15 C
Athens
Δευτέρα, 4 Μαρτίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 6η αγ.): Τιτάνες και ΚΑΟΧ… non stop, έγραψαν ιστορία τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

Οι Τιτάνες Παλαμά και ο ΚΑΟΧ συνεχίζουν χωρίς απώλειες στους δύο ομίλους του Βορρά της National League 2, φτάνοντας στο «6 στα 6», σε μια αγωνιστική με αρκετά θρίλερ, όπου μεταξύ άλλων τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη κατάφεραν επιτέλους να πάρουν την πρώτη νίκη τους.

Τα θρίλερ και τα ντέρμπι... δε σταματούν στο Βορρά της National League 2, με τους Τιτάνες Παλαμά και τον ΚΑΟΧ να μένουν απτόητοι στην πορεία τους στον 4ο και τον 5ο όμιλο αντίστοιχα, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής. Η ομάδα της Καρδίτσας, αρχικά, είχε αρκετά πιο εύκολο έργο απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου για τον 4ο όμιλο, με τους Αετούς Βέροιας να μένουν σε απόσταση αναπνοής, μετά το «διπλό» στο Άργος Ορεστικό, όπως και η Καστοριά που επιβλήθηκε άνετα της ΑΕΛ. Ο Πιερικός Αρχέλαος χαμογέλασε στο θρίλερ με την ΚούΠα Κιλκίς, τα Τρίκαλα έκαμψαν την αντίσταση του Αλμυρού και τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στις εθνικές κατηγορίες, με άνεση μάλιστα κόντρα στη Μελίκη.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ είχε ντέρμπι να δώσει με τον Ιωνικό Ιωνίας και ήταν εκείνος ο θριαμβευτής για το «6 στα 6», βλέποντας πάντως τα Βασιλικά να επιβιώνουν στην παράταση απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης και να ακολουθούν κατά πόδας, όπως και ο Όλυμπος που δε συνάντησε δυσκολίες με τα Μουδανιά. Η Σταυρούπολη, το Ρούπελ Σιδηροκάστρου και ο Εθνικός Λαγυνών πήραν μεγάλες ανάσες, παράλληλα, επικρατώντας αντίστοιχα της Ευκαρπίας, του Ναυάρχου Βότση και της Αγίας Βαρβάρας.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΑΟ Τρίκαλα-ΓΣ Αλμυρού 75-64
Τιτάνες Παλαμά-Ολυμπιακός Βόλου 72-52
ΑΣ Καστοριάς-ΑΕ Λάρισας 83-62
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΓΑΣ Μελίκη 80-56
Πιερικός Αρχέλαος-ΚούΠα Κιλκίς 68-87
Αργος Ορεστικό-Αετοί Βέροιας 58-60

Τα φύλλα αγώνα:

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΜΕΛΙΚΗ 80-56
Διαιτητές: Ντούρας-Καντζουρίδης-Τριανταφύλλου
Δεκάλεπτα: 23-15, 49-23, 64-39, 80-56
Εκπ. Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης-Παγκούτσος): Τεπετίδης 10(2), Μεσκούρης 23(5), Μάρκου 7(1), Τσίγκας 16(2), Γιανναράς 2, Ταζόπουλος 6, Μασλαρινός 2, Ζλάκιος 4, Καπλάνης 3, Κομματάς 3, Γρηγοριάδης 4.
Μελίκη (Καραγιαννίδης): Μούμογλου 13, Πλεξίδας 23(4), Στακτάρης 6, Βουρτζούμης, Λεονταράς,, Παγώνης 6, Κυριάκου 5(1), Μαρμαρίδης, Ντόβας 3(1).

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 72-52
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Κολοκυθάς-Δώνης
Δεκάλεπτα: 17-11, 28-22, 51-38, 72-52
Τιτάνες Παλαμά(Βαρδακούλης): Τσούμας Σ. 26(2), Σαριμπαλίδης Κ. 3(1), Λόλας 19, Πανάγος 7(1), Αντωνίου 3(1), Σφακιανός 6(1), Σαριμπαλίδης Γ. 6(2), Αρχοντούλης 2, Τάκουλας, Φαλιάκης.
Ολυμπιακός Βόλου(Κοσμάτος): Μαλακόπουλος, Νυδριώτης 11(2), Λογοδότης Π. 9(1), Στεφόπουλος 9(1), Δελεντζές 17, Σιανός, Παρασχάκης 6(1) Μπάρτζος, Κασανδρινός, Φωτεινάκης.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 83-62
Διαιτητές: Καντερές-Καραβάς-Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 21-17, 39-36, 66-48, 83-62
Καστοριά(Καραταγλίδης): Μπέγος 14(3), Τερσενίδης 8(1), Δατσιάδης 10(2), Πιπερόπουλος, Χότζα 16, Παγανάς 11, Κορομπίλιας 6, Παντελίδης 7, Δημητρόπουλος, Στεφανής, Ντόντης 11(3), Μονοβασίλης.
ΑΕ Λάρισας(Γκανέτσας): Γκανέτσας 14(1), Γεωργάκης 9(1), Λιάπης 2, Καραδήμος 9, Κοντογιάννης 6, Δελής 7(1), Ζιάκας 9, Ζησούλης 6(1).

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 58-60
Διαιτητές: Τσαρδούλιας Τ., Αθανασιάδης Βλ., Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 13-17, 29-30, 44-46, 58-60
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 16(2), Φωτιάδης 13(3), Κόττας 13(2), Σπυρόπουλος 3(1), Μαλιούρας 2, Παράσχος 6(2), Γιαμούζης, Τράντας 5(1).
Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρέτζης 10(1), Κοχλιαρίδης 18(2), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος 5(1), Γιαμπατζίδης 5, Ιωσηφίδης 4, Μητακίδης, Γάτσος, Γκάνας 2, Σαζακλίδης 8(2).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 68-87
Διαιτητές: Μαραμής, Κλεπουσνιώτου, Σκρίνος
Δεκάλεπτα: 4-23, 32-41, 42-65 68-87
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 17(1), Λιόλιος 7(1), Ράπτης 15, Καρκατσέλης 3(1), Γκογκίδης 12(1), Ιγγλέζος 8(2), Τσιόγκας 6.
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 11(3), Παπαδόπουλος 21(2), Ακριτίδης 24, Μανδαλάκης 14(3), Μακούλης 2, Καρυπίδης 5, Πιπερτζής 10(2), Κολεσιώτης, Ασιγκίδης.

ΤΡΙΚΑΛΑ-ΑΛΜΥΡΟΣ 75-64
Διαιτητές: Ευφραιμίδης Σ., Τοπαλίδης, Μιχέλης
Δεκάλεπτα: 18-13, 39-30, 57-40, 75-64
Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Ψύρρας 7(1), Σούλκο 9, Δέσπος 2, Μοσχόπουλος 8, Χάιδος 6(1), Ταμ Τζοελ 25(2), Γκαντιας 4, Τσιγγενόπουλος, Λεπενιώτης 14(1).
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης, Βαλαμούτης, Πολίτης 25(5), Παπούλιας 10, Αργύρης 12(2), Μαμούρας 9, Μυλωνάς 2, Πελεκούδας 6.

Βαθμολογία (σε 6 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 12 (6-0)
2) Καστοριά 11 (5-1)
3) Αετοί Βέροιας 11 (5-1)
4) Τρίκαλα 10 (4-2)
5) ΚούΠα Κιλκίς 9 (3-3)
6) Πιερικός Αρχέλαος 9 (3-3)
7) ΑΕΛ 9 (3-3)
8) Άργος Ορεστικό 8 (2-4)
9) Αλμυρός 8 (2-4)
10) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 7 (1-5)
11) Ολυμπιακός Βόλου 7 (1-5)
12) Μελίκη 7 (1-5)

7η αγωνιστική (3/12):

ΓΑΣ Μελίκη-ΑΣ Καστοριάς
ΑΕ Λάρισας-Τιτάνες Παλαμά
Ολυμπιακός Βόλου-ΑΟ Τρίκαλα
Αετοί Βέροιας-Πιερικός Αρχέλαος
Κούπα Κιλκίς-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη
ΓΣ Αλμυρού-Αργος Ορεστικό

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΑΣ Βασιλικών-Ασπίδα Ξάνθης 73-67 (60-60 κ.α.)
Ολυμπος ΕΚΕ-Ακαδημία Μουδανιών 93-57
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ναύαρχος Βότσης 79-77
ΠΣ Ευκαρπίας-Σταυρούπολη ΕΚ 71-89
Εθνικός Λαγυνών-Αγία Βαρβάρα 70-68
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ιωνικός Ιωνίας 73-66

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 73-67 (60-60 κ.α.)
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Ράπτης-Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 17-9, 27-31, 45-38, 60-60, 73-67 (παρ.)
ΓΑΣ Βασιλικών(Παπαβασιλείου-Κούρτης): Χαλάτσης 15(2), Παπαγεωργίου 14(2), Αποστολίδης 2, Οικονόμου 14, Τσιάμης 2, Πασούδης 5, Θάνο 8, Ντισλής 13(2), Τζίμας, Λάτος.
Ασπίδα Ξάνθης(Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 13(3), Παυλάκης 7, Μπιλιούρης 19(1), Σαββουλίδης 17(3), Παπαϊωάννου, Κάλφας 9(1), Ρούμογλου, Παναγιωτόπουλος 2.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 93-57
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Χάνος-Γεωργουσόπουλος
Δεκάλεπτα: 23-12, 53-32, 69-49, 93-57
Όλυμπος ΕΚΕ(Κοτανίδης): Ονάσογλου 2, Αγγελιδάκης 2, Γκιφόπουλος 18, Κυργάκης 12(1), Νουκάρης 16(1), Κοκονέση 9(1), Πάντσιος, Γιαννουζάκος 9(2), Γαλατσόπουλος 12, Μίχος 3(1), Καραθανάσης 10.
Μουδανιά(Κατσικάρης-Χαριτοπούλου): Ζαχαρίας 8, Χαριστός 14(2), Καλπαξίδης 2, Τσιριλάκης 14, Σαρχώσης 5(1), Παναγιουλάκης, Ουζούνης, Μιροσάβιτς 2, Σανγκαρέ 6, Λεκάι 6(2).

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 71-89
Διαιτητές: Κοντογιάννης-Ντόνης-Μιχέλη
Δεκάλεπτα: 19-21, 42-45, 52-70, 71-89
ΠΣ Ευκαρπίας(Σταμίρης): Ψευτογκάς 19(3), Μελίδης 9, Παπουτσής 7(1), Σανιώτης 2, Λίλης, Γαλάζιος 9(2), Κόκκινος 3, Βούκα 14(3), Μπαδιάς, Αλαμάνος, Μαπξεβαντζής, Παπαϊωάννου 8.
Σταυρούπολη ΕΚ(Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 7, Κυλαντωνίδης Π. 3(1), Δασκαλόπουλος 21(1), Ταβλαρίδης 20(6), Τζαμπαζλής 10, Σαχινίδης, Γκαβέζος 15(1), Φωτιάδης 2, Παπασάβογλου 9(1), Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 2, Σαββίδης, Μαυρομιχάλης.

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87-Ιωνικός Ιωνίας 73-66
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Πράττος-Αναστασιάδης Π.
Δεκάλεπτα: 20-11, 30-32, 52-42, 73-66
ΚΑΟΧ(Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Δεληγεώργης 6, Ζωγράφος 9(2), Κιατίπ 7(1), Γκιουζελίδης 22, Μπαλτζόπουλος 20(3), Νταρατάνας 4, Τύπος 3(1), Παναγιωτόπουλος 2, Διγενής, Βέτσος.
Ιωνικός Ιωνίας(Γουλτίδης-Καλιακάτσος): Περιστεράκης 3, Αντωνιάδης 6(1), Βενετίδης 15(5), Λύτας 15(2), Ζωγράφος 5, Μεσηνιώτης 6(1), Δημητριάδης 8, Αχτσής 8.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ 79-77
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Θεοδωρίδης, Καρυπίδης
Δεκάλεπτα: 20-22, 42-41, 61-61, 79-77
Ρούπελ (Κοκολιός): Δαμιανάκος 10(2), Δημητρακάς 17(2), Δαλαγκόζης 11(1), Φραγκούλης 13(3), Κάτος 6(2), Λόγυρος, Κεμανετζής 9, Γκούτζιας 8, Σιδερίδης 5(1).
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 14(3), Καζαμίας 12, Γιαννίκος 15(3), Επαμεινώνδας19(4) , Χατζηλάμπρου 9(1), Πουρλίδας 4, Πατεράκης 4, Φωτιάδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 70-68
Διαιτητές: Γιαννούλης, Κάννης, Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 16-18, 39-39, 57-47, 70-68
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς): Γιώρτσιος 18(6), Σεφερίδης 18(2), Γαϊτάνης 7(2), Ντινάκης 3, Φωτιάδης Ι. 3(1), Φωτιάδης Η. 14(1), Ιατρίδης 6, Δημάκης 1, Γκοτζαμανίδης, Χατζηϊωάννης.
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 8(1), Μαρκόπουλος 11(1), Αθανασιάδης 22(3), Πέπα, Αναγνώστου, Στεφανίδης 6, Πρασίνης 2, Πρεμέτης 19(1), Λαζαρίδης, Μπανάσας, Μπαλαμπουγιούκης.

Βαθμολογία (σε 6 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 12 (6-0)
2) Όλυμπος ΕΚΕ 11 (5-1)
3) Βασιλικά 11 (5-1)
4) Ιωνικός Ιωνίας 10 (4-2)
5) Σταυρούπολη 9 (3-3)
6) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 9 (3-3)
7) Ασπίδα Ξάνθης 9 (3-3)
8) Εθνικός Λαγυνών 8 (2-4)
9) Αγία Βαρβάρα 8 (2-4)
10) Ναύαρχος Βότσης 8 (2-4)
11) Ακαδημία Μουδανιών 7 (1-5)
12) Ευκαρπία 6 (0-6)

7η αγωνιστική (3/12):

Σταυρούπολη ΕΚ-Ρούπελ Σιδηροκάστρου
Ναύαρχος Βότσης-Ολυμπος ΕΚΕ
Ακαδημία Μουδανιών-ΓΑΣ Βασιλικών
Ιωνικός Ιωνίας-Εθνικός Λαγυνών
Αγία Βαρβάρα-ΠΣ Ευκαρπίας
Ασπίδα Ξάνθης-ΚΑΟ Χαλκιδικής



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ