20.4 C
Athens
Κυριακή, 14 Απριλίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 16η αγ.): Τιτάνες πρωτιάς, απτόητος ο ΚΑΟΧ, έσπασε η μπασκέτα στα Διαβατά

Οι δύο ομάδες στους αντίστοιχους βορείους ομίλους της National League 2, που θα πάρουν την κορυφή, φαίνεται πως είναι κατά πάσα πιθανότητα οι Τιτάνες Παλαμά και ο ΚΑΟΧ, με το δεύτερο να συνεχίζει αήττητος στον 5ο όμιλο σε μια αγωνιστική, όπου αναβλήθηκε ο αγώνας του Ιωνικού Ιωνίας με την Ασπίδα Ξάνθης, καθώς η μπασκέτα έσπασε, ενώ ο πρώτος εκμεταλλεύτηκε όλα τα αποτελέσματα του 4ου ομίλου, για να πάρει πάλι απόσταση.

Οι ομάδες, που θα πάρουν την πρωτιά στους δύο ομίλους του Βορρά για την National League 2, δείχνουν να «κλειδώνουν». Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά όχι μόνο πήραν το ντέρμπι με τα Τρίκαλα, αλλά είδαν παράλληλα τους Αετούς Βέροιας να κυριαρχούν του Αλμυρού και το Άργος Ορεστικό με τρομερή ψυχή να «συντρίβει» την ΚούΠα Κιλκίς σε ένα θρίαμβο παραμονής, με αποτέλεσμα να έχει απόσταση δύο νικών από όλους τους διώκτες του. Τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη προχώρησαν σε θρίαμβο παραμονής με την ΑΕΛ, «βυθίζοντάς» τη περισσότερο, ενώ η Καστοριά έκανε τη δουλειά με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ δεν είχε πρόβλημα ούτε με την Αγία Βαρβάρα, περιμένοντας το τι απόσταση θα έχει από τον Ιωνικό Ιωνίας, καθώς παίκτης στην προθέρμανση του αγώνα με την Ασπίδα Ξάνθης έσπασε την μπασκέτα, με αποτέλεσμα την αναβολή της αναμέτρησης. Ο Όλυμπος έκανε «βήμα» τριάδας έναντι των Βασιλικών, βλέποντας τον ανεβασμένο Εθνικό Λαγυνών να καταβάλλει και τη Σταυρούπολη. Κοντά στην εξάδα έμεινε το Ρούπελ Σιδηροκάστρου, «διαλύοντας» τα Μουδανιά, ενώ ανάσα στην Ευκαρπία στο «μέτωπο» της παραμονής πήρε ο Ναύαρχος Βότσης.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Πιερικός Αρχέλαος-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΑΕ Λάρισας 77-54
ΑΣ Καστοριάς-Ολυμπιακός Βόλου 73-64
Τιτάνες Παλαμά-ΑΟ Τρίκαλα 71-63
Αργος Ορεστικό-Κούπα Κιλκίς 71-45
Αετοί Βέροιας-ΓΣ Αλμυρού 73-60

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 71-45
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Αναστασιάδης Π.-Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 15-12, 35-24, 54-38, 71-45
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου Π. 8, Κόττας 14(2), Σαρρής 6(1), Μαλιούρας 6, Φωτιάδης, Στάιος 3(1), Μιχαηλίδης 11(3), Δημητρόπουλος, Τράντας 8(2), Δήμου Θ. 15(1).
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 7(1), Μανούσος 18, Παπαδόπουλος 11, Ακριτίδης 4, Γιαμπατζίδης, Μακούλης 4, Καρυπίδης, Πιπερτζής 1, Κολεσιώτης, Ασιγκίδης, Ποζίδης.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΑΛΜΥΡΟΣ 73-60
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Κωνής-Αναστασιάδης Γ.
Δεκάλεπτα: 19-11, 33-31, 52-47, 73-60
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 12, Μπρουκς 9(1), Σαχμπατιάν 14, Κόκκινος 19(2), Παπαδόπουλος 10(1), Νικάι, Ιωσηφίδης 3(1), Μητακίδης, Γάτσος 6(2), Κούντας, Σαζακλίδης.
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 14(4), Πολίτης 16(4), Παπούλιας 10, Αργύρης 2, Λάππας 7(1), Μυλωνάς, Βαλαμούτης, Πελεκούδας 8, Μαμούρας 3, Τάσος.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ 71-63
Διαιτητές: Μαραμής-Γεωργούλης-Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 19-15, 37-35, 54-51, 71-63
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 26(5), Τσούμας Σ. 10(1), Τσούμας Γ., Σαριμπαλίδης Κ. 14(2), Λόλας 5, Αντωνίου 6(2), Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ. 5(1), Πανάγος 3(1).
ΑΟ Τρίκαλα (Κρομμύδας-Ντέμος): Ψύρρας 7(1), Σούλκο 15, Δέσπος 9, Αργύρης 6(2), Μοσχόπουλος 4, Ταμ Τζόελ 13(1), Γκαντιας 2, Κακαβούλας, Λεπενιώτης 7(1).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 73-64
Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Τσαρδούλιας Τ.-Θώμος
Δεκάλεπτα: 18-20, 34-29, 55-48, 73-64
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 8(2), Τερσενίδης 16(3), Δατσιάδης 14(2), Σαρρής 7(1), Χότζα 9, Κορομπίλιας 2, Παπαδημητρίου 3(1), Παντελίδης 14(1), Πιπερόπουλος, Φιλιππίδης, Στεφανής.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 16(2), Νυδριώτης 10, Σιδηρόπουλος 2, Λογοδότης Π. 12(2), Σπανόπουλος 4, Στεφόπουλος 11(2), Δελεντζές 9.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 77-54
Διαιτητές: Ντούρας-Χατζηκώστας-Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 21-11, 31-29, 56-37, 77-54
Εκπ. Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης-Παγκούτσος): Τεπετίδης, Γεωργάκης 5, Μεσκούρης 13(3), Τσίγκας 10(1), Καραποστόλου 10(2), Ταζόπουλος 10, Μασλαρινός 16, Ζλάκιος 5(1), Κομματάς, Γρηγοριάδης 8.
ΑΕ Λάρισας (Γκανέτσας): Γκανέτσας 18(4), Γεωργάκης, Καραδήμος 2, Ντικούδης 2, Δελής 3, Νταής 13(1), Βλάχος 3, Ζιάκας 13.

Βαθμολογία (σε 16 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 29 (13-3)
2) Αλμυρός 27 (11-5)
——————————
3) Καστοριά 27 (11-5)
4) Τρίκαλα 27 (11-5)
5) Αετοί Βέροιας 27 (11-5)
6) ΚούΠα Κιλκίς 25 (9-7)
——————————
7) Πιερικός Αρχέλαος 25 (9-7)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 22 (6-10)
9) Άργος Ορεστικό 22 (6-10)
10) Ολυμπιακός Βόλου 20 (4-12)
——————————
11) ΑΕΛ 20 (4-12)
12) Μελίκη 12 (1-10-5 μηδ.)*

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

17η αγωνιστική (25/2):

ΓΣ Αλμυρού-ΑΟ Τρίκαλα
Ολυμπιακός Βόλου-Τιτάνες Παλαμά
ΑΕ Λάρισας-ΑΣ Καστοριάς
ΓΑΣ Μελίκη-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 0-20 (α.α.)
Κούπα Κιλκίς-Πιερικός Αρχέλαος
Αετοί Βέροιας-Αργος Ορεστικό

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Εθνικός Λαγυνών-Σταυρούπολη ΕΚ 66-61
ΠΣ Ευκαρπίας-Ναύαρχος Βότσης 73-78
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ακαδημία Μουδανιών 90-60
Ολυμπος ΕΚΕ-ΓΑΣ Βασιλικών 83-74
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Αγία Βαρβάρα 75-64
Ιωνικός Ιωνίας-Ασπίδα Ξάνθης (αναβλήθηκε)

Τα φύλλα αγώνα:

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ 73-78
Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου-Σκρίνος-Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 13-23, 27-34, 51-64, 73-78
ΠΣ Ευκαρπίας (Τσαντάκης): Ψευτογκάς 21(5), Μελίδης 14, Παπουτσής 21(2), Σανιώτης 7(1), Γαλάζιος 8(2), Τσιμερίκας 2, Βούκα, Μπαδιάς, Μπαξεβαντζής, Φεστσόπουλος, Αλαμάνος, Γκούσκος.
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 21(4), Καζαμίας 8(1), Γιαννίκος 6, Επαμεινώνδας 15(3), Βασιλάκης, Βενετίδης, Κοτσαπουϊκίδης, Πουρλίδας 6(1), Πατεράκης 14(1), Φωτιάδης 6(1), Πεταλωτής 2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 66-61
Διαιτητές: Σελεβός-Μιχέλης-Τσαρδούλιας Χρ.
Δεκάλεπτα: 21-17, 40-36, 51-48, 66-61
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς-Μισιρλόγλου): Γιώρτσιος 9(3), Σεφερίδης 3, Γαϊτάνης 4(1), Σαμαράς 6(2), Φωτιάδης Η. 8, Φωτιάδης Ι. 3(1), Ιατρίδης 17(1), Γκαβέζος 14(1), Δημητρακάς 2.
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 8, Κυλαντωνίδης Π. 8(1), Δασκαλόπουλος 17, Ταβλαρίδης 3(1), Τζαμπαζλής, Παπαπασχάλης 3(1), Χατζημιχαηλίδης 5(1), Γκαβέζος 5(1), Φωτιάδης, Παπασάβογλου 12(3), Κυλαντωνίδης Χ.Σ.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ 83-74
Διαιτητές: Εκίζογλου, Κανελλίδης, Δώνης
Δεκάλεπτα: 28-13, 43-35, 65-53, 83-74
Όλυμπος (Κοτανίδης): Ονάσογλου 17(2), Γκιφόπουλος 20(1), Κυργάκης 15(1), Νουκάρης 3(1), Κοκονέση 4, Πάντσιος, Γιαννουζάκος 14(4), Παπαδόπουλος 5(1), Μαυρίδης, Γαλατσόπουλος 4, Καραθανάσης 1.
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 5, Πατίκας 6(2), Αποστολίδης 4, Οικονόμου 20, Τσιάμης 1, Πασούδης 9, Θάνο 2, Ντισλής 21(3), Λάτος 6.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 90-60
Διαιτητές: Λαμπρέλλης, Τριανταφύλλου, Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 27-17, 49-35, 76-43, 90-60
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 14(2), Δαλαγκόζης 17(3), Φραγκούλης 14(2), Κάτος 7, Κεμανετζής 14(2), Παπαδόπουλος Ν. 2, Γκούτζιας 5, Παπαδόπουλος Γ. 4, Σιδερίδης 11(1), Χριστοφορίδης 2.
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 6, Καλπαξίδης 4, Παναγιουλάκης, Βαλδογιάννης 2, Γκατσιούρας 18, Τσιριλάκης 14, Μελαδιανός 9(1), Ουζούνης, Σανγκαρέ 7.

ΚΑΟΧ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 75-64
Διαιτητές: Καντερές, Κασούμης, Σμπρίνης
Δεκάλεπτα: 25-21, 39-41, 57-50, 75-64
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 12(1), Τζουβάρας 7(1), Ζωγράφος 11(3), Γκιουζελίδης 13, Νταρατάνας 2, Τύπος 5, Σερέτης, Βέτσος, Σμυρλής 5(1), Αλευρίδης, Λάσκαρης, Παναγιωτόπουλος 20(1).
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 5(1), Μαρκόπουλος 15(2), Αθανασιάδης 21(2), Πέπα 3, Στεφανίδης 11, Πρασίνης 9, Λαζαρίδης, Μπανάσας, Αναγνώστου.

Βαθμολογία (σε 16 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 32 (16-0)
2) Ιωνικός Ιωνίας 27 (12-3)*
——————————
3) Όλυμπος ΕΚΕ 25 (9-7)
4) Σταυρούπολη 25 (9-7)
5) Βασιλικά 25 (9-7)
6) Ασπίδα Ξάνθης 24 (9-6)*
——————————
7) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 24 (8-8)
8) Εθνικός Λαγυνών 24 (8-8)
9) Ναύαρχος Βότσης 23 (7-9)
10) Αγία Βαρβάρα 22 (6-10)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 18 (2-14)
12) Ευκαρπία 16 (0-16)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

17η αγωνιστική (25/2):

Ασπίδα Ξάνθης-ΓΑΣ Βασιλικών
Ακαδημία Μουδανιών-Ολυμπος ΕΚΕ
Ναύαρχος Βότσης-Ρούπελ Σιδηροκάστρου
Σταυρούπολη ΕΚ-ΠΣ Ευκαρπίας
Αγία Βαρβάρα-Εθνικός Λαγυνών
Ιωνικός Ιωνίας-ΚΑΟ Χαλκιδικής



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ