18.4 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

National League 2 (3ος-Playoffs-1η αγ.- Α’ φαση): Με όπλο την έδρα τους Ελευθερία Μοσχάτου και Ερμής Αργυρούπολης

Προβάδισμα πρόκρισης πήραν τόσο η Ελευθερία που κέρδισε στο Μοσχάτου τη Νίκη Αμαρουσίου με 83-70, όσο και ο Ερμής που επικράτησε στην Αργυρούπολη του Πορφύρα με 66-56.

Και οι δυο ομάδες ξεκαθάρισαν τη κατάσταση στο 4ο δεκάλεπτο, με την Ελευθερία με ένα επιμέρους σκορ 25-15 να φτάνει στο 1-0. Δενδρινός (21 π.) και Νικολαΐδης (17 π., 2 τριπ.) οδήγησαν την ομάδα του Γιώργου Σίμου, με τους Καραμπάτσο (17 π., 5 τριπ.) και Γιάννη (10 π., 1 τριπ.) και Βασίλη Κώτση (10 π., 2 τριπ.) να ξεχωρίζουν για τη Νίκη, με την απουσία του Θεοδοσίου να είναι ορατή.

Ο Ερμής κατάφερε να ξεκαθαρίσει την κατάσταση στα τελευταία 8 λεπτά απέναντι στον Πορφύρα, όταν με ένα επιμέρους σκορ 14-4, μετέτρεψε το 52-52 του 32’ σε 66-56. Πέττας (18 π., 1 τριπ.) και Παπανδρέου (17 π., 2 τριπ.) ήταν οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Πειραιώτες που δεν ευστόχησαν σε κανέναν τρίποντο, Συμεωνίδης και Μαγουλάς είχαν από 15 πόντους.

National League 2
Playoffs
3ος όμιλος
1η Αγωνιστική
Α' Φάση

Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Αμαρουσίου 83-70 (1-0)
Ερμής Αργυρούπολης-Πορφύρας 66-56 (1-0)

*Προκρίνεται η ομάδα που θα συμπληρώσει 2 νίκες

Τα φύλλα αγώνα:

Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Αμαρουσίου 83-70

Δεκάλεπτα: 18-26, 45-37, 58-55, 83-70

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Ραπτογιάννης, Χρόνης

Ελευθερία (Σίμος): Νικολαΐδης 17(2), Κρεμαστούλης 4(1), Δενδρινός 21, Δέλλιος 4, Λάμπρου 2, Πομονής, Κιούσης 13(3), Βώλος, Μουστάκας 4, Κολοφώτης 10, Τσιρίβας-Κολλιαρίδης, Γεωργιάδης 6(1).

Νίκη (Κατσούνης): Παπαδημητρίου 4, Κώστης Β. 10(2), Πετρίδης 3(1), Βαφιάς 2, Τσεκένης 5(1), Αλεξόπουλος, Ύμερι 11, Ζαφειρόπουλος, Τσίτσας, Δέλλιος 8(1), Καραμπάτσος 17(5), Κώτσης Ι. 10(1).

Ερμής Αργυρούπολης-Πορφύρας 66-56

Δεκάλεπτα: 20-21, 39-33, 51-45, 66-56

Διαιτητές: Κονταράτος, Περδετζόγλου, Μούστρης

Ερμής (Γκαναβίας): Ραζής 6(2), Καβαλαράκης , Παξινός 7(1), Μπούτος 4(1), Πέττας 18(1), Σάκοτα 9(1), Κόγκας, Τσέλιος, Τσιώκος 5, Χατζόπουλος, Παπανδρέου 17(2), Τσούπρος.

Πορφύρας (Μάντζαρης): Παπαδόπουλος 3, Κωνσταντίνου, Ταγάρης 5, Γιαννόπουλος, Σιδέρης 8, Καδηγιαννόπουλος 6, Βλασσόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 2, Μαγουλάς 15, Συμεωνίδης 15.