21.9 C
Athens
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς – 20ή αγ.): «Γκρέμισε» την ΑΕΛ ο Ολυμπιακός Βόλου, «κλείδωσαν» πλεονέκτημα τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, τα θρίλερ σε Καστοριά και Λαγυνά

Αγωνιστική... παραμονής ήταν η «υπ' αριθμόν 20» της National League 2 στο Βορρά, αφού οι πρωτοπόροι δεν είχαν προβλήματα, με τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει το μεγάλο θεσσαλικό ντέρμπι με την ΑΕΛ και να τη στέλνει ουσιαστικά στα τοπικά πρωταθλήματα, τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη να «κλειδώνουν» το πλεονέκτημα έδρας στα play out κόντρα στο Άργος Ορεστικό και τον Εθνικό Λαγυνών να παίρνει το μεγάλο θρίλερ με την Ασπίδα Ξάνθης, ενώ στο ντέρμπι πλησίον της κορυφής η Καστοριά κατέβαλε τους Αετούς Βέροιας.

Ο «χάρτης» των περισσότερων θέσεων άρχισε να διαμορφώνεται στο Βορρά της National League 2, με την παραμονή ειδικά σε σημαντικό βαθμό να ξεκαθαρίζει. Στον 4ο όμιλο, το μεγάλο αποτέλεσμα πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου, που με δεύτερη νίκη επί της ΑΕΛ ουσιαστικά την καταδίκασε σε υποβιβασμό, καθώς οι «βυσσινί» χρειάζονται πια ένα «θαύμα», για να αποφύγουν τον απευθείας υποβιβασμό. Τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη έκαναν με τη σειρά τους το «2 στα 2» έναντι του Άργους Ορεστικού, «κλειδώνοντας» το πλεονέκτημα έδρας στα plau out. Στην κορυφή, οι Τιτάνες Παλαμά έκαναν άλλο ένα «βήμα» για την πρωτιά έναντι της ΚούΠας Κιλκίς, με την Καστοριά να παίρνει το ντέρμπι με τους Αετούς Βέροιας και να μένει δεύτερη, ενώ στην τρίτη θέση συνεχίζει με τα Τρίκαλα ο Αλμυρός, που πέρασε από την Κατερίνη.

Στον 5ο όμιλο, που είχε δράση και το Σάββατο (16/3), ο ΚΑΟΧ έκανε «πάρτι» πρωτιάς με «κατοστάρα» στην Ευκαρπία, περιμένοντας τη στιγμή... να πάρει τον τίτλο. Τα Βασιλικά πήραν σπουδαία νίκη εξάδας απέναντι στη Σταυρούπολη, την οποία έπιασε στην τρίτη θέση ο Όλυμπος κάμπτοντας την αντίσταση της Αγίας Βαρβάρας, ενώ ο Εθνικός Λαγυνών πήρε μια τεράστια ανάσα στην παράταση έναντι της Ασπίδας Ξάνθης.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΑΟ Τρίκαλα-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Ολυμπιακός Βόλου-ΑΕ Λάρισας 66-53
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Αργος Ορεστικό 73-51
ΑΣ Καστοριάς-Αετοί Βέροιας 73-69
Τιτάνες Παλαμά-ΚούΠα Κιλκίς 79-71
Πιερικός Αρχέλαος-ΓΣ Αλμυρού 76-80

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΑΛΜΥΡΟΣ 76-80
Διαιτητές: Μαραμής, Σαρακενίδης, Κουρόγλου
Δεκάλεπτα: 13-25, 34-41, 58-67, 76-80
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 3(1), Λιόλιος, Ράπτης 11, Καρκατσέλης 10(2), Γκογκίδης 8(1), Κοντσές 15(1), Κοχλιαρίδης 12(3), Ιγγλέζος 8(2), Τσιόγκας 9(2).
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 3(1), Πολίτης 16(3), Παπούλιας 23, Αργύρης, Λάππας 9(1), Τάσσος 2, Βαλαμούτης 3(1), Μυλωνάς, Πελεκούδας 16, Μαμούρας 8.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 79-71
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Κασούμης, Λυτροσυγκούνης
Δεκάλεπτα: 18-13, 31-30, 54-45, 79-71
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 18(2), Τσούμας Σ. 19(3), Τσούμας Γ. 6, Σαριμπαλίδης Κ. 16(3), Λόλας 10, Αντωνίου 7(2), Πανάγος, Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ., Αρχοντούλης 1, Φαλιάκης.
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 16(3), Παπαδόπουλος 18(3), Μανούσος 17, Μακούλης 11(1), Καρυπίδης 5(1), Πιπερτζής, Ασιγκίδης 4, Κολεσιώτης, Ποζίδης.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 73-51
Διαιτητές: Αναστασιάδης Π., Νικολαΐδης, Δημούδης
Δεκάλεπτα: 15-18, 29-32, 50-42, 73-51
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης 17(4), Καραποστόλου 17(3), Μεσκούρης 2, Τσίγκας 10(2), Ταζόπουλος 3(1), Μασλαρινός, Ζλάκιος, Καπλάνης 12(1), Γεωργάκης 6, Κομματάς 2, Γρηγοριάδης 4.
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου Θ. 5, Κόττας 10(2), Σπυρόπουλος, Σαρρής 10, Δημητρόπουλος 7(1), Μαλιούρας, Παράσχος, Τσουμανας, Στάιος 12(1), Τράντας 7(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 66-53
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ., Κανελλίδης, Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 19-15, 28-34, 46-44, 66-53
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 14(2), Πρέλεβιτς 7(1), Νυδριώτης 7(1), Λογοδότης Π. 6, Σπανόπουλος, Στεφόπουλος 9(1), Σιδηρόπουλος 8(1), Τζαλαβάρας, Δελεντζές 15.
Λάρισα (Γκανέτσας): Γκανέτσας 7(1), Μάνος 14(2), Καραδήμος 4, Ντικούδης 8, Δελής 5(1), Νταής 2, Βλάχος 2, Κοντογιάννης 1, Ζιάκας 10(1), Ζησούλης.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 73-69
Διαιτητές: Κοντογιάννης, Αθανασιάδης Αθ., Αναστασιάδης Γ.
Δεκάλεπτα: 11-23, 37-34, 50-51, 73-69
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 8(1), Σαρρής 7(1), Τερσενίδης 3(1), Δατσιάδης 27(5), Χότζα 14(1), Παντελίδης 7, Πιπερόπουλος 7.
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 8, Σαχμπατιάν 11, Κόκκινος 14(2), Παπαδόπουλος 14, Μπρουκς, Νικάι 2, Μητακίδης 4, Γάτσος 5, Σαζακλίδης 5(1), Κουντας 6.

Βαθμολογία (σε 20 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 36 (16-4)
2) Καστοριά 35 (15-5)
——————————
3) Τρίκαλα 34 (14-6)
4) Αλμυρός 34 (14-6)
5) Αετοί Βέροιας 33 (13-7)
6) Πιερικός Αρχέλαος 31 (11-10)
——————————
7) ΚούΠα Κιλκίς 29 (9-11)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 29 (9-11)
9) Άργος Ορεστικό 27 (7-13)
10) Ολυμπιακός Βόλου 26 (6-14)
——————————
11) ΑΕΛ 25 (5-15)
12) Μελίκη 12 (1-10-9 μηδ.)

21η αγωνιστική (24/3):

ΓΣ Αλμυρού-ΑΕ Λάρισας
ΓΑΣ Μελίκη-Ολυμπιακός Βόλου 0-20 (α.α.)
Κούπα Κιλκίς-ΑΟ Τρίκαλα
Αετοί Βέροιας-Τιτάνες Παλαμά
Αργος Ορεστικό-ΑΣ Καστοριάς
Πιερικός Αρχέλαος-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΑΣ Βασιλικών-Σταυρούπολη ΕΚ 82-71
Ακαδημία Μουδανιών-Ναύαρχος Βότσης 70-82 (16/3)
ΠΣ Ευκαρπίας-ΚΑΟ Χαλκιδικής 68-100
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ιωνικός Ιωνίας 73-61 (16/3)
Ολυμπος ΕΚΕ-Αγία Βαρβάρα 77-66
Εθνικός Λαγυνών-Ασπίδα Ξάνθης 79-72 (68-68 κ.α.)

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ-ΚΑΟΧ 68-100
Διαιτητές: Μιχέλης-Λαμπρέλλης-Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 25-24, 46-48, 58-72, 68-100
ΠΣ Ευκαρπίας (Σταμίρης): Σανιώτης 15(3), Φεστσόπουλος, Μελίδης 12, Δημητριάδης 2, Μπαξεβαντζής, Γαλάζιος 21(1), Τσιμερίκας 5(1), Βούκα 13(2).
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Δεληγεώργης 4, Ζωγράφος Γ. 19(3), Γκιουζελίδης 13, Τζουβάρας 2, Μπαλτζόπουλος 6, Σμυρλής, Ζωγράφος Κ. 8(1), Σερέτης 5(1), Νταρατάνας 10, Τύπος 11, Αλευρίδης 10, Παναγιωτόπουλος 12(2).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 81-66
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Μπουγλός Ι.-Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 18-22, 41-42, 61-53, 81-66
Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης-Βαχαρίδης): Γκιφόπουλος 20(4), Κυργάκης 11(2), Νουκάρης 18(2), Γιαννουζάκος, Κοκονέση, Παπαδόπουλος 16, Γαλατσόπουλος 6, Μαυρίδης 10(1).
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος-Μαγιάνης): Βασιλόπουλος 13(1), Μαρκόπουλος 4, Αθανασιάδης 11, Αναγνώστου 12(1), Πέπα 7(1), Στεφανίδης 2, Πρασίνης 5(1), Πρεμέτης 7, Λαζαρίδης 5(1), Μπανάσας, Μπαλαμπουγιούκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 79-72 (68-68 κ.α.)
Διαιτητές: Μπουγλός Π.-Γιατρόπουλος-Πάνος
Δεκάλεπτα: 13-21, 33-41, 53-51, 68-68, 79-72 (παρ.)
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς-Μισιρλόγλου): Γιώρτσιος 3(1), Σεφερίδης 12(1), Γαϊτάνης 11(1), Γκαβέζος 24(2), Σαμαράς 9(2), Φωτιάδης Η. 6, Φωτιάδης Ι. 3(1), Ιατρίδης 8, Δημητρακάς 3.
Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος-Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 11(1), Στουρνάρας 16(2), Παυλάκης 5(1), Κρστιτς 2, Μπιλιούρης 1, Σαββουλίδης 25(4), Κάλφας 4, Καρανικολίδης 8(1), Ρούμογλου.

ΒΑΣΙΛΙΚΑ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 82-71
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Τσαρδούλιας Τ.-Μιχέλη
Δεκάλεπτα: 11-15, 39-35, 60-53, 82-71
ΓΑΣ Βασιλικών (Παπαβασιλείου-Κούρτης): Παπαγεωργίου 11(3), Οικονόμου 16, Τσιάμης 18(3), Πασούδης, Πατίκας 4(1), Θάνο 6, Ντισλής 27(5), Σύρος.
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 9(1), Παπαπασχάλης 6(1), Κυλαντωνίδης Π. 10(2), Δασκαλόπουλος 7, Ταβλαρίδης 18(5), Χατζημιχαηλίδης 7(1), Γκαβέζος 8, Φωτιάδης 2, Παπασάβογλου, Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 2, Σαββίδης, Καρακαλίδης 2.

Βαθμολογία (σε 20 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 39 (19-1)
2) Ιωνικός Ιωνίας 36 (16-4)
——————————
3) Σταυρούπολη 32 (12-8)
4) Όλυμπος ΕΚΕ 32 (12-8)
5) Βασιλικά 31 (11-9)
6) Ασπίδα Ξάνθης 31 (11-9)
——————————
7) Ναύαρχος Βότσης 30 (10-10)
8) Αγία Βαρβάρα 28 (9-11)
8) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 29 (9-11)
10) Εθνικός Λαγυνών 29 (9-11)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 22 (2-18)
12) Ευκαρπία 20 (0-20)

21η αγωνιστική (24/3):

Ασπίδα Ξάνθης-Ναύαρχος Βότσης
Σταυρούπολη ΕΚ-Ακαδημία Μουδανιών
Αγία Βαρβάρα-ΓΑΣ Βασιλικών
Ιωνικός Ιωνίας-Ολυμπος ΕΚΕ
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ρούπελ Σιδηροκάστρου
Εθνικός Λαγυνών-ΠΣ Ευκαρπίας



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ