26.1 C
Athens
Πέμπτη, 30 Μαΐου, 2024

National League 2 (5ος – Playoffs/Play Out): «Καθάρισε» η Ασπίδα, ισοφάρισαν Αγία Βαρβάρα-Ρούπελ

Η Ασπίδα Ξάνθης θέτει... απειλή στον ΚΑΟΧ μετά την εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα του Ολύμπου και κάνοντας το 2-0 στη σειρά για τα playoffs του 5ου ομίλου της National League 2, με την Αγία Βαρβάρα απεναντίας να αποδεικνύεται πολύ σκληρή για να πεθάνει έναντι της Σταυρούπολης και να επικρατεί στην παράταση, ενώ ένα ακόμη επεισόδιο για την παραμονή εγγυήθηκε το Ρούπελ Σιδηροκάτρου.

Η πρώτη ομάδα που πέρασε στην τρίτη φάση του 5ου ομίλου της National League 2 έγινε γνωστή, με την Ασπίδα Ξάνθης να περνά από το Κορδελιό σχεδόν με «κατοστάρα» (97-86) απέναντι στον Όλυμπο και να στέλνει... μήνυμα στον πρωτοπόρο της κανονικής περιόδου ΚΑΟΧ. Παράταση στην αγωνία, όμως, θα υπάρξει για Σταυρούπολη και Αγία Βαρβάρα, αφού η ομάδα της Καβάλας επιβλήθηκε στην παράταση με ανατροπή σε ένα πολύ οριακό ματς, στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο και τελευταίο ματς στη Θεσσαλονίκη.

Αναφορικά με τη «μάχη» της σωτηρίας και περιμένοντας τον αγώνα της Τρίτης (23/4) ανάμεσα σε Εθνικό Λαγυνών και Ναύαρχο Βότση, το Ρούπελ Σιδηροκάστρου απέναντησε με 73-59 στα Βασιλικά και η τελευταία πράξη του δικού τους δράματος θα παιχθεί στη Θεσσαλονίκη.

Τα ζευγάρια των playoffs:

Αγία Βαρβάρα-Σταυρούπολη 76-72 [(64-64 κ.α.) (1-1)]
Όλυμπος ΕΚΕ-Ασπίδα Ξάνθης 86-97 (0-2)

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 76-72 [(64-64 κ.α., 1-1)]
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης, Νέδογλου, Αναστασιάδης Π.
Δεκάλεπτα: 17-17, 33-42, 54-54, 64-64, 76-72 (παρ.)
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 14(3), Μαρκόπουλος 10, Αθανασιάδης 11, Πέπα 3(1), Στεφανίδης 16(2), Πρασίνης 7, Πρεμέτης 5, Σπυρίδης 2, Γεωργιάδης, Λαζαρίδης 3(1), Μπαλαμπουγιούκης 3(1), Παπαδόπουλος 2.
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 7(1), Κυλαντωνίδης Π. 1, Δασκαλόπουλος 22, Ταβλαρίδης 6(2), Τζαμπαζλής 3(1), Χατζημιχαηλίδης 13(2), Γκαβέζος 13(1), Φωτιάδης 4, Παπαπασχάλης 3(1), Κυλαντωνίδης Χ.Σ.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 86-97 (0-2)
Διαιτητές: Γιαννούλης, Κάννης, Δημούδης
Δεκάλεπτα: 22-20, 47-47, 72-72, 86-97
Όλυμπος (Κοτανίδης): Γκιφόπουλος 21, Κυργάκης 9(2), Νουκάρης 25(4), Γιαννουζάκος 5(1), Κοκονέση 5, Γαλατσόπουλος 9(1), Παπαδόπουλος, Αγγελιδάκης, Μαυρίδης 10(2), Γιανναράς 2, Καραθανάσης.
Ασπίδα (Δώδος): Αγγελόπουλος 2, Στουρνάρας 22(4), Παυλάκης 5(1), Κρστιτς 10, Μπιλιούρης 16(2), Σαββουλίδης 13(3), Κάλφας 9(1), Καρανικολίδης 9(3), Ρούμογλου 9(1), Χαραλαμπίδης 2, Γεωργίου.

Β' Φάση

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ασπίδα Ξάνθης
Ιωνικός Ιωνίας-Σταυρούπολη/Αγία Βαρβάρα

Γ' Φάση

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ασπίδα Ξάνθης/Όλυμπος ΕΚΕ-Ιωνικός Ιωνίας-Σταυρούπολη/Αγία Βαρβάρα

Τα ζευγάρια των play out:

Ναύαρχος Βότσης-Εθνικός Λαγυνών 75-72 (1-0)
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Βασιλικά 73-59 (1-1)

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 73-59 (1-1)
Διαιτητές: Παπαγερίδης, Χατζηκώστας, Μπουγλός Ι.
Δεκάλεπτα: 18-23, 41-30, 54-45, 73-59
Ρούπελ (Δούκας): Δαμιανάκος 2, Δαλαγκόζης 18(4), Φραγκούλης 11(1), Κάτος 17(3), Κεμανετζής 8, Παπαδόπουλος Γ. 4, Γκούτζιας 4, Σιδερίδης 7(1), Παπαδόπουλος Ν. 2, Αποτολίδης, Κουγγαλης, Φελανης.
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 11(1), Παπαγεωργίου 7(1), Πατίκας 9(3), Αποστολίδης, Οικονόμου 14(1), Τσιάμης 2, Πασούδης 4, Θάνο 6, Ντισλής 3(1), Σύρος, Λάτος 3.



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ