27.6 C
Athens
Σάββατο, 25 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς-14η αγ.): Στάση «Γουναράδων» για Τιτάνες, «σκαρφαλώνει» ο Αλμυρός, Εκπαιδευτήρια… μάλαμα, ακάθεκτος ο ΚΑΟΧ

Ο ΚΑΟΧ μπορεί να συνεχίζει αήττητος σε 14 αγώνες στην National League για τον 5ο όμιλο, όμως στον 4ο οι πρωτοπόροι Τιτάνες Παλαμά είδαν την Καστοριά να επιβάλλεται, με τον Αλμυρό να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση, επιβεβαιώνοντας την ανοδική του πορεία, τη στιγμή που τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη πέτυχαν μια ακόμη σπουδαία νίκη έναντι των Τρικάλων.

Ο Βορράς της National League 2 αλλού είχε τις σταθερές του στη 14η αγωνιστική και σε άλλες περιπτώσεις ήρθαν... τα πάνω κάτω. Στον 4ο όμιλο, μια σπουδαία Καστοριά κατέβαλε τους Τιτάνες Παλαμά, αν και η ομάδα της Καρδίτσας διατηρεί στην κορυφή απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της, με τον Αλμυρό να συνεχίζει την εξαιρετικά ανοδική του πορεία, μετά το κακό ξεκίνημά του στη σεζόν, περνώντας από το Κιλκίς, ενώ η φοβερή νίκη των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη έφερε τετραπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση με Τρίκαλα και Αετούς Βέροιας, στο ρεπό των τελευταίων. Το Άργος Ορεστικό πήρε σημαντική νίκη στη «μάχη» της παραμονής έναντι της ΑΕΛ, αλλά δεν κατάφερε κάτι καλύτερο από το να ισοφαρίσει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να «διπλασιάζει» τα θετικά αποτελέσματα έναντι του Ολυμπιακού Βόλου.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ δεν είχε πρόβλημα ούτε με τον Ναύαρχο Βότση να συνεχίσει αήττητος για 14ο παιχνίδι στο πρωτάθλημα, κρατώντας σταθερά κατά πολύ πίσω τον Ιωνικό Ιωνίας, που παραμένει μόνος δεύτερος, μετά και την νίκη επί της Σταυρούπολης. Η τελευταία έμεινε μόνη, με τη σειρά της, στην τρίτη θέση, αφού το Ρούπελ Σιδηροκάστρου «συνέτριψε» τον Όλυμπο και διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για την εξάδα, με τα Βασιλικά να ανεβαίνουν στην τετράδα, μετά το άνετο πέρασμα από την Ευκαρπία. «Διπλό» εξάδας στην Αγία Βαρβάρα πανηγύρισε η Ασπίδα Ξάνθης, ενώ ο Εθνικός Λαγυνών συνεχίζει σε εξαιρετικό ρυθμό, καταβάλλοντας και τα Μουδανιά.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Αετοί Βέροιας-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Αργος Ορεστικό-ΑΕ Λάρισας 64-61
Πιερικός Αρχέλαος-Ολυμπιακός Βόλου 84-74
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΑΟ Τρίκαλα 80-70
ΑΣ Καστοριάς-Τιτάνες Παλαμά 77-74
ΚούΠα Κιλκίς-ΓΣ Αλμυρού 79-88

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 64-61
Διαιτητές: Δέλλας-Τσαρδούλιας Τ.-Μιχέλη
Δεκάλεπτα: 16-13, 33-32, 52-47, 64-61
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου Θ. 11, Στάιος 6(2), Κόττας 13(1), Σαρρής 5, Μαλιούρας, Δημητρόπουλος, Παράσχος, Φωτιάδης, Τράντας 6(2), Δήμου Π. 15(1), Μιχαηλίδης 8(1).
ΑΕ Λάρισας (Δελλής): Μάνος 24(3), Καραδήμος 5, Δελής 6(1), Κοντογιάννης 8(2), Νταής 5(1), Ντικούδης 5(1), Βλάχος 2, Ζιάκας 6(1), Ζησούλης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 84-74
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Κλεπουσνιώτου-Εκίζογλου
Δεκάλεπτα: 24-15, 41-32, 64-50, 84-74
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης-Ξηρομερίτης): Κοχλιαρίδης 10(2), Λιόλιος 15(1), Ράπτης 18(1), Καρκατσέλης, Γκογκίδης 3, Κοντσές 4, Ιγγλέζος 12(2), Τσιόγκας 22(3), Τρούμπαλος, Νούλας.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 8(2), Νυδριώτης 11(1), Λογοδότης Π. 11(2), Πρέλεβιτς 11, Σπανόπουλος 11, Στεφόπουλος 2, Σιδηρόπουλος 5(1), Δελεντζές 13, Τζαλαβάρας 2, Παρασχάκης, Πλεσιώτης.

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΑΛΜΥΡΟΣ 79-88
Διαιτητές: Τσάνταλη, Κασούμης, Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 18-23, 40-47, 58-72, 79-88
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 18(5), Μανούσος 24, Παπαδόπουλος 13(2), Ακριτίδης 5, Μακούλης 6, Καρυπίδης 4(1), Πιπερτζής 9.
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 3(1), Πολίτης 17(4), Παπούλιας 28(5), Αργύρης 3(1), Λάππας 17(3), Τάσσος 13, Παπουτσής, Μπακόλιας, Πελεκούδας 2, Μαμούρας 5(1).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 77-74
Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Μιχέλης, Ντόντης
Δεκάλεπτα: 20-15, 39-31, 63-51, 77-74
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 11(2), Τερσενίδης 17(3), Δατσιάδης 19(3), Χότζα 16, Παγανάς 2, Παπαδημητρίου 2, Κορομπίλιας, Σαρρής, Παντελίδης 10, Πιπερόπουλος.
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 10(1), Τσούμας Σ. 8, Τσούμας Γ. 5, Σαριμπαλίδης Κ. 25(8), Λόλας 22, Σφακιανός 2, Πανάγος 2.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΤΡΙΚΑΛΑ 80-70
Διαιτητές: Νέδογλου, Καντζουρίδης, Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 22-13, 39-27, 57-48, 80-70
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Καραποστόλου 34(4), Τεπετίδης 5(1), Μεσκούρης 11(2), Τσίγκας 5, Ταζόπουλος, Μασλαρινός 9, Ζλάκιος, Καπλάνης 2, Γεωργάκης 10, Κομματάς, Γρηγοριάδης 4.
Τρίκαλα (Κρομμύδας): Ψύρρας 5(1), Σούλκο 15, Δέσπος 25, Μοσχόπουλος, Ταμ Τζοελ, Αργύρης 2, Γκαντιας 10, Κακαβούλας 4, Λεπενιώτης 9, Ευαγγελακόπουλος.

Βαθμολογία (σε 14 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 26 (12-2)
2) Αλμυρός 24 (10-4)
——————————
3) Καστοριά 24 (10-4)
4) Τρίκαλα 24 (10-4)
5) Αετοί Βέροιας 24 (10-4)
6) ΚούΠα Κιλκίς 22 (8-6)
——————————
7) Πιερικός Αρχέλαος 21 (7-7)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 19 (5-9)
9) Άργος Ορεστικό 18 (4-10)
10) ΑΕΛ 18 (4-10)
——————————
11) Ολυμπιακός Βόλου 17 (3-11)
12) Μελίκη 12 (1-10-3 μηδ.)*

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

15η αγωνιστική (11/2):

ΓΣ Αλμυρού-Τιτάνες Παλαμά
ΑΟ Τρίκαλα-ΑΣ Καστοριάς
Ολυμπιακός Βόλου-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη
ΑΕ Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος
ΓΑΣ Μελίκη-Αργος Ορεστικό 0-20 (α.α.)
Κούπα Κιλκίς-Αετοί Βέροιας

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ιωνικός Ιωνίας-Σταυρούπολη ΕΚ 67-62
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ναύαρχος Βότσης 80-62
Εθνικός Λαγυνών-Ακαδημία Μουδανιών 80-74
ΠΣ Ευκαρπίας-ΓΑΣ Βασιλικών 61-86
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ολυμπος ΕΚΕ 92-70
Αγία Βαρβάρα-Ασπίδα Ξάνθης 70-84

Τα φύλλα αγώνα:

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 67-62
Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Σιταρίδης-Καραβάς
Δεκάλεπτα: 25-21, 32-34, 54-39, 67-62
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Περιστεράκης 6, Βάσκος 7(2), Αντωνιάδης 13(2), Βενετίδης, Λύτας 14(3), Ζωγράφος, Δημητριάδης 9, Σκουλαριώτης 2, Κουρκουνάσιος, Αχτσής 16, Βαϊράμης.
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 13(3), Κυλαντωνίδης Π. 4, Δασκαλόπουλος 18, Ταβλαρίδης 6(2), Τζαμπαζλής, Χατζημιχαηλίδης 5(1), Γκαβέζος 4, Παπαπασχάλης 6(1), Φωτιάδης, Παπασάβογλου 6(2).

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ 80-62
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Λαδάς, Γιαννούλης
Δεκάλεπτα: 17-19, 41-26, 62-43, 80-62
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 15(1), Ζωγράφος Γ. 3(1), Γκιουζελίδης 10, Σερέτης 2, Ζωγράφος Κ. 2, Μπαλτζόπουλος 5(1), Νταρατάνας 8, Τζουβάρας 9, Τύπος 4, Αλευρίδης 1, Σμυρλής, Παναγιωτόπουλος 21(4).
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 10, Καζαμίας 4, Γιαννίκος 6(1), Επαμεινώνδας 11(1), Πουρλίδας 8(2), Πατεράκης 7, Φωτιάδης 5(1), Βασιλάκης 6, Κασιάνος, Βενετίδης, Κοτσαπουϊκίδης, Πεταλωτής 5(1).

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 70-84
Διαιτητές: Σελεβός, Αγραφιώτης Β., Τογανίδου
Δεκάλεπτα: 14-19, 33-36, 54-59, 70-84
Αγ. Βαρβάρα (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 8(1), Μαρκόπουλος 21, Αθανασιάδης 14(1), Αναγνώστου 4, Πέπα 4, Στεφανίδης 3, Πρασίνης 4, Πρεμέτης 8, Λαζαρίδης 2, Μπανάσας 2, Μπαλαμπουγιούκης, Μάρκου.
Ασπίδα (Δώδος): Αγγελόπουλος 23(1), Στουρνάρας 9, Παυλάκης 5, Κρστιτς 19, Μπιλιούρης 6, Σαββουλίδης 16(4), Κάλφας, Καρανικολίδης 6(2), Ρούμογλου, Παναγιωτόπουλος.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 92-70
Διαιτητές: Τοπαλίδης, Νικολαΐδης, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 31-14, 44-24, 63-52, 92-70
Ρούπελ (Δούκας): Δαμιανάκος 18(2), Δαλαγκόζης 17(1), Φραγκούλης, Κάτος 11(2), Κεμανετζής 16(1), Παπαδόπουλος 8, Γκούτζιας 7, Σιδερίδης 15(1).
Όλυμπος (Κοτανίδης): Ονάσογλου 16(3), Γκιφόπουλος 11(1), Κυργάκης 5(1), Νουκάρης 2, Πάντσιος 10(1), Γιαννουζάκος 8(2), Γαλατσόπουλος 2, Παπαδόπουλος 8(1), Κοκονέση 2, Ρουστέμης 2, Μαυρίδης 4.

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 61-86
Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ., Τσαρδούλιας Χρ., Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 8-26, 15-55, 37-67, 61-86
Ευκαρπία (Τσαντάκης): Ψευτογκάς 14(1), Μελίδης 2, Παπουτσής 13, Σανιώτης 9(1), Αλαμάνος 5, Γαλάζιος 12, Τσιμερίκας 2, Βούκα 2, Φεστσόπουλος, Μπαδιάς, Μπαεβαντζής, Γκούσκος 2.
Βασιλικά (Παπαβασιλείου-Κούρτης): Πατίκας 12(4), Χαλάτσης 9(1), Αποστολίδης 10(1), Οικονόμου 10, Τσιάμης 10, Αργυρίου, Θάνο 6, Μαρμαρίδης, Ντισλής 20(4), Σύρος 2, Λάτος 7.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 80-74
Διαιτητές: Χατζηκώστας, Σταμπουλής, Θώμος
Δεκάλεπτα: 17-15, 46-35, 69-52, 80-74
Λαγυνά (Ροδάς): Γιώρτσιος, Σεφερίδης 2, Γαϊτάνης 6, Ντινάκης 28(2), Γκαβέζος 18(1), Φωτιάδης Η. 4, Δημητρακάς 10, Φωτιάδης Ι. 2, Ιατρίδης 10, Δημάκης.
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 13, Γκατζιούρας 26(1), Καλπαξίδης 21, Τσιριλάκης 2, Μελαδιανός 5, Παπαδούλης, Δαλδογιάννης 5, Σανγκαρέ 2.

Βαθμολογία (σε 14 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 28 (14-0)
2) Ιωνικός Ιωνίας 25 (11-3)
——————————
3) Σταυρούπολη 23 (9-5)
4) Όλυμπος ΕΚΕ 22 (8-6)
5) Ασπίδα Ξάνθης 22 (8-6)
6) Βασιλικά 22 (8-6)
——————————
7) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 21 (7-7)
8) Αγία Βαρβάρα 20 (6-8)
9) Εθνικός Λαγυνών 20 (6-8)
10) Ναύαρχος Βότσης 20 (6-8)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 15 (1-13)
12) Ευκαρπία 14 (0-14)

15η αγωνιστική (11/2):

Ασπίδα Ξάνθης-Ολυμπος ΕΚΕ
ΓΑΣ Βασιλικών-Ρούπελ Σιδηροκάστρου
Ακαδημία Μουδανιών-ΠΣ Ευκαρπίας
Ναύαρχος Βότσης-Εθνικός Λαγυνών
Σταυρούπολη ΕΚ-ΚΑΟ Χαλκιδικής
Αγία Βαρβάρα-Ιωνικός Ιωνίας



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ