 8 (1-6)
11) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 8 (1-6)
12) Μελίκη 8 (1-6)

8η αγωνιστική (10/12):

Ολυμπιακός Βόλου-ΓΣ Αλμυρού
ΑΟ Τρίκαλα-ΑΕ Λάρισας
Τιτάνες Παλαμά-ΓΑΣ Μελίκη
ΑΣ Καστοριάς-Κούπα Κιλκίς
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Αετοί Βέροιας
Πιερικός Αρχέλαος-Αργος Ορεστικό

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Σταυρούπολη ΕΚ-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 77-52
Ναύαρχος Βότσης-Ολυμπος ΕΚΕ 85-68
Ακαδημία Μουδανιών-ΓΑΣ Βασιλικών 57-88
Ιωνικός Ιωνίας-Εθνικός Λαγυνών 82-44
Αγία Βαρβάρα-ΠΣ Ευκαρπίας 75-61
Ασπίδα Ξάνθης-ΚΑΟ Χαλκιδικής 65-66

Τα φύλλα αγώνα:

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 77-52
Διαιτητές: Μπουγλός Ι.-Τοπαλίδης-Αναστασιάδης Π.
Δεκάλεπτα: 14-18, 37-30, 55-36, 77-52
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 18(3), Κυλαντωνίδης Π. 6(1), Δασκαλόπουλος 11, Ταβλαρίδης 6(1), Τζαμπαζλής 7(1), Χατζημιχαηλίδης 1, Γκαβέζος 15(1), Φωτιάδης, Παπασάβογλου 5(1), Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 6, Σαββίδης, Μαυρομιχάλης 2.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός-Ιωαννίδης): Δαμιανάκος 3(1), Δημητρακάς 4, Δαλαγκόζης 1, Φραγκούλης 7(1), Κάτος 15(2), Λόγυρος, Φελάνης, Κεμανετζής 8, Γκούτζιας 7, Σιδερίδης 7(1), Χριστοφορίδης, Τοπολίγκας.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ 57-88
Διαιτητές: Μπουγλός Π., Γιατρόπουλος, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 12-27, 21-59, 45-73, 57-88
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 6, Χαριστός 20(3), Δαλδογιάννης 4, Καλπαξίδης 10, Τσιριλάκης 10, Σαρχώσης, Ουζούνης, Μιροσάβιτς, Παναγιουλάκης 4(1), Σανγκαρέ, Λεκάι 3(1).
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 8(2), Αργυρίου, Αποστολίδης 9(1), Οικονόμου 9, Τσιάμης 10(2), Πασούδης 6, Θάνο 10, Ντισλής 27(6), Τζίμας 3, Σύρος 6, Λάτος.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 85-68
Διαιτητές: Σιταρίδης, Αθανασιάδης Αθ., Αθανασιάδης Βλ.
Δεκάλεπτα: 18-21, 47-37, 66-50, 85-68
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 15(1), Καζαμίας 7(1), Γιαννίκος 8(2), Επαμεινώνδας 19(3), Χατζηλάμπρου 18(4), Πουρλίδας 9, Πατεράκης 7, Φωτιάδης, Κασιάνος, Βενετίδης 2, Πεταλωτής.
Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης): Ονάσογλου 17(3), Γκιφόπουλος 4, Νουκάρης 10(1), Πάντσιος 7(1), Γαλατσόπουλος 9, Κοκονέση 2, Γιαννουζάκος 5(1), Παπαδόπουλος 4, Μαυρίδης 7(1), Μίχος, Κυργάκης 3.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 82-44
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Μιχέλη Ευ., Δώνης
Δεκάλεπτα: 25-5, 46-20, 60-32, 82-44
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Περιστεράκης 15(2), Αντωνιάδης 12(4), Βενετίδης 18(2), Λύτας 6, Ζωγράφος 5, Δημητριάδης 7, Μεσσηνιώτης, Σαρακατσάνος, Αχτσής 5(1), Παππά 12(4), Κοτζακιουλάφης 2.
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς): Γιώρτσιος 10(2), Σεφερίδης 9, Γαϊτάνης 8(2), Σαμαράς 5(1), Φωτιάδης Ι. 4, Φωτιάδης Η. 8, Ιατρίδης, Δημάκης , Χρηστίδης, Χατζηϊωάννης.

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 75-61
Διαιτητές: Θεοδωρίδης, Καντζουρίδης, Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 19-19, 37-34, 57-47, 75-61
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 5(1), Μαρκόπουλος 12, Πέπα 19(1), Πρασίνης 1, Αναγνώστου 2, Παπαδόπουλος, Πρεμέτης 4, Παπουτσής 3(1), Λαζαρίδης 8(1), Μπανάσας 11(1), Μπαλαμπουγιούκης Π. 10(3).
Ευκαρπία (Τσαντάκης): Ψευτογκάς 15(5), Μελίδης 4, Παπουτσής 4, Σανιώτης, Λίλης 6(2), Γαλάζιος, Κόκκινος 15(1), Τσιμερίκας 3(1), Βούκα 2, Μπαδιάς 10(1), Παπαϊωάννου, Αλαμάνος 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87 65-66
Διαιτητές: Καντερές, Τσαρδούλιας Τ., Ντόντης
Δεκάλεπτα: 12-14, 26-27, 44-48, 65-66
Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 14, Στουρνάρας 12(1), Παυλάκης 8(1), Μπιλιούρης 15, Σαββουλίδης 8(2), Παπαϊωάννου 3(1), Κάλφας 2, Καρανικολίδης Δ., Καρανικολίδης Σ., Ρούμογλου 3(1), Παναγιωτόπουλος.
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 21(1), Ζωγράφος 9(1), Κιατίπ 3(1), Γκιουζελίδης 16, Μπαλτζόπουλος 10(1), Νταρατάνας 1, Βέτσιος, Τύπος 6, Παναγιωτόπουλος, Διγενής.

Βαθμολογία (σε 7 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 14 (7-0)
2) Βασιλικά 13 (6-1)
3) Ιωνικός Ιωνίας 12 (5-2)
4) Όλυμπος ΕΚΕ 12 (5-2)
5) Σταυρούπολη 11 (4-3)
6) Ασπίδα Ξάνθης 10 (3-4)
7) Αγία Βαρβάρα 10 (3-4)
8) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 10 (3-4)
9) Ναύαρχος Βότσης 10 (3-4)
10) Εθνικός Λαγυνών 9 (2-5)
11) Ακαδημία Μουδανιών 8 (1-6)
12) Ευκαρπία 7 (0-7)

8η αγωνιστική (10/12):

Ακαδημία Μουδανιών-Ασπίδα Ξάνθης
ΓΑΣ Βασιλικών-Ναύαρχος Βότσης
Ολυμπος ΕΚΕ-Σταυρούπολη ΕΚ
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Αγία Βαρβάρα
ΠΣ Ευκαρπίας-Ιωνικός Ιωνίας
Εθνικός Λαγυνών-ΚΑΟ Χαλκιδικής



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ