21.9 C
Athens
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

National League 2 (4ος – 21η αγ.): Ανατροπή κορυφής για Τιτάνες, υποβιβάστηκε η ΑΕΛ

Οι Τιτάνες Παλαμά «κλείδωσαν» την πρωτιά στον 4ο όμιλο της National League 2 με ένα σπουδαίο «διπλό» στη Βέροια, ύστερα από φοβερή ανατροπή, με τα Τρίκαλα να αξιοποιούν τη γενναία επικράτηση του Άργους Ορεστικού κόντρα στην Καστοριά, αποκτώντας προβάδισμα για τη δεύτερη θέση, ενώ η ΑΕΛ υποβιβάστηκε, μετά την ήττα στον Αλμυρό.

Στην κορυφή κλείνουν την κανονική περίοδο της National League 2 για τον 4ο όμιλο οι Τιτάνες Παλαμά, οι οποίοι έκαναν παράσταση ανόδου στη Βέροια, επιστρέφοντας στο φινάλε έναντι των Αετών. Την ίδια στιγμή, το Άργος Ορεστικό έπαιρνε μεγάλη νίκη έναντι της Καστοριάς και έδινε προβάδισμα στα Τρίκαλα για τη δεύτερη θέση, καθώς η θεσσαλική ομάδα την ίδια ώρα περνούσε από το Κιλκίς.

Ο Αλμυρός, από την πλευρά του, έκαμψε άνετα στο τέλος την αντίσταση της ΑΕΛ, οδηγώντας την οριστικά στον υποβιβασμό. Παράλληλα, ο Πιερικός Αρχέλαος κατέβαλε τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, επιβεβαιώνοντας τη δική του παρουσία στην πρώτη εξάδα με εμφατικό τρόπο.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΣ Αλμυρού-ΑΕ Λάρισας 91-63
ΓΑΣ Μελίκη-Ολυμπιακός Βόλου 0-20 (α.α.)
ΚούΠα Κιλκίς-ΑΟ Τρίκαλα 59-79
Αετοί Βέροιας-Τιτάνες Παλαμά 67-70
Αργος Ορεστικό-ΑΣ Καστοριάς 66-64
Πιερικός Αρχέλαος-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 75-65

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 75-65
Διαιτητές: Γεωργούλης, Καννής, Γιατρόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-21, 39-28, 62-49, 75-65
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 5(1), Λιόλιος 16(3), Ράπτης 12, Κοχλιαρίδης 9(1), Γκογκίδης 3, Κοκτσίδης 2, Κοντσές 18, Ιγγλέζος 3, Τσιόγκας 7(1), Γεροστέργιος, Καρατζούλης, Κυπαρίσσης.
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Τεπετίδης, Καραποστόλου 31(2), Μεσκούρης 8(1), Τσίγκας 2, Ταζόπουλος, Ζλάκιος 2, Καπλάνης 3(1), Κομματάς 2, Γρηγοριάδης 9, Γεωργάκης 8.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 66-64
Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Ηλιόπουλος, Νικολαΐδης
Δεκάλεπτα: 12-22, 33-34, 47-46, 66-64
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 15(2), Σπυρόπουλος, Τσουμανας, Σαρρής 6, Μαλιούρας 12, Δημητρόπουλος 7(2), Μιχαηλίδης 11(3), Στάιος 7(1), Τράντας 8(2).
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 9(1), Τερσενίδης 4, Δατσιάδης 7(1), Χότζα 20(2), Παντελίδης 16, Σαρρής 2, Πιπερόπουλος 2, Παπαδημητρίου 4.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ 67-70
Διαιτητές: Τσάνταλη, Κωνής, Αγραφιώτης Β.
Δεκάλεπτα: 20-17, 37-35, 56-53, 67-70
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 10(1), Σαχμπατιάν 13, Παπαδόπουλος 4, Κόκκινος 22(2), Μπρουκς 8(1), Μητακίδης 3, Γάτσος 5, Σαζακλίδης 2, Κούντας.
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 17(2), Τσούμας Σ. 23(3), Τσούμας Γ. 11(3), Σαριμπαλίδης Κ. 6(2), Λόλας 5, Πανάγος, Αντωνίου 6(2), Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ.

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΤΡΙΚΑΛΑ 59-79
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Σκρίνος, Δώνης
Δεκάλεπτα: 19-23, 30-46, 44-61, 59-79
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 11(2), Παπαδόπουλος Σ. 16(1), Μακούλης 12(2), Μανούσος 9(1), Καρυπίδης, Ποζίδης, Πιπερτζής 5(1), Κολεσιώτης, Ασιγκίδης 4, Γιαμπατζίδης 2, Παπαδόπουλος Ι.
Τρίκαλα (Κρομμύδας): Ψύρρας 17(4), Σούλκο 7, Δέσπος 11, Μοσχόπουλος 6, Κακαβούλας 9(1), Ταμ Τζόελ 7, Γκαντιας 7, Λεπενιώτης 11(1), Αργύρης 4, Ευαγγελακόπουλος, Στεργιούλης.

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 91-63
Διαιτητές: Πράττος, Μπουγλός Π., Πάνος
Δεκάλεπτα: 12-15, 31-27, 62-51, 91-63
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 11(2), Βαλαμούτης 9(2), Πολίτης 19(5), Πελεκούδας 11, Παπούλιας 18, Αργύρης, Τάσσος 1, Κανατούλας 3, Μυλωνάς 17(2), Μαμούρας, Ξηρομερήσιος 2.
Λάρισα (Σάκαρης): Γκανέτσας 18(1), Μάνος 13, Καραδήμος 8, Ντικούδης 12, Δελής 1, Νταής 2, Βλάχος 3, Ζιάκας 6(1), Ζησούλης, Κοντογιάννης.

Βαθμολογία (σε 21 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 38 (17-4)
2) Τρίκαλα 36 (15-6)
——————————
3) Καστοριά 36 (15-6)
4) Αλμυρός 36 (15-6)
5) Αετοί Βέροιας 34 (13-8)
6) Πιερικός Αρχέλαος 33 (12-9)
——————————
7) ΚούΠα Κιλκίς 30 (9-12)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 30 (9-12)
9) Άργος Ορεστικό 29 (8-13)
10) Ολυμπιακός Βόλου 28 (7-14)
——————————
11) ΑΕΛ 26 (5-16)
12) Μελίκη 12 (1-10-10 μηδ.)

22η αγωνιστική (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ, 31/3):

ΑΕ Λάρισας-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
ΑΣ Καστοριάς-Πιερικός Αρχέλαος
Τιτάνες Παλαμά-Αργος Ορεστικό
ΑΟ Τρίκαλα-Αετοί Βέροιας
Ολυμπιακός Βόλου-Κούπα Κιλκίς
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΓΣ Αλμυρού



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ