25.6 C
Athens
Δευτέρα, 15 Απριλίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 11η αγ.): ΚΑΟΧ non stop, πρωταθλητές χειμώνα οι Τιτάνες, Αετοί «τσάκισαν» τα Τρίκαλα

Οι Τιτάνες Παλαμά και ο ΚΑΟΧ είναι, στον 4ο και τον 5ο όμιλο της National League 2 αντίστοιχα, οι πρωταθλητές χειμώνα, πραγματοποιώντας εξαιρετική πορεία στον πρώτο γύρο, με το δεύτερο δε να είναι αήττητος σε ένδεκα αγώνες, τη στιγμή που τα Τρίκαλα έχασαν απόσταση από την κορυφή, με τους Αετούς Βέροιας να τους αναγκάζουν σε ήττα.

Οι ομάδες, που πρωταγωνίστησαν στη «μάχη» κορυφής των δύο βορείων ομίλων της National League 2 για τον πρώτο γύρο, είναι και δικαίως πρωταθλήτριες χειμώνα. Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά επιβεβαίωσαν αυτό τον τίτλο με άνετο «διπλό» στο Άργος Ορεστικό, με την Καστοριά μονάχα να ακολουθεί πια στη δεύτερη θέση, μετά το πέρασμα από την Κατερίνη, αφού τα Τρίκαλα έβρισκαν «μπλόκο» στη Βέροια από τους εξαιρετικούς Αετούς. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα να φανεί ακόμη περισσότερο η ανοδική πορεία του Αλμυρού, που δεν είχε δύσκολο έργο έναντι των Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη, όπως και η ΑΕΛ που πήρε ανάσα στη Μελίκη, ενώ η ΚούΠα Κιλκίς νίκησε τον Ολυμπιακό Βόλου κι έμεινε σε «τροχιά» εξάδας.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ τελείωσε πανηγυρικά τον πρώτο αήττητο γύρο του με νέο θρίαμβο επί του Ολύμπου και, αρκετά πιο μακριά, ακολουθούν ο Ιωνικός Ιωνίας και η Σταυρούπολη, που έκαμψαν την αντίσταση Βασιλικών και Ναυάρχου Βότση αντίστοιχα. Η Ασπίδα Ξάνθης βρήκε την ευκαιρία της και μπήκε ξανά στην εξάδα με ευκολία έναντι της Ευκαρπίας, ο Εθνικός Λαγυνών πρόσφερε σκορ και θέαμα απέναντι στο Ρούπελ Σιδηροκάστρου και πήρε διαφορά, που μπορεί να παίξει ρόλο στο τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, ενώ η Αγία Βαρβάρα έκανε το χρέος της απέναντι στα Μουδανιά.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΑΣ Μελίκη-ΑΕ Λάρισας 58-69
Πιερικός Αρχέλαος-ΑΣ Καστοριάς 61-68
Αργος Ορεστικό-Τιτάνες Παλαμά 47-68
Αετοί Βέροιας-ΑΟ Τρίκαλα 83-71
ΚούΠα Κιλκίς-Ολυμπιακός Βόλου 84-74
ΓΣ Αλμυρού-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 66-48

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 66-48
Διαιτητές: Γεωργούλης, Γιατρόπουλος, Λυτροσυγκούνης
Δεκάλεπτα: 15-14, 35-25, 54-35, 66-48
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 8(2), Πολίτης 17(4), Παπούλιας 10, Αργύρης, Μπακόλιας 3(1), Ξηρομερήσιος, Κανατούλας, Λάππας 9, Μυλωνάς, Τάσσος 10, Πελεκούδας 7, Μαμούρας 2.
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης, Μεσκούρης 7(1), Γεωργάκης 8, Τσίγκας, Ταζόπουλος, Μασλαρινός 17, Ζλάκιος 8(1), Καπλάνης 4, Κομματάς 2, Γρηγοριάδης 2.

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 58-69
Διαιτητές: Κωνής, Κάννης, Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 28-7, 40-29, 48-49, 58-69
Μελίκη (Καραγιαννίδης): Βογιατζής 5(1), Πλεξίδας 16, Στακτάρης 6(1), Βουρτζούμης 16(5), Κυριάκου 2, Μαρμαρίδης 4, Μούμογλου 1, Χύτας 8, Ντόβας, Μπαχτσεβανόπουλος.
Λάρισα (Γκανέτσας): Γκανέτσας 18(1), Καραδήμος 8, Δελής 10(1), Ντικούδης 2, Νταής 13(1), Βλάχος 3, Ζιάκας 15(2), Ζησούλης, Κοντογιάννης.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 47-68
Διαιτητές: Σαρακενίδης, Καραβάς, Δώνης
Δεκάλεπτα: 9-16, 25-33, 38-51, 47-68
Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου Π. 3, Κόττας 4, Μιχαηλίδης, Δημητρόπουλος 5, Φωτιάδης 8, Στάιος 6, Γιαγκόπουλος, Σαρρής 8, Παράσχος, Τράντας 13(3), Δήμου Θ.
Τιτάνες (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 9(1), Τσούμας Σ. 12(1), Πανάγος 12(4), Τσούμας Γ. 3(1), Σαριμπαλίδης Κ. 3(1), Λόλας 14, Αντωνίου 3(1), Σφακιανός 10(1), Σαριμπαλίδης Γ., Αρχοντούλης, Φαλιάκης 2, Μπακρατσής.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ 83-71
Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Αθανασιάδης Βλ., Σκρίνος
Δεκάλεπτα: 15-17, 42-30, 65-45, 83-71
Αετοί (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 6, Σαχμπατιάν 16, Παπαδόπουλος Ι., Νικάι 3(1), Ιωσηφίδης 10(2), Μητακίδης 5(1), Μπρουκς 15(1), Γάτσος 11(1), Κόκκινος 9(1), Κούντας 7, Σαζακλίδης 1.
Τρίκαλα (Κρομμύδας): Ψύρρας 13(1), Σούλκο 10(1), Δέσπος 12, Μοσχόπουλος 6(2), Ταμ Τζοελ 5(1), Γκαντιας 12(1), Λεπενιώτης 13, Ευαγγελακόπουλος.

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 84-74
Διαιτητές: Σιταρίδης, Τσαρδούλιας Τ., Σμπρίνης
Δεκάλεπτα: 20-17, 43-32, 59-48, 84-74
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Μανούσος 23(1), Θεοδωράκος 15(5), Παπαδόπουλος 12(2), Ακριτίδης 2, Γιαμπατζίδης 2, Μακούλης 16, Καρυπίδης, Πιπερτζής 14(2).
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Πρέλεβιτς 15(1), Μαλακόπουλος 2, Νυδριώτης, Σιδηρόπουλος 4, Λογοδότης Π. 16(2), Σπανόπουλος 7, Στεφόπουλος 10, Πλεσιώτης 1, Δελεντζές 19(1).

Βαθμολογία (σε 11 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 21 (10-1)
2) Καστοριά 20 (9-2)
——————————
3) Τρίκαλα 19 (8-3)
4) Αλμυρός 18 (7-4)
5) Αετοί Βέροιας 18 (7-4)
6) ΚούΠα Κιλκίς 17 (6-5)
——————————
7) Πιερικός Αρχέλαος 17 (6-5)
8) ΑΕΛ 15 (4-7)
9) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 14 (3-8)
10) Ολυμπιακός Βόλου 14 (3-8)
——————————
11) Άργος Ορεστικό 13 (2-9)
12) Μελίκη 12 (1-10)

12η αγωνιστική (21/1):

ΓΣ Αλμυρού-ΓΑΣ Μελίκης
ΚούΠα Κιλκίς-ΑΕ Λάρισας
Αετοί Βέροιας-Ολυμπιακός Βόλου
Αργος Ορεστικό-ΑΟ Τρίκαλα
Πιερικός Αρχέλαος-Τιτάνες Παλαμά
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΑΣ Καστοριάς

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Σταυρούπολη ΕΚ-Ναύαρχος Βότσης 80-71
Εθνικός Λαγυνών-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 86-68
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ολυμπος ΕΚΕ 75-66
Ιωνικός Ιωνίας-ΓΑΣ Βασιλικών 89-74
Αγία Βαρβάρα-Ακαδημία Μουδανιών 91-83
Ασπίδα Ξάνθης-ΠΣ Ευκαρπίας 84-58

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ 84-58
Διαιτητές: Τοπαλίδης, Νικολαΐδης, Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 26-12, 39-25, 70-51, 84-58
Ασπίδα (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 23(4), Στουρνάρας 25(3), Παυλάκης 4, Κρστιτς 2, Μπιλιούρης 9, Κάλφας 3(1), Παπαδήμας, Καραφέρης, Καρανικολίδης 11(3), Ρούμογλου 2, Παντελούκας 5, Παναγιωτόπουλος.
Ευκαρπία (Σταμίρης): Μελίδης, Παπουτσής 9(3), Γαλάζιος 12(1), Τσιμερίκας 6(1), Βούκα 11(3), Γκόσκος 7(1), Μπαδιάς 9, Αλαμάνος 4, Μπαξεβαντζής.

ΕΚ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ 80-71
Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Μιχέλης, Τογανίδου
Δεκάλεπτα: 19-20, 36-35, 64-50, 80-71
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 2, Κυλαντωνίδης Π. 2, Δασκαλόπουλος 22, Ταβλαρίδης 21(6), Τζαμπαζλής 10(1), Χατζημιχαηλίδης 5, Γκαβέζος 7, Φωτιάδης, Παπασάβογλου 5(1), Παπαπασχάλης 6, Κυλαντωνίδης Χ.Σ.
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Καζαμίας 10, Γιαννίκος 16(4), Επαμεινώνδας 6, Χατζηλάμπρου 6(2), Βασιλάκης 2, Πεταλωτής 5(1), Βενετίδης 7(2), Πουρλίδας 13(1), Πατεράκης 3, Φωτιάδης 3(1), Κασιάνος.

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 75-66
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Γιαννούλης, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 16-12, 36-28, 50-49, 75-66
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 29(3), Ζωγράφος 15(2), Γκιουζελίδης 12, Μπαλτζόπουλος 6, Νταρατάνας, Τύπος 6, Τζουβάρας 2, Αλευρίδης, Βέτσος, Σερέτης, Παναγιωτόπουλος 5(1).
Όλυμπος (Κοτανίδης): Ονάσογλου 13(3), Γκιφόπουλος 7(1), Κυργάκης 12(2), Νουκάρης 8(1), Πάντσιος 12(1), Γιαννουζάκος 3(1), Παπαδόπουλος 4, Κοκονέση, Μαυρίδης 7.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 89-74
Διαιτητές: Σελεβός, Αθανασιάδης Αθ., Κασούμης
Δεκάλεπτα: 18-12, 39-37, 67-49, 89-74
Ιωνικός (Γουλτίδης): Περιστεράκης 16(1), Αντωνιάδης 6(2), Βενετίδης 16(4), Λύτας 13(3), Ζωγράφος 13, Βάσκος 2, Δημητριάδης 10, Κουρκουνάσιος, Αχτσής 13(2), Βαϊράμης, Γκέκος, Παππά.
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Παπαγεωργίου, Αποστολίδης 11(3), Οικονόμου 23, Τσιάμης 10(2), Πασούδης 3, Αργυρίου, Πατίκας 6(1), Θάνο 7, Ντισλής 14(1), Σύρος, Λάτος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 86-68
Διαιτητές: Λαδάς, Θεοδωρίδης, Μπουγλός Ι.
Δεκάλεπτα: 19-14, 42-35, 57-54, 86-68
Λαγυνά (Ροδάς): Γκαβέζος 26(3), Γιώρτσιος 2, Σεφερίδης 10, Γαϊτάνης 5(1), Σαμαράς 13(3), Ντινάκης 3, Φωτιάδης Η. 8, Ιατρίδης 12, Φωτιάδης Ι. 7(2), Δημάκης, Χατζηϊωάννης.
Ρούπελ (Κοκολιός): Δαμιανάκος 5(1), Δημητρακάς 13(2), Δαλαγκόζης 10, Φραγκούλης 3(1), Κάτος 14(1), Κεμανετζής 5, Παπαδόπουλος 10, Σιδερίδης 8(2).

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 91-83
Διαιτητές: Αναστασιάδης Π., Δημούδης, Τριανταφύλλου
Δεκάλεπτα: 21-24, 53-39, 79-60, 91-83
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 7, Μαρκόπουλος 8, Αθανασιάδης 22(3), Πέπα 7(1), Στεφανίδης 18, Πρασίνης 8, Πρεμέτης 9, Λαζαρίδης, Μπανάσας 12.
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 22, Τσιριλάκης 10, Γκατζιούρας 25(2), Χαριστός, Καλπαξίδης 16, Μελαδιανός 8(1), Παναγιουλάκης, Σανγκαρέ 2, Λεκάι.

Βαθμολογία (σε 11 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 22 (11-0)
2) Ιωνικός Ιωνίας 19 (8-3)
——————————
3) Σταυρούπολη 19 (8-3)
4) Βασιλικά 18 (7-4)
5) Όλυμπος ΕΚΕ 17 (6-5)
6) Ασπίδα Ξάνθης 17 (6-5)
——————————
7) Όλυμπος ΕΚΕ 17 (6-5)
8) Αγία Βαρβάρα 16 (5-6)
9) Εθνικός Λαγυνών 15 (4-7)
10) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 15 (4-7)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 12 (1-10)
12) Ευκαρπία 11 (0-11)

12η αγωνιστική (21/1):

Ασπίδα Ξάνθης-Σταυρούπολη ΕΚ
Αγία Βαρβάρα-Ναύαρχος Βότσης
Ιωνικός Ιωνίας-Ακαδημία Μουδανιών
ΚΑΟ Χαλκιδικής-ΓΑΣ Βασιλικών
Εθνικός Λαγυνών-Ολυμπος ΕΚΕ
ΠΣ Ευκαρπίας-Ρούπελ Σιδηροκάστρου



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ