21.9 C
Athens
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

National League 2 (4ος – 22 αγ. / 5ος – 21η αγ.): Στη δεύτερη θέση τα Τρίκαλα, στην Αγία Βαρβάρα η ματσάρα της χρονιάς

Ο Βορράς της National League 2 είχε για ακόμη μια φορά μια αγωνιστική γεμάτη σασπένς, τελευταία για τον 4ο όμιλο, όπου τα Τρίκαλα κατέλαβαν τη δεύτερη θέση και θα παίξουν στη δεύτερη φάση των playoffs, ενώ στον 5ο όμιλο η Αγία Βαρβάρα πήρε τρομερή νίκη έναντι των Βασιλικών στην τρίτη παράταση, περιπλέκοντας τα πράγματα για την εξάδα και το πλεονέκτημα έδρας στα play out.

Σπουδαίες ήταν οι εξελίξεις στο Βορρά της National League 2, όπου... κατά το ήμισυ ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο. Στον 4ο όμιλο και στην τελευταία του αγωνιστική, τα Τρίκαλα πήραν τη δεύτερη θέση με την άνετη νίκη επί των Αετών Βέροιας, αφού την ίδια ώρα η Καστοριά και ο Αλμυρός επίσης επικρατούσαν των Πιερικού Αρχέλαου και Εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη αντίστοιχα, με τον ΑΟΤ να υπερτερεί στην τριπλή ισοβαθμία λόγω των δύο νικών έναντι των έτερων Θεσσαλών. Οι Τιτάνες Παλαμά ολοκλήρωσαν ιδανικά απέναντι στο Άργος Ορεστικό, ενώ η ΚούΠα Κιλκίς έστειλε... προειδοποιητικό μήνυμα στο Βόλο, παίρνοντας «διπλό» έναντι του Ολυμπιακού, τον οποίο θα συναντήσει και στα play out με πλεονέκτημα έδρας, το οποίο παρεμπιπτόντως θα έχουν και τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη κόντρα στο Άργος Ορεστικό.

Στον 5ο όμιλο, όπου εκκρεμεί η τελευταία αγωνιστική και υπήρξε η ολοκλήρωση της προτελευταίας σε πρώτο βαθμό, με... μεσοβδόμαδη αρχή κι ένα σαββατιάτικο παιχνίδι, η Αγία Βαρβάρα και τα Βασιλικά πρόσφεραν ως «επιδόρπιο» μια τρομερή ματσάρα τριών παρατάσεων, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για την τελευταία αγωνιστική, τόσο στην εξάδα όσο και στο πλεονέκτημα έδρας στα play out. Ο Εθνικός Λαγυνών, από την πλευρά του, μένει γερά στο κόλπο μετά την άνετη νίκη έναντι της Ευκαρπίας, ενώ μόνη της στην τρίτη θέση έμεινε ξανά η Σταυρούπολη κάνοντας... περίπατο κόντρα στα Μουδανιά, με τον ΚΑΟΧ να συλλέγει απλώς ακόμη ένα ροζ φύλλο με αντίπαλο το Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα (22η αγωνιστική-ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ):

ΑΕ Λάρισας-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
ΑΣ Καστοριάς-Πιερικός Αρχέλαος 68-63
Τιτάνες Παλαμά-Αργος Ορεστικό 74-65
ΑΟ Τρίκαλα-Αετοί Βέροιας 87-63
Ολυμπιακός Βόλου-ΚούΠα Κιλκίς 73-78
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΓΣ Αλμυρού 62-68

Τα φύλλα αγώνα:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 73-78
Διαιτητές: Κοντογιάννης, Μιχέλης, Νικολαΐδης
Δεκάλεπτα: 9-22, 32-47, 52-59, 73-78
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Πρέλεβιτς 16(2), Μαλακόπουλος 15(3), Νυδριώτης 23(1), Σπανόπουλος 4, Σιδηρόπουλος 6(2), Τζαλαβάρας 3, Στεφόπουλος, Δελεντζές 6.
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 15(3), Μανούσος 19, Παπαδόπουλος 18(3), Ακριτίδης, Μακούλης 12(1), Πιπερτζής 13(2), Γιαμπαζίδης, Κολεσιώτης 1.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΑΛΜΥΡΟΣ 62-68
Διαιτητές: Ντούρας, Νέδογλου, Καντζουρίδης
Δεκάλεπτα: 16-15, 24-31, 40-52, 62-68
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Γεωργάκης 17, Τεπετίδης 2, Μεσκούρης 8(1), Τσίγκας 13(4), Τασόπουλος 4, Ζλάκιος, Καπλάνης 6, Κομματάς, Γρηγοριάδης 12.
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 27(5), Πολίτης, Παπούλιας 9(1), Αργύρης 3(1), Λάππας 8, Τάσσος 7, Μυλωνάς 8(2), Πελεκούδας 2, Βαλαμούτης 2, Κανατούλας 2, Ξηρομερήσιος.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 68-63
Διαιτητές: Σελεβός, Κωνής, Κασούμης
Δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 54-45, 68-63
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 8(2), Τερσενίδης 4, Δατσιάδης 9(1), Σαρρής 10(2), Πιπερόπουλος 9(1), Χότζα 13(1), Παπαδημητρίου 2, Κορομπίλιας, Παντελίδης 13(1).
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 6, Λιόλιος 8, Ράπτης 4, Γκογκίδης 2, Κοντσές 1, Ιγγλέζος 16(4), Κοχλιαρίδης 10(2), Τσιόγκας 16(2).

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 74-65
Διαιτητές: Γιαννούλης, Μπουγλός Π., Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 18-17, 39-27, 56-42, 74-65
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 20(4), Τσούμας Σ. 7(1), Τσούμας Γ. 7(1), Σαριμπαλίδης Κ. 9(2), Σφακιανός 9, Πανάγος 6, Σαριμπαλίδης Γ. 7(1), Γκοβαρης, Αρχοντούλης 4, Φαλιάκης 5(1).
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δημητριάδης 11(1), Δήμου Π. 13(2), Κόττας 13(3), Σπυρόπουλος, Σαρρής 10, Μαλιούρας 9, Παράσχος 2, Τσουμανας 2, Μιχαηλίδης 3(1), Δήμου Θ. 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 87-63
Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κλεπουσνιώτου, Καννής
Δεκάλεπτα: 24-18, 47-31, 71-44, 87-63
Τρίκαλα (Κρομμύδας-Ντέμος): Αργύρης 10(2), Ψύρρας 9(1), Σούλκο 14, Κακαβούλας 21(3), Δέσπος 5, Μοσχόπουλος 11(1), Ταμ Τζοελ 13, Γκαντιας 2, Λεπενιώτης 2, Ευαγγελακόπουλος, Στεργιούλης.
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Κόκκινος 11(1), Μπρουκς 8, Δαχρέτζης 13(2), Σαχμπατιάν 8, Παπαδόπουλος 3(1), Νικάι 7, Κούντας, Μητακίδης 2, Γάτσος 11(1).

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ):

1) Τιτάνες Παλαμά 40 (18-4)
2) Τρίκαλα 38 (16-6)
——————————
3) Καστοριά 38 (16-6)
4) Αλμυρός 38 (16-6)
5) Αετοί Βέροιας 35 (13-9)
6) Πιερικός Αρχέλαος 34 (12-10)
——————————
7) ΚούΠα Κιλκίς 32 (10-12)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 31 (9-13)
9) Άργος Ορεστικό 30 (8-14)
10) Ολυμπιακός Βόλου 29 (7-15)
——————————
11) ΑΕΛ 28 (6-16)
12) Μελίκη 12 (1-10-11 μηδ.)

Τα ζευγάρια των playoffs ανόδου:

Β' Φάση

Καστοριά-Πιερικός Αρχέλαος
Αλμυρός-Αετοί Βέροιας

Γ' Φάση

Τιτάνες Παλαμά-Αλμυρός/Αετοί Βέροιας
Τρίκαλα-Καστοριά/Πιερικός Αρχέλαος

Δ' Φάση

Τιτάνες Παλαμά-Αλμυρός/Αετοί Βέροιας-Τρίκαλα-Καστοριά/Πιερικός Αρχέλαος

Τα ζευγάρια των play out:

ΚούΠα Κιλκίς-Ολυμπιακός Βόλου
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Άργος Ορεστικό

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα (21η αγωνιστική):

Ασπίδα Ξάνθης-Ναύαρχος Βότσης 79-65 (27/3)
Σταυρούπολη ΕΚ-Ακαδημία Μουδανιών 91-57
Αγία Βαρβάρα-ΓΑΣ Βασιλικών 105-95 (65-65 κ.α., 80-80 α' παρ., 88-88 β' παρ.)
Ιωνικός Ιωνίας-Ολυμπος ΕΚΕ 80-60 (30/3)
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 70-60
Εθνικός Λαγυνών-ΠΣ Ευκαρπίας 74-57

Τα φύλλα αγώνα:

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 91-57
Διαιτητές: Σιταρίδης, Λυτροσυγκούνης, Σιούλας
Δεκάλεπτα: 24-16, 56-28, 79-40, 91-57
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 2, Κυλαντωνίδης Π. 5, Δασκαλόπουλος 18, Ταβλαρίδης 6(2), Τζαμπαζλής 14(2), Χατζημιχαηλίδης, Γκαβέζος 6(1), Φωτιάδης 17(3), Παπαπασχάλης 2, Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 10, Σαββίδης 8, Καρακαλίδης 3.
Μουδανιά (Κατσικάρης): Γκατζιούρας 11, Ζαχαρίας 11, Καλπαξίδης 10, Παναγιουλάκης 5, Φεφέκος 2, Ουζούνης, Μελαδιανός 6, Σανγκαρέ 12.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 74-57
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Καραβάς, Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 27-13, 45-25, 56-42, 74-57
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς): Γκαβέζος 18, Γιώρτσιος 14(3), Σεφερίδης 7, Γαϊτάνης, Σαμαράς 9(3), Ντινάκης 11(1), Φωτιάδης Ι. 9, Φωτιάδης Η. 2, Ιατρίδης, Δημητρακάς 4.
Ευκαρπία (Τσαντάκης): Ψευτογκάς 5, Μελίδης 9, Παπουτσής 10(1), Σανιώτης 10(2), Φεστσόπουλος, Γαλάζιος 2, Μαργαριτόπουλος 5(1), Δημητριάδης, Βούκα, Μπαδιάς 13(1), Παπαϊωάννου 3(1), Μπαξεβαντζής.

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ-ΒΑΣΙΛΙΚΑ 105-95 (65-65 κ.α., 80-80 α' παρ., 88-88 β' παρ.)
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Λαδάς, Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 15-20, 35-36, 49-50, 65-65, 80-80 (α΄παρ.), 88-88 (β΄ παρ.), 105-95 (γ' παρ.)
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 14(2), Μαρκόπουλος 19(1), Αθανασιάδης 28(4), Πέπα 9, Στεφανίδης 10, Πρασίνης 5, Πρεμέτης 4, Λαζαρίδης 7(1), Μπανάσας 7(1), Αναγνώστου 2, Παπουτσής.
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Πατίκας 21(6), Χαλάτσης 5, Παπαγεωργίου 10(3), Αποστολίδης, Οικονόμου 8, Τσιάμης 7, Πασούδης 8, Θάνο 14, Ντισλής 20(1), Λάτος 2.

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 70-60
Διαιτητές: Τσαρδούλιας Τ., Αθανασιάδης Αθ., Καρυπίδης
Δεκάλεπτα: 22-15, 43-33, 57-51, 70-60
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 14, Ζωγράφος Γ. 8(2), Γκιουζελίδης 2, Βέτσιος, Μπαλτζόπουλος 12, Νταρατάνας 2, Τύπος 12, Σερέτης, Ζωγράφος Κ., Αλευρίδης, Τζουβάρας 4, Παναγιωτόπουλος 16(2).
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 3(1), Φραγκούλης 12(2), Κάτος 12(2), Κεμανετζής 6, Παπαδόπουλος 4, Γκούτζιας 15(1), Σιδερίδης 8(1).

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1) ΚΑΟ Χαλκιδικής 41 (20-1)
2) Ιωνικός Ιωνίας 38 (17-4)
——————————
3) Σταυρούπολη ΕΚ 34 (14-8)
4) Ολυμπος ΕΚΕ 33 (12-9)
5) Ασπίδα Ξάνθης 33 (12-9)
6) ΓΑΣ Βασιλικών 32 (11-10)

——————————

7) Αγία Βαρβάρα 31 (10-11)
8) Εθνικός Λαγυνών 31 (10-11)
9) Ναύαρχος Βότσης 31 (10-11)
10) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 30 (9-12)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 23 (2-19)
12) ΠΣ Ευκαρπίας 21 (0-21)

22η αγωνιστική (εκκρεμεί ημερομηνία διεξαγωγής):

Ναύαρχος Βότσης-Σταυρούπολη ΕΚ
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Εθνικός Λαγυνών
Ολυμπος ΕΚΕ-ΚΑΟ Χαλκιδικής
ΓΑΣ Βασιλικών-Ιωνικός Ιωνίας
Ακαδημία Μουδανιών-Αγία Βαρβάρα
ΠΣ Ευκαρπίας-Ασπίδα Ξάνθης

*Η Β’ φάση του πρωταθλήματος θα ξεκινήσει με τη διεξαγωγή των PlayOffs και PlayOut, όπου δεν μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου.

**Στα PlayOffs, αρχικά θα παίξουν οι ομάδες που κατέκτησαν τις θέσεις 3-6 σε κάθε όμιλο (3-6, 4-5). Ο νικητής κρίνεται στις δύο νίκες.

***Στα PlayOut θα αγωνιστούν οι ομάδες που κατέκτησαν τις θέσεις 7-10 (7-10, 8-9). Ο νικητής κρίνεται στις δύο νίκες.



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ