22.3 C
Athens
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς-13η αγ.): Έπιασε «13άρι» ο ΚΑΟΧ, συνεχίζουν οι Τιτάνες, παλικαρίσια «διπλά» Αλμυρού και Εθνικού Λαγυνών

Οι ομάδες κορυφής στο Βορρά της National League 2 συνεχίζουν ακάθεκτες, με τον ΚΑΟΧ ειδικά να μένει αήττητος ύστερα από έναν ολόκληρο γύρο, ενώ στις επόμενες θέσεις επικρατεί... πανικός, με τον Αλμυρό και τον Εθνικό Λαγυνών να παίρνουν τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Η πορεία προς τον τίτλο συνεχίζεται απτόητα για τις ομάδες κορυφής στο Βορρά της National League 2, με τις ομάδες που βρίσκονται πιο πίσω να... ανακατεύουν την τράπουλα στο φινάλε του πρώτου γύρου. Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά έκαναν το χρέος τους έναντι των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη και τα Τρίκαλα έμειναν μόνα τους στη δεύτερη θέση, μετά την νίκη επί του Πιερικού Αρχελάου. Κι αυτό, επειδή ο Αλμυρός πήρε τρομερό «διπλό» στην Καστοριά με σερί 0-8 στο τέλος και ήρωες της τελευταίας στιγμής τους Λάππα-Πολίτη, σε ένα εκπληκτικό ματς του Παπούλια, ενώ μαζί με τις δύο εν λόγω ομάδες βρίσκονται και οι Αετοί Βέροιας, που πέρασαν άνετα από τη Λάρισα, όπως έκανε και το Άργος Ορεστικό στο Βόλο κόντρα στον Ολυμπιακό.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ έδειξε τη διαφορά δυναμικότητας με τα Μουδανιά κι έκλεισε αήττητος τον πρώτο γύρο, με τη Σταυρούπολη να δυσκολεύεται για να πάρει το αποτέλεσμα απέναντι στην Αγία Βαρβάρα, αλλά τον Όλυμπο να έχει αντιστοίχως εύκολο έργο με την ουραγό Ευκαρπία. Το μεγάλο «διπλό» της αγωνιστικής πήρε ο Εθνικός Λαγυνών στα Βασιλικά με δράστες τους Σαμαρά και Σεφερίδη, ενώ το Ρούπελ Σιδηροκάστρου «συνέτριψε» την Ασπίδα Ξάνθης και πλησίασε μια ανάσα από την εξάδα.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Τιτάνες Παλαμά-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 73-41
ΑΟ Τρίκαλα-Πιερικός Αρχέλαος 77-70
Ολυμπιακός Βόλου-Αργος Ορεστικό 51-69
ΑΕ Λάρισας-Αετοί Βέροιας 68-81
ΓΑΣ Μελίκη-ΚούΠα Κιλκίς 0-20 (α.α.)
ΑΣ Καστοριάς-ΓΣ Αλμυρού 73-75

Τα φύλλα αγώνα:

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 73-41
Διαιτητές: Μπουγλός Π., Κοντοστάθης, Γεωργοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-6, 37-25, 59-33, 73-41
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 14, Τσούμας Γ. 4, Πανάγος 4(1), Σαριμπαλίδης Κ. 11(3), Λόλας 13, Αντωνίου 10(2), Σφακιανός 3(1), Μπακρατσής, Σαριμπαλίδης Γ. 5(1), Αρχοντούλης, Φαλιάκης 9(3).
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης 8(2), Γεωργάκης 8, Ταζόπουλος 4, Μεσκούρης 9(1), Τσίγκας 2, Μασλαρινός 8, Ζλάκιος, Καπλάνης, Κομματάς, Γρηγοριάδης 2.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΑΛΜΥΡΟΣ 73-75
Διαιτητές: Σελεβός, Αθανασιάδης Αθ., Κάννης
Δεκάλεπτα: 17-21, 39-38, 58-56, 73-75
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 22(4), Τερσενίδης 6, Χότζα 11(1), Παγανάς 4, Παντελίδης 11(1), Σαρρής 2, Παπαδημητρίου 8(1), Πιπερόπουλος 9(3), Στεφανής.
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης, Πολίτης 17(3), Παπούλιας 25(2), Αργύρης 6, Τάσσος 5, Λάππας 15(1), Μυλωνάς 5(1), Μπακόλιας, Πελεκούδας, Μαμούρας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 51-69
Διαιτητές: Ταρενίδης, Γκαρτζονίκας, Λυτροσυγκούνης
Δεκάλεπτα: 11-18, 29-38, 43-55, 51-69
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 3(1), Νυδριώτης 6(1), Λογοδότης Π. 21(3), Σπανόπουλος 4, Στεφόπουλος 7(1), Σιδηρόπουλος 10(2), Δελεντζές, Παρασχάκης, Τζαλαβάρας, Πλεσιώτης.
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 17, Κόττας 10, Σπυρόπουλος, Σαρρής 5(1), Μαλιούρας, Τράντας 10(3), Δήμου 10(1), Μιχαηλίδης 11(3), Δημητρόπουλος, Στάιος 6(1), Φωτιάδης.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 68-81
Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Ντόντης, Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 18-16, 24-44, 43-66, 68-81
Λάρισα (Δελής): Ντικούδης 6, Γεωργάκης 16(2), Καραδήμος 9, Μάνος 14, Δελής 3, Νταής 7(2), Βλάχος 2, Πνευματικός, Ζιάκας 9(2), Ζησούλης 2.
Αετοί (Αλμπάνης): Κούντας 7, Μπρουκς 16(1), Δαχρέτζης 11(1), Σαχμπατιάν 17, Παπαδόπουλος 7(1), Νικάι 1, Κόκκινος 6, Ιωσηφίδης 3(1), Μητακίδης 2, Γάτσος 8, Σαζακλίδης 3.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 77-70
Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Κασούμης, Κούρογλου
Δεκάλεπτα: 17-12, 37-31, 50-49, 77-70
Τρίκαλα (Κρομμύδας): Ψύρρας 15(4), Σούλκο 15(1), Δέσπος 12, Μοσχόπουλος 2, Ταμ Τζόελ 2, Γκαντιας 11, Κακαβούλας 7(1), Λεπενιώτης 13(1), Αργύρης, Στεργιούλης.
Πιερικός (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 13(2), Λιόλιος 13(3), Ράπτης 20, Καρκατσέλης 2, Γκογκίδης 8(1), Κοντσές 4(1), Ιγγλέζος 4(1), Τσιόγκας 6(1).

Βαθμολογία (σε 13 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 25 (12-1)
2) Τρίκαλα 23 (10-3)
——————————
3) Αλμυρός 22 (9-4)
4) Καστοριά 22 (9-4)
5) Αετοί Βέροιας 22 (9-4)
6) ΚούΠα Κιλκίς 21 (8-5)
——————————
7) Πιερικός Αρχέλαος 19 (6-7)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 17 (4-9)
9) ΑΕ Λάρισας 17 (4-9)
10) Άργος Ορεστικό 16 (3-10)
——————————
11) Ολυμπιακός Βόλου 16 (3-10)
12) Μελίκη 12 (1-10-2 μηδ.)

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

14η αγωνιστική (4/2):

Αετοί Βέροιας-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Αργος Ορεστικό-ΑΕ Λάρισας
Πιερικός Αρχέλαος-Ολυμπιακός Βόλου
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΑΟ Τρίκαλα
ΑΣ Καστοριάς-Τιτάνες Παλαμά
ΚούΠα Κιλκίς-ΓΣ Αλμυρού

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ολυμπος ΕΚΕ-ΠΣ Ευκαρπίας 97-54
ΓΑΣ Βασιλικών-Εθνικός Λαγυνών 63-68
Ακαδημία Μουδανιών-ΚΑΟ Χαλκιδικής 50-97
Ναύαρχος Βότσης-Ιωνικός Ιωνίας (30/1)
Σταυρούπολη ΕΚ-Αγία Βαρβάρα 72-68
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ασπίδα Ξάνθης 90-70

Τα φύλλα αγώνα:

ΒΑΣΙΛΙΚΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 63-68
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Κλεπουσνιώτου, Δώνης
Δεκάλεπτα: 20-18, 25-41, 40-57, 63-68
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 11(1), Αποστολίδης 14(3), Οικονόμου 9, Τσιάμης 1, Πασούδης 5, Πατίκας 3, Θάνο 2, Ντισλής 17(1), Σύρος, Λάτος 1.
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς): Γιώρτσιος, Δημητρακάς 2, Σεφερίδης 17(1), Γκαβέζος 8, Γαϊτάνης 5(1), Σαμαράς 19(3), Ντινάκης 5(1), Φωτιάδης Η. 6, Ιατρίδης 6.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 97-54
Διαιτητές: Αθανασιάδης Βλ., Αναστασιάδης Γ., Σιούλας
Δεκάλεπτα: 20-15, 43-34, 69-48, 97-54
Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης): Γκιφόπουλος 24(1), Κυργάκης 10(1), Νουκάρης 4, Πάντσιος 13(3), Χύτας 4, Γιαννουζάκος 3, Ρουστέμης, Παπαδόπουλος 8, Κοκονέση 11(1), Μαυρίδης 14(2), Γαλατσόπουλος 6.
Ευκαρπία (Τσαντάκης): Ψευτογκάς 12(3), Μελίδης 10, Αλαμάνος 14(2), Γκούσκος 2, Γαλάζιος 11(1), Τσιμερίκας 2, Βούκα 2, Μπαδιάς, Μπαξεβαντζής, Φεστσόπουλος, Δημητριάδης 1, Παπαϊωάννου.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 72-68
Διαιτητές: Λαδάς, Νέδογλου, Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 19-17, 39-35, 51-55, 72-68
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 7(1), Κυλαντωνίδης Π. 1, Δασκαλόπουλος 21, Ταβλαρίδης 2, Τζαμπαζλής 7(1), Χατζημιχαηλίδης 8(1), Γκαβέζος 15(1), Φωτιάδης, Παπασάβογλου 4, Παπαπασχάλης 3, Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 4.
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος, Μαρκόπουλος 9(2), Αθανασιάδης 22(5), Πέπα 4, Αναγνώστου 5(1), Στεφανίδης 9(1), Πρασίνης 4, Πρεμέτης 11, Λαζαρίδης 2, Μπανάσας 2, Μπαλαμπουγιούκης, Γεωργιάδης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ-ΚΑΟΧ 50-97
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Μιχέλης, Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 17-23, 31-57, 38-77, 50-97
Μουδανιά (Κατσικάρης): Γκατζιούρας 14, Ζαχαρίας 8, Καλπαξίδης 3, Μελαδιανός 4, Δαλδογιάννης 6(1), Παναγιουλάκης, Τσιριλάκης 9, Παπαδούλης 4, Σανγκαρέ 2, Λεκάι.
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 11(2), Σμυρλής, Ζωγράφος Γ. 17(2), Τζιουβάρας 11(1), Ζωγράφος Κ., Γκιουζελίδης 14, Μπαλτζόπουλος 7, Νταρατάνας 1, Σερέτης, Τύπος 9, Αλευρίδης 6, Παναγιωτόπουλος 21(2).

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 90-70
Διαιτητές: Σιταρίδης, Τσαρδούλιας Τ., Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 22-13, 48-28, 66-52, 90-70
Ρούπελ (Δούκας): Δαμιανάκος 10(1), Δαλαγκόζης 14(1), Φραγκούλης 2, Παπαδόπουλος Γ. 5, Κάτος 22(2), Κεμανετζής 7(1), Παπαδόπουλος Ν., Γκούτζιας 23, Σιδερίδης 7(1), Χριστοφορίδης, Τοπολίγκας.
Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 18, Στουρνάρας 21(2), Παυλάκης 11, Κρστιτς 9, Μπιλιούρης 7(1), Παντελούκας 2, Σαββουλίδης, Κάλφας 2, Καρανικολίδης, Ρούμογλου.

Βαθμολογία (σε 13 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 26 (13-0)
2) Σταυρούπολη 22 (9-4)
——————————
3) Ιωνικός Ιωνίας 21 (9-3)*
4) Όλυμπος ΕΚΕ 21 (8-5)
5) Ασπίδα Ξάνθης 20 (7-6)
6) Βασιλικά 20 (7-6)
——————————
7) Αγία Βαρβάρα 19 (6-7)
8) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 19 (6-7)
9) Ναύαρχος Βότσης 18 (6-6)*
10) Εθνικός Λαγυνών 18 (5-8)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 14 (1-12)
12) Ευκαρπία 13 (0-13)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

14η αγωνιστική (4/2):

Ιωνικός Ιωνίας-Σταυρούπολη ΕΚ
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ναύαρχος Βότσης
Εθνικός Λαγυνών-Ακαδημία Μουδανιών
ΠΣ Ευκαρπίας-ΓΑΣ Βασιλικών
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ολυμπος ΕΚΕ
Αγία Βαρβάρα-Ασπίδα Ξάνθης



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ