25.6 C
Athens
Δευτέρα, 15 Απριλίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 12η αγ.): Στο τέλος… κερδίζουν ΚΑΟΧ-Τιτάνες, «μπλόκο» Εκπαιδευτηρίων στην Καστοριά, λεβεντιά η Ασπίδα

Ο ΚΑΟΧ και οι Τιτάνες Παλαμά έχουν ήδη βάλει υποθήκη κορυφής στους δύο ομίλους του Βορρά στην National League, συνεχίζοντας την εξαιρετική τους πορεία και εκμεταλλευόμενοι τα ένθεν κι ένθεν δώρα που τους έρχονται από ανταγωνιστές, με τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη να σταματούν την Καστοριά και την Ασπίδα Ξάνθης να υποτάσσει τη Σταυρούπολη.

Ο Βορράς της National League 2 φαίνεται πως από τώρα αρχίζει να γνωρίζει τις ομάδες, που θα καταλάβουν την κορυφή στο τέλος της κανονικής διάρκειας και θα μπουν με απόλυτο πλεονέκτημα για την άνοδο. Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά πέρασαν από την Κατερίνη κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο και είδαν, παράλληλα, την Καστοριά να υποτάσσεται από τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, ξεφεύγοντας κατά δύο νίκες στη βαθμολογία. Μεγάλοι κερδισμένοι ήταν τα Τρίκαλα, που πήραν το «διπλό» στο Άργος Ορεστικό, οι Αετοί Βέροιας που επιβλήθηκαν του Ολυμπιακού Βόλου, αλλά και ο Αλμυρός που ουσιαστικά είχε... ρεπό. Σε «τροχιά» εξάδας έμεινε, επίσης, η ΚούΠα Κιλκίς, που δε δυσκολεύτηκε να επιβληθεί της ΑΕΛ.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ παραμένει ασταμάτητος, κάμπτοντας και την αντίσταση και των Βασιλικών, με τον Ιωνικό Ιωνίας να μένει μόνος δεύτερος, μην αφήνοντας περιθώρια στα Μουδανιά. Η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε της Σταυρούπολης με τη δύναμη της έδρας της και έκανε «βήμα» στη «μάχη» της εξάδας για την κατάταξή της, ενώ ο Όλυμπος έμεινε με τη σειρά του σε αυτή, μετά το «διπλό» στα Λαγυνά. Κοντά στην εξάδα έμεινε η Αγία Βαρβάρα, που κατέβαλε τον Ναύαρχο Βότση, με το Ρούπελ Σιδηροκάστρου να παίρνει ανάσα στην Ευκαρπία.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΣ Αλμυρού-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
ΚούΠα Κιλκίς-ΑΕ Λάρισας 81-56
Αετοί Βέροιας-Ολυμπιακός Βόλου 61-54
Αργος Ορεστικό-ΑΟ Τρίκαλα 53-61
Πιερικός Αρχέλαος-Τιτάνες Παλαμά 58-64
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΑΣ Καστοριάς 75-68

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 61-54
Διαιτητές: Αγραφιώτης Β.-Καννής-Θώμος
Δεκάλεπτα: 20-13, 37-24, 50-35, 61-54
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 7(1), Μπρούκς 8(2), Κόκκινος 17(5), Σαχμπατιάν 16, Παπαδόπουλος 3(1), Νικάι, Κούντας, Ιωσηφίδης, Μητακίδης, Γάτσος 10, Σαζακλίδης.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος-Μυριτζής): Πρέλεβιτς 12, Μαλακόπουλος 9, Νυδριώτης 15(3), Λογοδότης Π. 8(2), Σπανόπουλος 6, Στεφόπουλος, Σιδηρόπουλος, Τζαλαβάρας, Δελεντζές 4.

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 81-56
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Δώνης-Τσαρδούλιας Χρ.
Δεκάλεπτα: 26-12, 45-32, 60-43, 81-56
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 11(3), Μανούσος 18, Παπαδόπουλος Σ. 23(5), Ακριτίδης 5, Γιαμπατζίδης 2, Ασιγκίδης 1, Μακούλης, Πιπερτζής 11(1), Κολεσιώτης 8, Παπαδόπουλος Ι. 2, Ποζίδης.
ΑΕ Λάρισας (Γκανέτσας): Γκανέτσας 13(1), Γεωργάκης 7(2), Μάνος 6, Καραδήμος 11(1), Δελής, Νταής 2, Ντικούδης 8, Βλάχος 4, Ζιάκας 5, Ζησούλης.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 58-64
Διαιτητές: Τσάνταλη, Δικταπανίδης, Ντόντης
Δεκάλεπτα: 17-13, 25-31, 42-52, 58-64
Πιερικός (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 18(1), Λιόλιος 2, Ράπτης 13, Καρκατσέλης 3(1), Γκογκίδης, Κοντσές 6, Κοχλιαρίδης 10(1), Ιγγλέζος, Τσιόγκας 6.
Τιτάνες (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 6, Τσούμας Σ. 10(2), Τσούμας Γ., Σαριμπαλίδης Κ. 21(3), Λόλας 19, Πανάγος 8(2), Αντωνίου, Σφακιανός.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΤΡΙΚΑΛΑ 53-61
Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ., Κλεπουσνιώτου, Αναστασιάδης Π.
Δεκάλεπτα: 8-28, 29-44, 48-53, 53-61
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου Π. 18(2), Κόττας 9(1), Σπυρόπουλος, Φωτιάδης, Σαρρής 9(1), Μαλιούρας 2, Δημητρόπουλος 8, Παράσχος, Μιχαηλίδης, Στάιος 5(1), Τράντας, Δήμου Θ. 2.
Τρίκαλα (Κρομμύδας): Στεργιούλης 2, Κακαβούλας 2, Ψύρρας 20(2), Σούλκο 5, Δέσπος 14, Μοσχόπουλος 3, Γκαντιας, Λεπενιώτης 15(3), Αργύρης, Μερίτσης, Αναστασίου.

Βαθμολογία (σε 12 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 23 (11-1)
2) Καστοριά 21 (9-3)
——————————
3) Τρίκαλα 21 (9-3)
4) Αλμυρός 20 (8-4)
5) Αετοί Βέροιας 20 (8-4)
6) ΚούΠα Κιλκίς 19 (7-5)
——————————
7) Πιερικός Αρχέλαος 18 (6-6)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 16 (4-8)
9) ΑΕΛ 16 (4-8)
10) Ολυμπιακός Βόλου 15 (3-9)
——————————
11) Άργος Ορεστικό 14 (2-10)
12) Μελίκη 12 (1-10-1 μηδ.)*

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

13η αγωνιστική (28/1):

Τιτάνες Παλαμά-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη
ΑΟ Τρίκαλα-Πιερικός Αρχέλαος
Ολυμπιακός Βόλου-Αργος Ορεστικό
ΑΕ Λάρισας-Αετοί Βέροιας
ΓΑΣ Μελίκη-Κούπα Κιλκίς 0-20 (α.α.)
ΑΣ Καστοριάς-ΓΣ Αλμυρού

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ασπίδα Ξάνθης-Σταυρούπολη ΕΚ 72-64
Αγία Βαρβάρα-Ναύαρχος Βότσης 80-68
Ιωνικός Ιωνίας-Ακαδημία Μουδανιών 96-77
ΚΑΟ Χαλκιδικής-ΓΑΣ Βασιλικών 61-49
Εθνικός Λαγυνών-Ολυμπος ΕΚΕ 61-70
ΠΣ Ευκαρπίας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 59-80

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ 72-64
Διαιτητές: Χατζηκώστας-Καντζουρίδης-Σιούλας
Δεκάλεπτα: 14-20, 36-39, 54-45,72-64
Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 18(1), Στουρνάρας 22(3), Παυλάκης, Κρστιτς 6, Μπιλιούρης 3(1), Σαββουλίδης 10(2), Κάλφας 2, Καρανικολίδης 8(1), Ρούμογλου, Παντελούκας, Παναγιωτόπουλος 3(1).
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 9(1), Κυλαντωνίδης Π. 8(2), Δασκαλόπουλος 12, Ταβλαρίδης 13(3), Τζαμπαζλής 6(2), Χατζημιχαηλίδης 6, Γκαβέζος 4(1), Φωτιάδης 6(2), Παπασάβογλου, Σαββίδης, Καρακαλίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 61-70
Διαιτητές: Κοντογιάννης, Μιχέλης, Κασούμης
Δεκάλεπτα: 11-26, 25-38, 36-54, 61-70
Λαγυνά (Ροδάς): Γιώρτσιος 3(1), Σεφερίδης 11, Γαϊτάνης 7(1), Σαμαράς 3, Δημητρακάς 11, Ντινάκης 2, Φωτιάδης Η. 16(2), Γκαβέζος 7, Ιατρίδης 1, Φωτιάδης Ι.
Όλυμπος (Κοτανίδης): Ονάσογλου 14(2), Γκιφόπουλος 7(1), Κυργάκης 10(2), Νουκάρης 7(1), Πάντσιος 14(2), Γιαννουζάκος 5(1), Παπαδόπουλος 11(1), Γαλατσόπουλος, Κοκονέση 1, Ρουστέμης, Μαυρίδης 1.

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 61-49
Διαιτητές: Χρυσάφης, Νικολαΐδης, Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 13-12, 32-30, 44-40, 61-49
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 13, Ζωγράφος Γ. 3, Σμυρλής 2, Γκιουζελίδης 18, Μπαλτζόπουλος 2, Τζουβάρας 6, Νταρατάνας, Βέτσιος, Τύπος 15, Παναγιωτόπουλος 2, Σερέτης, Ζωγράφος Κ.
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Πατίκας 5, Παπαγεωργίου, Αποστολίδης 2 , Οικονόμου 11, Τσιάμης 3, Πασούδης 3, Θάνο, Ντισλής 25(4), Σύρος.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 96-77
Διαιτητές: Λυγούρας, Γκαντίδης Θ., Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 24-20, 52-39, 73-61, 96-77
Ιωνικός (Γουλτίδης): Περιστεράκης 4, Αντωνιάδης 14(2), Βενετίδης 3(1), Λύτας 16(2), Ζωγράφος 6, Δημητριάδης 19, Σκουλαριώτης 18(3), Αχτσής 16(2), Βαϊράμης, Κοτζακιουλάφης, Βάσκος, Παππά.
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 18, Καλπαξίδης 27(2), Τσιριλάκης 6, Γκατζιούρας 15(1), Μελαδιανός 7(1), Δαλδογιάννης 2, Σανγκαρέ 2, Λεκάι, Παπαδούλης.

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ 80-68
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Σταμπουλής, Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 19-17, 45-38, 65-50, 80-68
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 11(3), Μαρκόπουλος 4, Αναγνώστου 4, Αθανασιάδης 30(5), Πέπα 1, Στεφανίδης 11, Πρασίνης 6, Πρεμέτης 4, Λαζαρίδης 7(1), Μπανάσας 2, Παπαδόπουλος.
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Καζαμίας 27(2), Γιαννίκος 9, Επαμεινώνδας 3(1), Βασιλάκης 8, Χατζηλάμπρου 7(2), Φωτιάδης 6(2), Κασιάνος 8(2), Πεταλωτής, Βενετίδης, Σιμεόνοβ.

Βαθμολογία (σε 12 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 24 (12-0)
2) Ιωνικός Ιωνίας 21 (9-3)
——————————
3) Σταυρούπολη 20 (8-4)
4) Όλυμπος ΕΚΕ 19 (7-5)
5) Ασπίδα Ξάνθης 19 (7-5)
6) Βασιλικά 19 (7-5)
——————————
7) Αγία Βαρβάρα 18 (6-6)
8) Ναύαρχος Βότσης 18 (6-6)
9) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 17 (5-7)
10) Εθνικός Λαγυνών 16 (4-8)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 13 (1-11)
12) Ευκαρπία 12 (0-12)

13η αγωνιστική (28/1):

Ολυμπος ΕΚΕ-ΠΣ Ευκαρπίας
ΓΑΣ Βασιλικών-Εθνικός Λαγυνών
Ακαδημία Μουδανιών-ΚΑΟ Χαλκιδικής
Ναύαρχος Βότσης-Ιωνικός Ιωνίας
Σταυρούπολη ΕΚ-Αγία Βαρβάρα
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ασπίδα Ξάνθης



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ