24.5 C
Athens
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς – 10η αγ.): Δεν… χαμπαριάζει ούτε το 2024 ο ΚΑΟΧ, έφερε «χάος» ο Όλυμπος, απτόητη η τριάδα

Το 2024 μπήκε με τον ΚΑΟΧ... καβάλα στο άλογο για τον 5ο όμιλο της National League 2, καθώς όχι μόνο έμεινε αήττητος, αλλά είδε και την νίκη του Ολύμπου επί του Ιωνικού Ιωνίας να τον φέρνει κοντά στην κατάκτηση της πρωτιάς για την κανονική περίοδο, προτού καν λήξει ο πρώτος γύρος, ενώ στον 4ο όμιλο οι Τιτάνες επανήλθαν στις επιτυχίες, με την Καστοριά και τα Τρίκαλα να ακολουθούν κατά πόδας.

Η National League 2 μπήκε με συγκινήσεις και στο Βορρά για το 2024. Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά επέστρεψαν στις επιτυχίες, «διαλύοντας» τους Αετούς Βέροιας, όμως τα Τρίκαλα και η Καστοριά έκαναν επίσης το χρέος τους, εντός έδρας, έναντι του Άργους Ορεστικού και της ΚούΠας Κιλκίς αντίστοιχα, ακολουθώντας σε απόσταση αναπνοής. Ο Αλμυρός συνέχισε την ανοδική του πορεία στη Λάρισα, ο Πιερικός Αρχέλαος πανηγύρισε τεράστιο «διπλό» εξάδας στα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, ενώ ανάσα πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου απέναντι στη Μελίκη.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ πέρασε και από τη δύσκολη έδρα του Ρούπελ Σιδηροκάστρου, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στις εθνικές κατηγορίες, ενώ επιπλέον είδε τον Όλυμπο ΕΚΕ να φέρνει ακόμη πιο πίσω από την κορυφή τον Ιωνικό Ιωνίας. Συγκεκριμένα, πέντε ομάδες βρίσκονται πια σε απόσταση μίας νίκης μεταξύ τους, με τη Σταυρούπολη να περνά από τα Μουδανιά, τα Βασιλικά να καταβάλλουν την Αγία Βαρβάρα και τις δύο ομάδες να φτάνουν την ομάδα από τα Διαβατά. Αμέσως μετά, πέραν του Ολύμπου βρίσκεται και ο Ναύαρχος Βότσης, που επικράτησε της Ασπίδας Ξάνθης, με ψυχολογία από τη ματσάρα με αντόπαλο την Ακαδημία Μουδανιών. Ο Εθνικός Λαγυνών, τέλος, λαχτάρησε στην Ευκαρπία αλλά πήρε στο «νήμα» το «διπλό» με τρομερό τρίποντο του Δημήτρη Σαμαρά στην εκπνοή.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Λάρισας-ΓΣ Αλμυρού 61-69
Ολυμπιακός Βόλου-ΓΑΣ Μελίκη 84-78
ΑΟ Τρίκαλα-Κούπα Κιλκίς 71-68
Τιτάνες Παλαμά-Αετοί Βέροιας 81-48
ΑΣ Καστοριάς-Αργος Ορεστικό 79-68
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Πιερικός Αρχέλαος 65-76

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΛΜΥΡΟΣ 61-69
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Αθανασιάδης Βλ., Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 15-19, 31-39, 43-49, 61-69
Λάρισα (Γκανέτσας): Γκανέτσας 13, Γεωργάκης 15(3), Καραδήμος 11, Νταής 13(1), Βλάχος 2, Κρικώνης 3, Ζιάκας 2, Κοντογιάννης 2, Παπαϊωάννου.
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 8(2), Πολίτης 20(4), Μαμούρας 13(1), Παπούλιας 18, Αργύρης 5(1), Μυλωνάς, Πελεκούδας 3, Μπακόλιας 2, Μασούρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΜΕΛΙΚΗ 84-78
Διαιτητές: Κοντογιάννης, Τοπαλίδης, Σκρίνος
Δεκάλεπτα: 14-28, 33-50, 53-67, 84-78
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 9(1), Νυδριώτης 14(2), Λογοδότης Π. 10(1), Σπανόπουλος 2, Σιδηρόπουλος 3, Παρασχάκης, Στεφόπουλος 5, Δελεντζές 20, Πρέλεβιτς 21(1).
Μελίκη (Καραγιαννίδης): Βογιατζής 14(4), Πλεξίδας 16(2), Κρίτσικας 8, Στακτάρης 9(2), Χύτας 7, Βουρτζούμης 16(4), Μούμογλου 8(2), Παγώνης, Μαρμαρίδης.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 81-48
Διαιτητές: Παζώλης, Αγραφιώτης Γρ., Αναστασιάδης Γ.
Δεκάλεπτα: 21-12, 38-28, 59-36, 81-48
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Πανάγος 14(3), Τσούμας Σ. 8, Τσούμας Γ. 11(2), Σαριμπαλίδης Κ. 15(2), Λόλας 10, Σφακιανός 5(1), Σαριμπαλίδης Γ. 12(2), Αρχοντούλης 2, Φαλιάκης Ε., Φαλιάκης Σ. 4(1).
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 11(1), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος 2, Κούντας 4, Κόκκινος 6, Νικάι 2, Ιωσηφίδης 2, Μητακίδης 2, Γάτσος 9(1), Σαζακλίδης 2.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 71-68
Διαιτητές: Εκίζογλου, Αγραφιώτης Β., Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 12-14, 27-33, 46-49, 71-68
Τρίκαλα (Παπαδημητρίου-Κουρμέντζας): Ψύρρας 18(1), Σούλκο 8, Δέσπος 13, Μοσχόπουλος 4(1), Ταμ Τζοελ 4, Γκαντιας 9(1), Λεπενιώτης 15(3), Ευαγγελακόπουλος.
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 14(2), Παπαδόπουλος 26(4), Ακριτίδης 5, Μακούλης 8(1), Μανούσος 8, Καρυπίδης 3(1), Πιπερτζής 4.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 65-76
Διαιτητές: Λυγούρας, Σταμπουλής, Τριανταφύλλου
Δεκάλεπτα: 8-24, 30-35, 46-60, 65-76
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Καραποστόλου 13(1), Γεωργάκης 8, Τεπετίδης 3(1), Μεσκούρης 6(2), Τσίγκας 12(1), Ταζόπουλος 2, Μασλαρινός 16, Ζλάκιος 2, Καπλάνης, Κομματάς 1, Γρηγοριάδης 2.
Πιερικός (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 19(2), Λιόλιος 3(1), Ράπτης 31(1), Καρκατσέλης 3(1), Νούλας 2, Κοκτσίδης, Γκογκίδης 2, Κοντσές 2, Ιγγλέζος 8, Τσιόγκας 6(2).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 79-68
Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Δικταπανίδης, Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 20-18, 38-31, 59-53, 79-68
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 21(5), Τερσενίδης 19(2), Δατσιάδης 10(3), Χότζα 13, Παγανάς 5, Πιπερόπουλος 11(1), Κορομπίλιας, Παντελίδης, Ντόντης, Μονοβασίλης.
Άργος (Κίτσιου): Δήμου 16(1), Κόττας 14(1), Σαρρής 3, Μαλιούρας 2, Φωτιάδης 6, Παράσχος 3(1), Στάιος, Τράντας 10(2), Δήμου 14(2).

Βαθμολογία (σε 10 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 19 (9-1)
2) Καστοριά 18 (8-2)
——————————
3) Τρίκαλα 18 (8-2)
4) Αλμυρός 16 (6-4)
5) Πιερικός Αρχέλαος 16 (6-4)
6) Αετοί Βέροιας 16 (6-4)
——————————
7) ΚούΠα Κιλκίς 15 (5-5)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 13 (3-7)
9) Ολυμπιακός Βόλου 13 (3-7)
10) ΑΕΛ 13 (3-7)
——————————
11) Άργος Ορεστικό 12 (2-8)
12) Μελίκη 11 (1-9)

11η αγωνιστική (14/1):

ΓΑΣ Μελίκη-ΑΕ Λάρισας
Πιερικός Αρχέλαος-ΑΣ Καστοριάς
Αργος Ορεστικό-Τιτάνες Παλαμά
Αετοί Βέροιας-ΑΟ Τρίκαλα
ΚούΠα Κιλκίς-Ολυμπιακός Βόλου
ΓΣ Αλμυρού-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ναύαρχος Βότσης-Ασπίδα Ξάνθης 90-82
Ακαδημία Μουδανιών-Σταυρούπολη 74-80
ΓΑΣ Βασιλικών-Αγία Βαρβάρα 64-58
Ολυμπος ΕΚΕ-Ιωνικός Ιωνίας 76-71
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΚΑΟ Χαλκιδικής 65-76
ΠΣ Ευκαρπίας-Εθνικός Λαγυνών 77-78

Τα φύλλα αγώνα:

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 90-82
Διαιτητές: Νέδογλου, Γιατρόπουλος, Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 17-20, 47-40, 70-60, 90-82
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 6(1), Καζαμίας 21(1), Γιαννίκος 11(3), Επαμεινώνδας 8(2), Χατζηλάμπρου 19(4), Πουρλίδας 19(6), Πατεράκης 3, Βενετίδης, Πεταλωτής 3(1), Βασιλάκης, Κασιάνος.
Ασπίδα (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 21, Στουρνάρας 16(1), Παυλάκης 3, Κρστιτς, Μπιλιούρης 23(1), Σαββουλίδης 6(1), Παπαϊωάννου 3(1), Κάλφας 2, Καρανικολίδης 8(2), Ρούμογλου, Παναγιωτόπουλος.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ 74-80
Διαιτητές: Καντζουρίδης, Νικολαΐδης, Πλιάκος
Δεκάλεπτα: 19-25, 40-47, 51-69, 74-80
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 7(1), Μελαδιανός 18(4), Χαριστός 5(1), Γκατζιούρας 22(2), Καλπαξίδης 8, Τσιριλάκης 6, Δαλδογιάννης 2, Σανγκαρέ 6, Παναγιουλάκης.
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 4, Κυλαντωνίδης Π. 8(2), Δασκαλόπουλος 25, Ταβλαρίδης 17(5), Τζαμπαζλής 12(2), Χατζημιχαηλίδης 9(1), Γκαβέζος 5(1), Φωτιάδης, Κυλαντωνίδης Χ.Σ., Παπαπασχάλης, Καρακαλίδης.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 76-71
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Σιταρίδης, Καραβάς
Δεκάλεπτα: 29-16, 39-38, 49-47, 76-71
Όλυμπος (Κοτανίδης): Ονάσογλου 9(1), Γκιφόπουλος 11(1), Κυργάκης 8(2), Νουκάρης 14(4), Κοκονέση 2, Πάντσιος 11(1), Γιαννουζάκος 3(1), Γαλατσόπουλος, Παπαδόπουλος 4, Μαυρίδης 14(1).
Ιωνικός (Γουλτίδης): Περιστεράκης, Αντωνιάδης 3, Βάσκος 3(1), Βενετίδης 8(1), Λύτας 7, Ζωγράφος 6, Δημητριάδης 17, Παππά 3(1), Κουρκουνάσιος, Αχτσής 24(5), Βαϊράμης.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 64-58
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Κοντοστάθης, Γεωργουσόπουλος
Δεκάλεπτα: 18-15, 37-27, 49-49, 64-58
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Πατίκας 11(3), Χαλάτσης 10, Αποστολίδης 3(1), Οικονόμου 15, Τσιάμης 1, Πασούδης 4, Θάνο 4, Ντισλής 16(4), Σύρος, Λάτος.
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 4(1), Μαρκόπουλος 6(1), Αθανασιάδης 22(3), Πέπα 8, Στεφανίδης 3, Πρασίνης 3, Αναγνώστου 3(1), Πρεμέτης 7, Λαζαρίδης, Μπανάσας 2, Μπαλαμπουγιούκης Π., Παπαδόπουλος .

ΕΥΚΑΡΠΙΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 77-78
Διαιτητές: Καντερές, Μιχέλη Ευ., Δώνης
Δεκάλεπτα: 16-27, 36-43, 55-56, 77-78
Ευκαρπία (Τσαντάκης): Ψευτογκάς 4, Μελίδης 14, Μανδαλάκης 17(1), Παπουτσής 17(2), Σανιώτης 8(1), Γαλάζιος 8(2), Αλαμάνος 3(1), Τσιμερίκας 3(1), Βούκα, Μπαξεβαντζής 1, Μπαδιάς 2, Παπαϊωάννου.
Λαγυνά (Ροδάς): Γκαβέζος 19(1), Γιώρτσιος 3(1), Σεφερίδης 5, Γαϊτάνης 7(1), Σαμαράς 18(1), Ντινάκης 15(1), Φωτιάδης Η. 2, Ιατρίδης 9, Φωτιάδης Ι.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΚΑΟΧ 65-76
Διαιτητές: Χατζηκώστας, Κανελλίδης, Χάνος
Δεκάλεπτα: 17-17, 32-30, 54-52, 65-76
Ρούπελ (Κοκολιός): Δαμιανάκος 8(1), Δημητρακάς 8(2), Δαλαγκόζης 13(1), Φραγκούλης, Κάτος 7(1), Κεμανετζής 4, Παπαδόπουλος 10, Γκούτζιας 2, Σιδερίδης 13(1).
ΚΑΟΧ (Αρίστος): Δεληγεώργης 20(2), Ζωγράφος 11(3), Γκιουζελίδης 22, Μπαλτζόπουλος 5, Νταρατάνας 4, Τύπος 10, Αλευρίδης, Σμυρλής, Βέτσος, Παναγιωτόπουλος 2, Τζουβάρας 2.

Βαθμολογία (σε 10 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 20 (10-0)
2) Ιωνικός Ιωνίας 17 (7-3)
——————————
3) Σταυρούπολη 17 (7-3)
4) Βασιλικά 17 (7-3)
5) Όλυμπος ΕΚΕ 16 (6-4)
6) Ναύαρχος Βότσης 16 (6-4)
——————————
7) Ασπίδα Ξάνθης 15 (5-5)
8) Αγία Βαρβάρα 14 (4-6)
9) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 14 (4-6)
10) Εθνικός Λαγυνών 13 (3-7)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 11 (1-9)
12) Ευκαρπία 10 (0-10)

11η αγωνιστική (14/1):

Σταυρούπολη ΕΚ-Ναύαρχος Βότσης
Εθνικός Λαγυνών-Ρούπελ Σιδηροκάστρου
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ολυμπος ΕΚΕ
Ιωνικός Ιωνίας-ΓΑΣ Βασιλικών
Αγία Βαρβάρα-Ακαδημία Μουδανιών
Ασπίδα Ξάνθης-ΠΣ Ευκαρπίας



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ