21.4 C
Athens
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς – 15η αγ.): «Τιτάνες» Αλμυρός και Τρίκαλα, όρθιος ο ΚΑΟΧ, παρέλαση παραμονής για Εθνικό Λαγυνών και Πιερικό

Ο Αλμυρός και τα Τρίκαλα ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της 15ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της National League 2, πλησιάζοντας σε απόσταση μίας νίκης τους πρωτοπόρους Τιτάνες Παλαμά, ενώ στον έτερο βόρειο όμιλο, τον 5ο, ο ΚΑΟΧ έμεινε όρθιος και στη Σταυρούπολη, συνεχίζοντας την τρομερή αήττητη πορεία του, με τον Εθνικό Λαγυνών και τον Πιερικό Αρχέλαο παράλληλα να παίρνουν τα μεγάλα αποτελέσματα στο «μέτωπο» της παραμονής.

Η 15η αγωνιστική της National League 2 ήταν γεμάτη από ντέρμπι στο Βορρά. Στον 4ο όμιλο, μεγάλοι κερδισμένοι ήταν ο Αλμυρός και τα Τρίκαλα, με τον πρώτο να υποτάσσει στην τελευταία περίοδο με ψυχή τους πρωτοπόρους Τιτάνες Παλαμά, τους οποίους πλησίασε σε απόσταση μίας νίκης μαζί με τους Τρικαλινούς, που έκαμψαν την αντίσταση της Καστοριάς στο έτερο ντέρμπι. Η ΚούΠα Κιλκίς συνεχίζει σε ρυθμό εξάδας, επικρατώντας των Αετών Βέροιας, ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε κομβικό αποτέλεσμα παραμονής και κοιτάζει ψηλότερα, ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου ανάσανε απέναντι στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

Στον 5ο όμιλο, για 30 λεπτά ο ΚΑΟΧ έμοιαζε πιο κοντά από ποτέ να βρίσκεται στην πρώτη του φετινή ήττα, αλλά με άμυνα από «ατσάλι», που δέχθηκε μόλις έξι πόντους στην τελευταία περίοδο, πέρασε και από τη δύσκολη έδρα της Σταυρούπολης, κάνοντας το «15 στα 15», με τον Ιωνικό Ιωνίας σταθερά επίσης να κερδίζει, με «διπλό» από την Αγία Βαρβάρα. «Μύλος» επικρατεί για την κατάταξη στην πρώτη εξάδα, με τα Βασιλικά να «διαλύουν» το Ρούπελ Σιδηροκάστρου και την Ασπίδα Ξάνθης να κάνει νέο «βήμα» έναντι του Ολύμπου. Μεγάλο αποτέλεσμα για την παραμονή πήρε με εμφατικό τρόπο έναντι του Ναύαρχου Βότση στη Μίκρα ο Εθνικός Λαγυνών, ενώ στο ντέρμπι ουραγών η Ακαδημία Μουδανιών δεν άφησε ούτε αυτή την φορά να χαρεί η Ευκαρπία, αφήνοντάς την χωρίς νίκη.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΣ Αλμυρού-Τιτάνες Παλαμά 82-70
ΑΟ Τρίκαλα-ΑΣ Καστοριάς 69-59
Ολυμπιακός Βόλου-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 69-61
ΑΕ Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος 56-64
ΓΑΣ Μελίκη-Αργος Ορεστικό 0-20 (α.α.)
ΚούΠα Κιλκίς-Αετοί Βέροιας 61-52

Τα φύλλα αγώνα:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 69-61
Διαιτητές: Πράττος, Γιατρόπουλος, Πάνος
Δεκάλεπτα: 16-18, 31-37, 49-54, 69-61
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 6, Πρέλεβιτς 14(2), Νυδριώτης 20(3), Σπανόπουλος 6, Σιδηρόπουλος 3, Στεφόπουλος 2, Τζαλαβάρας 5, Πλεσιώτης 3(1), Παρασχάκης, Δελεντζές 10.
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης 3, Μεσκούρης 13(3), Τσίγκας 15(4), Ταζόπουλος 14(1), Μασλαρινός 2, Γεωργάκης 10, Ζλάκιος, Καπλάνης 4(1), Γρηγοριάδης.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 56-64
Διαιτητές: Εκίζογλου, Σιταρίδης, Τσαρδούλιας Τ.
Δεκάλεπτα: 15-11, 31-29, 42-49, 56-64
Λάρισα (Δελής): Γεωργάκης 6(2), Καραδήμος 5(1), Ντικούδης 6, Δελής, Νταής 7(1), Μάνος 11(1), Βλάχος 4, Ζιάκας 17(1), Ζησούλης, Κοντογιάννης.
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 10(1), Ράπτης 15, Κοχλιαρίδης 13(2), Καρκατσέλης 11(2), Κοντσές 2, Κοκτσίδης, Τρούμπαλος, Καπαγιαννίδης, Καρατζούλης, Ιγγλέζος 11(1), Τσιόγκας 2, Νουλας.

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 82-70
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Κωνσταντινέλλης, Κουρόγλου
Δεκάλεπτα: 21-21, 39-39, 59-59, 82-70
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 13(1), Πολίτης 9(1), Παπούλιας 17, Αργύρης 8(2), Τάσσος 8, Λάππας 11(1), Μυλωνάς, Πελεκούδας 14, Μαμούρας 2.
Τιτάνες (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 23(3), Τσούμας Σ. 14(2), Τσούμας Γ. 6(1), Σαριμπαλίδης Κ. 15(4), Λόλας 11, Σφακιανός 1, Αντωνίου, Πανάγος.

ΤΡΙΚΑΛΑ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 69-59
Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Κωνής, Κανελλίδης
Δεκάλεπτα: 21-16, 40-22, 55-42, 69-59
Τρίκαλα (Κρομμύδας): Ψύρρας 16(3), Σούλκο 11, Αργύρης, Δέσπος 14, Μοσχόπουλος, Κακαβούλας 4, Ταμ Τζοελ 17(1), Γκαντιας 6, Λεπενιώτης 1.
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 5, Σαρρής 2, Τερσενίδης 5(1), Δατσιάδης 16, Χότζα 25(2), Κώτσης, Παγανάς, Κορομπίλιας, Παντελίδης 4, Πιπερόπουλος 2, Στεφανής.

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 61-52
Διαιτητές: Κοντογιάννης, Κλεπουσνιώτου, Δώνης
Δεκάλεπτα: 21-11, 37-16, 52-30, 61-52
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 9(3), Μανούσος 16, Παπαδόπουλος Σ. 8(1), Ακριτίδης 6, Παπαδόπουλος Ι., Μακούλης 10(1), Καρυπίδης 8(2), Γιαμπατζίδης 2, Πιπερτζής 2.
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 7(1), Μπρουκς 12, Σαχμπατιάν 2, Παπαδόπουλος, Νικάι, Ιωσηφίδης 3, Μητακίδης 7, Κούντας 7, Γάτσος 2, Κόκκινος 8, Σαζακλίδης 4.

Βαθμολογία (σε 15 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 27 (12-3)
2) Αλμυρός 26 (11-4)
——————————
3) Τρίκαλα 26 (11-4)
4) Καστοριά 25 (10-5)
5) Αετοί Βέροιας 25 (10-5)
6) ΚούΠα Κιλκίς 24 (9-6)
——————————
7) Πιερικός Αρχέλαος 23 (8-7)
8) Άργος Ορεστικό 20 (5-10)
9) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 20 (5-10)
10) Ολυμπιακός Βόλου 19 (4-11)
——————————
11) ΑΕΛ 19 (4-11)
12) Μελίκη 12 (1-10-4 μηδ.)*

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

16η αγωνιστική (18/2):

Πιερικός Αρχέλαος-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΑΕ Λάρισας
ΑΣ Καστοριάς-Ολυμπιακός Βόλου
Τιτάνες Παλαμά-ΑΟ Τρίκαλα
Αργος Ορεστικό-Κούπα Κιλκίς
Αετοί Βέροιας-ΓΣ Αλμυρού

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ασπίδα Ξάνθης-Ολυμπος ΕΚΕ 81-65
ΓΑΣ Βασιλικών-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 72-38
Ακαδημία Μουδανιών-ΠΣ Ευκαρπίας 78-61
Ναύαρχος Βότσης-Εθνικός Λαγυνών 50-66
Σταυρούπολη ΕΚ-ΚΑΟ Χαλκιδικής 52-59
Αγία Βαρβάρα-Ιωνικός Ιωνίας 75-82

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 78-61
Διαιτητές: Τοπαλίδης, Δημούδης, Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 19-14, 34-29, 56-45, 78-61
Μουδανιά (Κατσικάρης): Δαλδογιάννης, Ζαχαρίας 16, Καλπαξίδης 13(1), Γκατζιούρας 20, Μελαδιανός 21(2), Σανγκαρέ 8, Φεφέκος, Παπαδούλης, Παναγιουλάκης, Ουζούνης.
Ευκαρπία (Τσαντάκης): Ψευτογκάς 11(3), Μελίδης 5, Παπουτσής 15, Σανιώτης 7(1), Γαλάζιος 2, Αλαμάνος 14, Τσιμερίκας, Βούκα, Δημητριάδης, Μπαδιάς 2, Μπαξεβαντζής 3, Φεστσόπουλος 2.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 50-66
Διαιτητές: Σαρακενίδης, Καραβάς, Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 10-20, 21-39, 40-51, 50-66
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 6, Καζαμίας 17(1), Γιαννίκος 5(1), Επαμεινώνδας 11(1), Πουρλίδας 9(1), Πατεράκης, Φωτιάδης, Βασιλάκης, Πεταλωτής 2, Βενετίδης.
Λαγυνά (Ροδάς): Γιώρτσιος, Σεφερίδης 7(1), Γαϊτάνης 5(1), Σαμαράς 6(2), Φωτιάδης Ι. 5(1), Ντινάκης 3(1), Φωτιάδης Η. 5(1), Ιατρίδης 8, Γκαβέζος 16, Δημητρακάς 11(1).

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ-ΚΑΟΧ 52-59
Διαιτητές: Μαραμής, Νικολαΐδης, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 22-10, 31-29, 46-39, 52-59
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 4, Κυλαντωνίδης Π. 2, Δασκαλόπουλος 7, Ταβλαρίδης 3(1), Τζαμπαζλής 3(1), Χατζημιχαηλίδης 8(2), Γκαβέζος 11(1), Φωτιάδης, Παπαπασχάλης, Παπασάβογλου 14(1), Κυλαντωνίδης Χ.Σ.
ΚΑΟΧ (Αρίστος): Δεληγεώργης 21(2), Ζωγράφος 3(1), Γκιουζελίδης 17, Νταρατάνας 1, Τύπος 4, Σμυρλής 2, Αλευρίδης, Βέτσος, Σερέτης, Παναγιωτόπουλος 10, Τζουβάρας 1.

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 75-82
Διαιτητές: Ντούρας, Καντζουρίδης, Τριανταφύλλου
Δεκάλεπτα: 23-16, 51-36, 55-62, 75-82
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 6(1), Μαρκόπουλος 17(2), Αθανασιάδης 12(1), Πέπα, Αναγνώστου, Στεφανίδης 5(1), Πρασίνης 6, Πρεμέτης 11(1), Λαζαρίδης 3(1), Μπανάσας 15.
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Αντωνιάδης 3(1), Βενετίδης 17(5), Λύτας 12(1), Ζωγράφος 8, Σκουλαριώτης 8(2), Δημητριάδης 6, Βάσκος 9(3), Κουρκουνάσιος, Γκέκος 2, Παππά, Αχτσής 15(3), Βαϊράμης 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 81-65
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Παπαγεωργίου, Καρυπίδης
Δεκάλεπτα: 23-16, 45-35, 61-49, 81-65
Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος): Αγγελόπουλος 11(1), Στουρνάρας 10(2), Παυλάκης 6, Κρστιτς 15, Παπανικολάου 6, Μπιλιούρης 4, Σαββουλίδης 12(2), Κάλφας 13(1), Καρανικολίδης, Ρούμογλου 4, Παναγιωτόπουλος, Παντελούκας.
Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης): Ονάσογλου 17(1), Γκιφόπουλος 7, Κυργάκης 2, Νουκάρης 24(3), Πάντσιος 11(3), Κοκονέση 2, Γαλατσόπουλος, Χύτας, Γιαννουζάκος 2.

ΒΑΣΙΛΙΚΑ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 72-38
Διαιτητές: Γεωργούλης, Θεοδωρίδης, Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 15-10, 42-18, 56-30, 72-38
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 6(1), Πασούδης 8, Αποστολίδης 2, Οικονόμου 18, Τσιάμης 8(1), Θάνο 4, Πατίκας 2, Ντισλής 20(4), Σύρος, Λάτος 4.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 3, Δαλαγκόζης 7(1), Φραγκούλης, Κάτος 7(1), Κεμανετζής 2, Παπαδόπουλος Γ. 7(1), Γκούτζιας, Σιδερίδης 12(3), Τοπολίγκας, Φελάνης, Παπαδόπουλος Ν.

Βαθμολογία (σε 15 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 30 (15-0)
2) Ιωνικός Ιωνίας 27 (12-3)
——————————
3) Βασιλικά 24 (9-6)
4) Σταυρούπολη 24 (9-6)
5) Ασπίδα Ξάνθης 24 (9-6)
6) Όλυμπος ΕΚΕ 23 (8-7)
——————————
7) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 22 (7-8)
8) Εθνικός Λαγυνών 22 (7-8)
9) Αγία Βαρβάρα 21 (6-9)
10) Ναύαρχος Βότσης 21 (6-9)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 17 (2-13)
12) Ευκαρπία 15 (0-15)

16η αγωνιστική (18/2):

Εθνικός Λαγυνών-Σταυρούπολη ΕΚ
ΠΣ Ευκαρπίας-Ναύαρχος Βότσης
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ακαδημία Μουδανιών
Ολυμπος ΕΚΕ-ΓΑΣ Βασιλικών
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Αγία Βαρβάρα
Ιωνικός Ιωνίας-Ασπίδα Ξάνθης



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ