26.6 C
Athens
Πέμπτη, 30 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς-17η αγ.): Τρομερός Ιωνικός «έσπασε» το αήττητο του ΚΑΟΧ, «σόκαρε» τους Τιτάνες ο Ολυμπιακός Βόλου, σπουδαία Τρίκαλα στον Αλμυρό

Αγωνιστική με πολλά σπουδαία αποτελέσματα ήταν η 17η στους δύο βορείους ομίλους της National League 2, με το αήττητο του ΚΑΟΧ να «σπάει» στα Διαβατά από τον σπουδαίο Ιωνικό Ιωνίας και τα δεδομένα στον 4ο όμιλο να αλλάζουν, μετά το «έμφραγμα» των Τιτάνων Παλαμά στο Βόλο και, ειδικά, τη μεγάλη νίκη των Τρικάλων στον Αλμυρό.

Καμία ομάδα, πια, στις εθνικές κατηγορίες δεν είναι αήττητη. Ο ΚΑΟΧ είδε ένα σερί 16 αγώνων να σταματά στα Διαβατά, με τον Ιωνικό να επικρατεί σε μια αναμέτρηση... για γερά νεύρα. Κάπως έτσι, διασφάλισε ουσιαστικά τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του 5ου ομίλου και πίσω του βρέθηκε ο Όλυμπος, μετά το άνετο πέρασμα από τα Μουδανιά, ενώ το θρίλερ της Ξάνθης κατέληξε στην Ασπίδα, που έκαμψε στην παράταση την αντίσταση των Βασιλικών και ανέβηκε στην πρώτη τετράδα με παιχνίδι λιγότερο. «Διπλά» κερδισμένοι ήταν ο Ναύαρχος Βότσης και η Αγία Βαρβάρα, που πήραν νίκη και διαφορά έναντι των Ρούπελ Σιδηροκάστρου και Εθνικού Λαγυνών αντίστοιχα.

Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά δέχθηκαν «κατραπακιά» στο Βόλο από τον Ολυμπιακό, που πήρε τεράστια νίκη για την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού. Κάπως έτσι, σε απόσταση μίας νίκης από την κορυφή μείωσαν Τρίκαλα, Καστοριά και Αετοί Βέροιας, με τα πρώτα ειδικά να περνούν από τον Αλμυρό με σπουδαία εμφάνιση, ενώ οι άλλες δύο ομάδες κατέβαλαν ΑΕΛ και Άργος Ορεστικό αντίστοιχα. Μεγάλο «διπλό» εξάδας στο Κιλκίς πανηγύρισε, επίσης, έναντι της ΚούΠας ο Πιερικός Αρχέλαος.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΣ Αλμυρού-ΑΟ Τρίκαλα 70-73
Ολυμπιακός Βόλου-Τιτάνες Παλαμά 57-54
ΑΕ Λάρισας-ΑΣ Καστοριάς 69-84
ΓΑΣ Μελίκη-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 0-20 (α.α.)
ΚούΠα Κιλκίς-Πιερικός Αρχέλαος 62-63
Αετοί Βέροιας-Αργος Ορεστικό 60-57

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 60-57
Διαιτητές: Εκίζογλου-Κούρογλου-Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-5, 34-22, 53-36, 60-57
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Μπρουκς 15(2), Δαχρέτζης 2, Κόκκινος 9(1), Κούντας 2, Σαχμπατιάν 2, Παπαδόπουλος 7, Νικάι, Ιωσηφίδης, Μητακίδης 2, Γάτσος 16(3), Σαζακλίδης 5(1).
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου Π. 11(1), Κόττας 5(1), Σαρρής 11, Μιχαηλίδης 7(1), Μαλιούρας 2, Στάιος, Δημόπουλος 1, Τράντας 9(2), Δήμου Θ. 11(3).

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 62-63
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Αθανασιάδης Αθ.-Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 14-16, 36-31, 55-50, 62-63
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 14(4), Μανούσος 19(1), Παπαδόπουλος 16(3), Γιαμπαζίδης 5, Ακριτίδης 6, Μακούλης 2, Καρυπίδης, Πιπερτζής, Κολεσιώτης.
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης-Ξηρομερίτης): Λιόλιος 5(1), Ράπτης 16, Κοχλιαρίδης 10(2), Καρκατσέλης 4, Γκογκίδης 3, Κοντσές 9, Ιγγλέζος 12(3), Τσιόγκας 4.

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΤΡΙΚΑΛΑ 70-73
Διαιτητές: Κοντογιάννης-Αναστασιάδης Β.-Τοπαλίδης
Δεκάλεπτα: 16-25, 37-42, 53-58, 70-73
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 3, Πολίτης 30(6), Παπούλιας 10, Αργύρης 2, Λάππας 14, Μυλωνάς, Βαλαμούτης, Πελεκούδας 2, Μαμούρας 7, Τάσσος 2.
ΑΟ Τρίκαλα (Κρομμύδας-Ντέμος): Ψύρρας 10(2), Σούλκο 13(1), Αργύρης 6(2), Δέσπος 21, Μοσχόπουλος 4, Ταμ Τζοελ 7(1), Κακαβούλας 7(1), Γκαντιας, Λεπενιώτης 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 57-54
Διαιτητές: Παζώλης-Ντόντης-Μιχέλη
Δεκάλεπτα: 14-15, 26-18, 39-40, 57-54
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Πρέλεβιτς 9, Μαλακόπουλος, Νυδριώτης 21, Σπανόπουλος 3, Στεφόπουλος 4, Παρασχάκης, Σιδηρόπουλος 8(1), Δελεντζές 12.
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 16(2), Πανάγος 6(2), Τσούμας Σ. 20(1), Σαριμπαλίδης Κ. 3(1), Λόλας 9, Σφακιανός, Σαριμπαλίδης Γ, Φαλιάκης.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 69-84
Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κασούμης, Ρώτας
Δεκάλεπτα: 12-19, 26-42, 41-65, 69-84
Λάρισα (Γκανέτσας): Γκανέτσας 11(1), Γεωργάκης 7(1), Καραδήμος 5, Ντικούδης 6, Δελής, Νταής 7(1), Βλάχος, Ζιάκας 19(4), Μάνος 14(1), Ζησούλης.
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 10(2), Τερσενίδης, Φιλιππίδης, Χότζα 23(2), Κορομπίλιας 8, Σαρρής 7(1), Παπαδημητρίου 11(2), Πιιπερόπουλος 10(2), Παντελίδης 14, Στεφανής 1, Μονοβασίλης.

Βαθμολογία (σε 17 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 30 (13-4)
2) Καστοριά 29 (12-5)
——————————
3) Τρίκαλα 29 (12-5)
4) Αετοί Βέροιας 29 (12-5)
5) Αλμυρός 28 (11-6)
6) Πιερικός Αρχέλαος 27 (10-7)
——————————
7) ΚούΠα Κιλκίς 26 (9-8)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 24 (7-10)
9) Άργος Ορεστικό 23 (6-11)
10) Ολυμπιακός Βόλου 22 (5-12)
——————————
11) ΑΕΛ 21 (4-13)
12) Μελίκη 12 (1-10-6 μηδ.)

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

18η αγωνιστική (3/3):

ΑΣ Καστοριάς-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Τιτάνες Παλαμά-ΑΕ Λάρισας
ΑΟ Τρίκαλα-Ολυμπιακός Βόλου
Πιερικός Αρχέλαος-Αετοί Βέροιας
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Κούπα Κιλκίς
Αργος Ορεστικό-ΓΣ Αλμυρού

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ασπίδα Ξάνθης-ΓΑΣ Βασιλικών 75-73 (66-66 κ.α.)
Ακαδημία Μουδανιών-Ολυμπος ΕΚΕ 53-89
Ναύαρχος Βότσης-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 81-67
Σταυρούπολη ΕΚ-ΠΣ Ευκαρπίας (27/2)
Αγία Βαρβάρα-Εθνικός Λαγυνών 81-63
Ιωνικός Ιωνίας-ΚΑΟ Χαλκιδικής 57-53

Τα φύλλα αγώνα:

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΚΑΟΧ 57-53
Διαιτητές: Νέδογλου-Καντζουρίδης-Καννής
Δεκάλεπτα: 13-11, 28-30, 45-44, 57-53
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Περιστεράκης, Αντωνιάδης 3(1), Βενετίδης 1, Λύτας 12(1), Ζωγράφος 2, Σκουλαριώτης 2, Βάσκος 3(1), Δημητριάδης 24, Αχτσής 10(2), Βαϊράμης.
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Δεληγεώργης 21, Ζωγράφος 10(2), Γκιουζελίδης 9, Σμυρλής 5(1), Μπαλτζόπουλος 4, Νταρατάνας, Τύπος 4, Παναγιωτόπουλος, Τζουβάρας.

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 81-63
Διαιτητές: Ξενικάκης-Θεοδωρίδης-Δημούδης
Δεκάλεπτα: 24-17, 47-34, 65-53, 81-63
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος-Μαγιάνης): Βασιλόπουλος 20(4), Μαρκόπουλος 2, Αθανασιάδης 15(2), Πέπα 5, Στεφανίδης 20(2), Πρασίνης, Πρεμέτης, Λαζαρίδης 2, Μπανάσας 17(2), Μπαλαμπουγιούκης, Αναγνώστου.
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς-Μισιρλόγλου): Γιώρτσιος 12(4), Σεφερίδης, Γαϊτάνης 3(1), Σαμαράς 13(3), Ντινάκης 8, Γκαβέζος 15(2), Φωτιάδης Η. 7(1), Ιατρίδης 5, Φωτιάδης Ι., Δημητρακάς.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ 75-73 (66-66 κ.α.)
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Λυγούρας-Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 13-16, 31-33, 49-43, 66-66, 75-73 (παρ.)
Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος-Κασαρτζίδης): Στουρνάρας 21(2), Παυλάκης 7(1), Κρστιτς 15, Παπανικολάου, Μπιλιούρης 5(1), Σαββουλίδης 5(1), Αγγελόπουλος 4, Κάλφας 6(2), Καρανικολίδης 8(2), Ρούμογλου 4.
ΓΑΣ Βασιλικών (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 13(1), Παπαγεωργίου, Αργυρίου, Οικονόμου 14, Πατίκας 11(1), Τσιάμης 3(1), Πασούδης 6, Θάνο 3, Ντισλής 23(4).

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 53-89
Διαιτητές: Λαδάς-Γκαρτζονίκας-Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 21-25, 37-45, 43-68, 53-89
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 9(1), Καλπαξίδης 2, Μελαδιανός 12(1), Δαλδογιάννης, Φεφέκος, Τσιριλάκης 17, Σανγκαρέ 6, Γκατζιούρας 7, Λεκάι, Παναγιουλάκης, Παπαδούλης, Ουζούνης.
Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης-Βαχαρίδης): Ονάσογλου 17(3), Κοκονέση 21, Γκιφόπουλος 7(1), Κυργάκης 3, Νουκάρης 19(2), Γαλατσόπουλος 4, Γιαννουζάκος 9(1), Παπαδόπουλος 6(1), Μαυρίδης 3, Μίχος.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 81-67
Διαιτητές: Γιαννούλης-Μπουγλός Π.-Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 28-20, 45-36, 64-47, 81-67
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 24(4), Καζαμίας 11(1), Γιαννίκος 7(1), Επαμεινώνδας 5(1), Πουρλίδας 9(2), Πατεράκης 12(1), Φωτιάδης 8(2), Κασιάνος 4, Πεταλωτής, Βασιλάκης 1, Βενετίδης.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 9, Φελάνης, Δαλαγκόζης 5(1), Φραγκούλης 3, Κάτος 9(2), Κεμανετζής 5(1), Παπαδόπουλος 6, Γκούτζιας 19, Σιδερίδης 11(2).

Βαθμολογία (σε 17 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 33 (16-1)
2) Ιωνικός Ιωνίας 29 (13-3)*
——————————
3) Όλυμπος ΕΚΕ 27 (10-7)
4) Ασπίδα Ξάνθης 26 (10-6)*
5) Βασιλικά 26 (9-8)
6) Σταυρούπολη 25 (9-7)*
——————————
7) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 25 (8-9)
8) Εθνικός Λαγυνών 25 (8-9)
9) Ναύαρχος Βότσης 25 (8-9)
10) Αγία Βαρβάρα 24 (7-10)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 19 (2-15)
12) Ευκαρπία 16 (0-16)*

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

18η αγωνιστική (3/3):

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Σταυρούπολη ΕΚ
Ολυμπος ΕΚΕ-Ναύαρχος Βότσης
ΓΑΣ Βασιλικών-Ακαδημία Μουδανιών
Εθνικός Λαγυνών-Ιωνικός Ιωνίας
ΠΣ Ευκαρπίας-Αγία Βαρβάρα
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ασπίδα Ξάνθης



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ