15.6 C
Athens
Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 4η αγ.): Τιτάνες χωρίς «φρένα», μοναξιά κορυφής για Αετούς, «σόου» από Ιωνικό

Ο Βορράς της National League 2 είχε για ακόμη μια φορά θρίλερ, αλλά και... χορταστικά παιχνίδια, με τους Τιτάνες Παλαμά να συμπληρώνουν εβδομάδα με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, τους Αετούς Βέροιας να μένουν μόνοι τους στην κορυφή του 4ου ομίλου, ενώ στον 5ο όμιλο συγκατοικούν στο ρετιρέ οι Ιωνικός Ιωνίας και ΚΑΟΧ, σε μια 4η αγωνιστική, όπου ειδικά η ομάδα από τα Διαβατά πρόσφερε σκορ και θέαμα.

Ο 4ος όμιλος έχει αυτή τη στιγμή ομάδα, που απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής και αυτή είναι οι Αετοί Βέροιας, που έκαναν το «4 στα 4» απέναντι στην ΚούΠα Κιλκίς, εκμεταλλευόμενοι παράλληλα την πρώτη φετινή ήττα των Τρικάλων από την επιβλητική Καστοριά. Πιο πίσω, οι Τιτάνες Παλαμά πέτυχαν τρίτη νίκη σε διάστημα μίας εβδομάδας από τότε, που ξεκίνησε η σεζόν τους, επικρατώντας του Αλμυρού στο για ευνόητους λόγους... ουδέτερο γήπεδο των Σοφάδων, δείχνοντας μεγάλες διαθέσεις παρά τα προηγούμενα γνωστά προβλήματα. Ο Πιερικός Αρχέλαος έκαμψε την αντίσταση της Λάρισας σε ένα σκληρό παιχνίδι, ενώ αντιθέτως το Άργος Ορεστικό έβγαλε... γούστα με τη Μελίκη, με τον Ολυμπιακό Βόλου να κάνει σεφτέ με «διπλό» στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

Στον 5ο όμιλο, ο Ιωνικός Ιωνίας πρόσφερε... σόου κόντρα στην Αγία Βαρβάρα και με «κατοστάρα» έκανε το «4 στα 4», μένοντας στην κορυφή μαζί με τον ΚΑΟΧ, που δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Σταυρούπολη, και οι δύο ομάδες πια περιμένουν τον Όλυμπο, του οποίου το παιχνίδι με την Ασπίδα Ξάνθης αναβλήθηκε. Μεγάλο «διπλό» στο Σιδηρόκαστρο πανηγύρισαν τα Βασιλικά, όπως και τα Μουδανιά, που πήραν την πρώτη τους φετινή νίκη στην Ευκαρπία, ενώ και ο Ναύαρχος Βότσης «έσπασε το ρόδι» με απόδραση από τα Λαγυνά.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Τιτάνες Παλαμά-ΓΣ Αλμυρού 69-61
ΑΣ Καστοριάς-ΑΟ Τρίκαλα 91-76
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Ολυμπιακός Βόλου 56-64
Πιερικός Αρχέλαος-ΑΕ Λάρισας 67-58
Αργος Ορεστικό-ΓΑΣ Μελίκη 98-66
Αετοί Βέροιας-ΚούΠα Κιλκίς 75-68

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ 91-76
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Ηλιόπουλος-Κουρόγλου
Δεκάλεπτα: 28-16, 50-36, 70-57, 91-76
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 25(7), Τερσενίδης 12(2), Δατσιάδης 23(2), Χότζα 10, Πιπερόπουλος 3(1) Παγανάς 9, Κορομπίλιας, Παντελίδης 6, Δημητρόπουλος, Στεφανής, Ντόντης 3(1)
ΑΟ Τρίκαλα (Παπαδημητρίου-Κουρμέντζας): Ψύρρας 21(4), Σούλκο 9(1), Δέσπος 15, Αγγελόπουλος 8, Μοσχόπουλος, Χάιδος 6, Ταμ Τζοελ 2, Γκαντιας 8, Τσιγγενόπουλος 5(1), Λεπενιώτης 2, Ευαγγελακόπουλος.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 67-58
Διαιτητές: Δικταπανίδης-Καραβάς-Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 17-12, 38-21, 49-47, 67-58
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης-Ξηρομερίτης): Ροδόστογλου 13(1), Λιόλιος 9(1), Ράπτης 17, Καρκατσέλης 9(1), Γκογκίδης 6, Νούλας, Ιγγλέζος 5, Τσιόγκας 8.
ΑΕ Λάρισας (Γκανέτσας): Γκανέτσας 12(3), Γεωργάκης 7, Λιάπης, Καραδήμος 6, Δελής 6(1), Νταής, Βλάχος, Σιαμέτης, Τσιώτας 16(2), Ζιάκας 9, Ζησούλης, Σιμόπουλος.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 56-64
Διαιτητές: Νέδογλου-Καντζουρίδης-Δημούδης
Δεκάλεπτα: 14-17, 22-31, 36-51, 56-64
Εκπ. Φρυγανιώτη (Παγκούτσος-Χατζηκυριακίδης Α.): Τεπετίδης 7(1), Μεσκούρης 16(2), Μάρκου 15(2), Τσίγκας, Ταζόπουλος 8, Μασλαρινός, Ζλάκιος 8(1), Καπλάνης 2, Κομματάς, Γρηγοριάδης.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 15(2), Κρίπσι 10, Νυδριώτης 12(3), Λογοδότης Π. 12, Στεφόπουλος 8(1), Δελεντζές 7, Σιανός, Παρασχάκης, Φωτεινάκης.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΜΕΛΙΚΗ 98-66
Διαιτητές: Καντερές, Αθανασιάδης Αθ., Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 22-19, 44-29, 65-49, 98-66
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 20(4), Κόττας 16(3), Σπυρόπουλος 9(3), Σαρρής 13(2), Μαλιούρας 6, Τσαγγόπουλος, Γιαμούζης 3(1), Τράντας, Δήμου 17(1), Φωτιάδης 14.
Μελίκη (Μούμογλου): Βογιατζής 13(3), Στακτάρης 13(2), Βουρτζούμης 12(2), Παγώνης 14(1), Μούμογλου 14, Μαρμαρίδης, Θεοδωράκης, Λονταράς, Νεστορόπουλος.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 75-68
Διαιτητές: Γεωργούλης, Ντόντης, Δώνης
Δεκάλεπτα: 18-21, 32-32, 57-53, 75-68
Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρέτζης 13(1), Κοχλιαρίδης 19(1), Σαχμπατιάν 19, Παπαδόπουλος, Νικάι 8(1), Γιαμπατζίδης 3(1), Ιωσηφίδης 12(2), Μητακίδης, Γάτσος 1, Γκάνας, Σαζακλίδης.
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 18(6), Παπαδόπουλος 22(1), Ακριτίδης 14, Ασιγκίδης 2, Μακούλης 10, Καρυπίδης, Τσολάκης, Πιπερτζής 2, Κολεσιώτης.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΑΛΜΥΡΟΣ 69-61
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Κανελλίδης, Νικολαΐδης
Δεκάλεπτα: 12-20, 32-31, 48-45, 69-61
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 18(1), Τσούμας Σ. 12(1), Τσούμας Γ. 8(2), Σαριμπαλίδης Κ. 8(2), Λόλας 8, Αντωνίου 10(2), Σφακιανός 5, Σαριμπαλίδης Γ.
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 5(1), Πολίτης 15(3), Παπούλιας 17(1), Αργύρης 6, Παπουτσής, Κανατούλας 2, Μυλωνάς 2, Μαμούρας 4, Πελεκούδας 10, Μασούρας.

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες):

1) Αετοί Βέροιας 8 (4-0)
2) Καστοριά 7 (3-1)
3) Τρίκαλα 7 (3-1)
4) Άργος Ορεστικό 6 (2-2)
5) Πιερικός Αρχέλαος 6 (2-2)
6) Τιτάνες Παλαμά 6 (3-0)*
7) ΑΕ Λάρισας 6 (2-2)
8) ΚούΠα Κιλκίς 5 (1-3)
9) Αλμυρός 5 (1-3)
10) Ολυμπιακός Βόλου 5 (1-3)
11) Μελίκη 5 (1-3)
12) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 3 (0-3)*

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

5η αγωνιστική (19/11):

ΓΑΣ Μελίκη -Πιερικός Αρχέλαος
ΑΕ Λάρισας-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη
Ολυμπιακός Βόλου-ΑΣ Καστοριάς
ΑΟ Τρίκαλα-Τιτάνες Παλαμά
Κούπα Κιλκίς-Αργος Ορεστικό
ΓΣ Αλμυρού-Αετοί Βέροιας

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΓΑΣ Βασιλικών 61-64
ΠΣ Ευκαρπίας-Ακαδημία Μουδανιών 90-95
Εθνικός Λαγυνών-Ναύαρχος Βότσης 69-79
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Σταυρούπολη ΕΚ 81-69
Ιωνικός Ιωνίας-Αγία Βαρβάρα 102-79
Ολυμπος ΕΚΕ-Ασπίδα Ξάνθης (αναβλήθηκε)

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ 81-69
Διαιτητές: Χρυσάφης-Τοπαλίδης-Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 21-11 39-31, 56-57, 81-69
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Δεληγεώργης 18(2), Ζωγράφος 1, Κιατίπ 11(1), Γκιουζελίδης 9, Μπαλτζόπουλος 11(1), Νταρατάνας 5, Τύπος 4, Αλευρίδης 3, Βέτσος, Γκελασβίλι 2, Παναγιωτόπουλος 17, Διγενής.
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 3, Ντολόπουλος 2, Δασκαλόπουλος 17, Ταβλαρίδης 8(2), Τζαμπαζλής 3(1), Γκαβέζος 18(3), Φωτιάδης 1, Παπασάβογλου 7(1), Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 9(3), Σαββίδης, Μαυρομιχάλης, Καρακαλίδης 1.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΜΟΥΔΑΝΙΑ 90-95
Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Σταμπουλής-Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 32-28, 59-48, 73-73, 90-95
ΠΣ Ευκαρπίας (Ταμπίρης-Κουκουσεράκης): Ψευτογκάς 9(3), Μελίδης 8, Παπουτσής 17(1), Σανιώτης 17(3), Λίλης 6(2), Κόκκινος 11(1), Τσιμερίκας 4, Βούκα 9(1), Μπαδιάς 9, Παπαϊωάννου.
Μουδανιά (Κατσικάρης-Χαριτοπούλου): Ζαχαρίας 16, Χαριστός 30(1), Συκόπουλος 5, Καλπαξίδης 10, Τσιριλάκης 18, Σαρχώσης 14(3), Σανγκαρέ 2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ 69-79
Διαιτητές: Σελεβός-Μιχέλη-Τογανίδου
Δεκάλεπτα: 20-23, 35-41, 52-53, 69-79
Εθνικός Λαγυνών (Καραγιαννίδης-Σαββίδης): Γιώρτσιος 8(2), Σεφερίδης 16(1), Γαϊτάνης 8(2), Σαμαράς 14(1), Ντινάκης 10, Φωτιάδης Η. 2, Ιατρίδης 5, Δημάκης 3(1), Γκοτζαμανίδης, Χατζηϊωάννης 1, Φωτιάδης Ι. 2.
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 13, Καζαμίας 10, Γιαννίκος 10(1), Επαμεινώνδας 21(3), Χατζηλάμπρου 8(1), Πουρλίδας 8, Κασιάνος 5, Πατεράκης 4, Φωτιάδης, Κοτσαπουϊκίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 102-79
Διαιτητές: Παζώλης, Γιατρόπουλος, Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 16-28, 52-48, 84-65, 102-79
Ιωνικός (Γουλτίδης): Περιστεράκης 7(1), Αντωνιάδης 14(4), Βενετίδης 15(3), Λύτας 29(8), Ζωγράφος, Δημητριάδης 22, Σκουλαριώτης 10(1), Χαρίτογλου 2, Σαρακατσάνος 3(1), Αχτσής, Βαϊράμης.
Αγία Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 18(4), Μαρκόπουλος 8, Αθανασιάδης 22(4), Στεφανίδης 11, Πρεμέτης 2, Λαζαρίδης 5(1), Μπανάσας, Παπαδόπουλος 2, Μπαλαμπουγιούκης Π. 9(3), Αναγνώστου 2, Μάρκου, Μπαλαμπουγιούκης Δ..

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 61-64
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Λαδάς, Παπαδόπουλος Γρ.
Δεκάλεπτα: 20-18, 37-32, 48-42, 61-64
Ρούπελ (Κοκολιός): Δαμιανάκος 8(1), Δαλαγκόζης 21(3), Φραγκούλης 7(1), Κάτος, Λόγυρος 3(1), Κεμανετζής 6, Γκούτζιας 4, Παρχαρίδης, Σιδερίδης 12(1).
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Παπαγεωργίου 11(1), Αποστολίδης, Οικονόμου 19, Τσιάμης 8, Πασούδης 4, Θάνο 6, Ντισλής 13(2), Τζίμας 3(1), Σύρος, Λάτος.

Βαθμολογία (σε 4 αγώνες):

1) Ιωνικός Ιωνίας 8 (4-0)
2) ΚΑΟ Χαλκιδικής 8 (4-0)
3) ΓΑΣ Βασιλικών 7 (3-1)
4) Όλυμπος ΕΚΕ 6 (3-0)*
5) Αγία Βαρβάρα 6 (2-2)
6) Ασπίδα Ξάνθης 5 (2-1)*
7) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 5 (1-3)
8) Σταυρούπολη 5 (1-3)
9) Εθνικός Λαγυνών 5 (1-3)
10) Ακαδημία Μουδανιών 5 (1-3)
11) Ναύαρχος Βότσης 5 (1-3)
12) Ευκαρπία 4 (0-4)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

5η αγωνιστική (19/11):

Σταυρούπολη ΕΚ-Εθνικός Λαγυνών
Ναύαρχος Βότσης-ΠΣ Ευκαρπίας
Ακαδημία Μουδανιών-Ρούπελ Σιδηροκάστρου
ΓΑΣ Βασιλικών-Ολυμπος ΕΚΕ
Αγία Βαρβάρα-ΚΑΟ Χαλκιδικής
Ασπίδα Ξάνθης-Ιωνικός Ιωνίας



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ