17.6 C
Athens
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

National League 2 (3ος – 11η Αγ.): Εντυπωσιακή προέλαση για Χολαργό και Ερμή Αργυρούπολης

Με νίκες συνέχισαν την προέλαση τους τόσο ο Χολαργός όσο και ο Ερμής Αργυρούπολης, δείχνοντας ότι θα δώσουν την μεταξύ τους μάχη ως το τέλος.

Ο ΚΟΧ αν και δυσκολεύτηκε για 25 λεπτά στο κλειστό της «Κοκκινιάς» κέρδισε τη Νίκη Αμαρουσίου με 89-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-1, ενώ στο 9-2 βρίσκεται πλέον ο Ερμής επικρατώντας στην Αργυρούπολη της Πεύκης με το εντυπωσιακό με 106-87.

Ο Ψημίτης με 21 πόντους (4 τριπ.) ήταν ο κορυφαίος για τον ΚΟΧ, ενώ εντυπωσιακό ντεμπούτο με 19 πόντους πραγματοποίησε ο Μέξης. Άλλους τόσους (19 π.) πρόσθεσε και ο Ιωακειμίδης. Ο Θεοδοσίου είχε 15 πόντους (3 τριπ.) για την ομάδα του Σάββα Κατσούνη και 14 πόντους ο Δέλλιος (1 τριπ.). Έξι λεπτά αγωνίστηκε ο νεοφερμένος Καραμπάτσος.

Τρομερό παιχνίδι έλαβε τόπο στο «Π.Σαλπέας» ανάμεσα σε Πορφύρα και Ελευθερία Μοσχάτου, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 88-87 ακριβώς στο τελευταίο δευτερόλεπτο.Η ομάδα του Γιώργου Σίμου προηγήθηκε με +15 (53-68) στο 27', για να επιστέψει η ομάδα του Γιώργου Λειβάδη και να προηγηθεί με 83-81 με τον Τάγαρη το 37'. Με τρίποντο ο Μουστάκας έβαλε πάλι μπροστά με 83-85 την Ελευθερία, με τον Συμεωνίδη να ισοφαρίζει (85-85) και τον Τάγαρη να γράφει το 87-86 με 16'' να απομένουν. Στην τελευταία φάση ο Κιούσης επιχείρησε κακό τρίποντο, αλλά ο Κατσόγιαννης μετά από επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το τελικό 87-88, σκοράροντας 24 πόντους (1 τριπ.) ενώ ακολούθησε ο Δενδρινός με 21 πόντους (4 τριπ.). Για την ομάδα του Πειραιά ο Τάγαρης πέτυχε 18 πόντους και από 13 πόντους, Βλασσόπουλος και Παπαγεωργίου (4 τριπ.).

Σπουδαία νίκη πήρε και η Ένωση Ιλίου που βρήκε τον τρόπο να κερδίσει το Ηράκλειο με 83-79 στην παράταση. Ο Καμαρινός με γκολ-φάουλ έστειλε το παινχίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, ισοφαρίζοντας σε 74-74, με τον Σαξιώνη από πλευράς γηπεδούχων να «μιλάει» τελευταίος και με 7 πόντους στη παράταση να κλειδώνει τη νίκη. Συνολικά σκόραρε 19 πόντους (1 τριπ.), ενώ 17 πόντους είχε ο Κοσμίδης (1 τριπ.). Για το Ηράκλειο ο Καστανιώτης πέτυχε 21 πόντους (1 τριπ.) και ο Καμαρινός (18 π.).

Εύκολες νίκες πήραν τόσο η Δάφνη Δαφνίου που κέρδισε στο Χαϊδάρι τον ΑΟΚ Χανιά με 89-63, αλλά και η Ηλιούπολη στους Αγίους Αναργύρους με 72-58. Για τη Δάφνη που μοίρασε σε πολλούς παίκτες το σκοράρισμα, ο Γιαννακόπουλος πέτυχε 14 πόντους και ο Παπανικολάου 13 πόντους. Για τον ΑΟΚ ο Παπαβασιλείου είχε 16 πόντους (3 τριπ.) και ο Ζαχαρόπουλος 15 πόντους.

National League 2
3ος όμιλος
11η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου-ΚΟ Χολαργού 75-89      
ΓΣ Δάφνη Δαφνίου-ΑΟΚ Χανιά 89-63              
ΑΟ Ερμής Αργυρουπόλεως-ΑΟ Πεύκης 106-87              
ΑΟ Ένωση Ιλίου-Ηράκλειο ΟΑΑ 83-79 (74-74 κ.αγ)      
ΓΕ Αγίων Αναργύρων-ΓΣ Ηλιούπολης 58-72   
ΑΟΦ Πορφύρας-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου 87-88

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου-ΚΟ Χολαργού 75-89     

Δεκάλεπτα: 15-16, 43-43, 62-68, 75-89

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Κουλουμπαρίτσης, Πουλάκης

Νίκη (Κατσούνης): Παπαδημητρίου 2, Πετρίδης 2, Καραμπάτσος, Μακρογιαννάκης, Βαφιάς 10(1), Μαραγκίδης 10, Δέλλιος 14(1), Θεοδοσίου 15(3), Τσεκένης 8(2), Κώτσης 7, Υμερί 7.

Χολαργός (Θωμόπουλος): Ψημίτης 21(4), Μέξης 19, Γιαννουλάκης 3, Λουκάς 7, Ιωακειμίδης 19(6), Καλαντζή 6(2), Τσιτσιγιάννης 4, Κατωπόδης 1, Ραπτίδης 6, Κατσώρης 3.

ΑΟ Ένωση Ιλίου-Ηράκλειο ΟΑΑ 83-79 (παρ.)              

Δεκάλεπτα: 17-13, 36-37, 51-52, 74-74 (κ.α.), 83-79

Διαιτητές: Τσάλας, Νικολίας, Τζανετάκης

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Σαξιώνης 19(1), Κιούκης 15(1), Σαλούστρος-Σφανδός 11, Μηλαθιανάκης 8, Κουτσούμπας 5(1), Μπουρλάς 3, Κοσμίδης 17(1), Τσόλκας 2, Σταϊκόπουλος, Χαμιτάι, Τριντής 1.

Ηράκλειο (Πετράκης): Καστανιώτης 21(1), Κατσούρρι 8, Αναστασάκης 1, Μάρης, Καμαρινός 18, Λεφής 14, Πέτρου 5, Σαρρής 8, Πετράκης, Μαρτίνα 3, Κανατάκης, Δαγαλάκης 1.

ΑΟΦ Πορφύρας-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου 87-88

Δεκάλεπτα: 25-29, 37-51, 61-69, 87-88

Διαιτητές: Τσουρή, Πετράκης Γεωρ., Μούστρης

Πορφύρας (Λειβάδης): Ταγάρης 18, Κυριακόπουλος 12(2), Κωνσταντίνου 11(3), Παπαγεωργίου 13(4), Καδηγιαννόπουλος 2, Βλασσόπουλος 13, Λαμπρόπουλος 9(2), Συμεωνίδης 4, Μαγουλάς 4, Παπαδόπουλος 1.

Ελευθερία (Σίμος): Δενδρινός 21(4), Λάμπρου 10, Κατσόγιαννης 24(1), Κολοφώτης 6, Δέλλιος, Γεωργιάδης, Νικολαΐδης 8(2), Ζενέλι 4, Κιούσης 2, Κρεμαστούλης 5(1), Μουστάκας 8(2).

ΓΣ Δάφνη Δαφνίου-ΑΟΚ Χανιά 89-63               

Δεκάλεπτα: 38-28, 57-38, 73-47, 89-63

Διαιτητές: Μπαβέλας, Ξηροκώστας, Γκαραβέλος

Δάφνη (Στρατικόπουλος): Μιχαλόγλου 9(1), Μόρφος 10, Κυρίμης 4, Δελίδης 2, Χίνης 11(1), Γιαννακόπουλος 14, Φραγκούλης 5, Μπένος 10, Παπαδόπουλος 4, Μανωλάτος 7, Φρέσκος, Παπανικολάου 13.

Χανιά (Παπανικολάου): Γεωργάκης 10, Ζαχαρόπουλος 15, Γρηγοριάδης, Γυπαράκης, Αλεξίου 2, Ξετρίχης 9(3), Παπαβασιλείου 16(3), Χάχαλος 8, Δούγαλης, Πετράκης 1, Χασάκης-Μάχος 2.

Άγιοι Ανάργυροι – Ηλιούπολη 58-72

Δεκάλεπτα: 10-12, 22-35, 43-59, 58-72

Διαιτητες: Κηπώσης-Αυγούστογλου-Μυζίκας

Άγιοι Ανάργυροι (Φασουλόπουλος): Αλεξανδρόπουλος 12 (2), Χριστόδουλος 24, Κεφαλάς 11 (1), Αρκουμάνης, Λαγός 4, Γουνής 4, Τζελέπης 2, Μπέλμπας, Παπαδάκης 1, Νέζης,

Ηλιούπολη (Μάνος): Ζανιδάκης 20 (1), Παπαδιονυσίου 14 (2), Βεσκούκης 3 (1), Μαντάς 5, Ευαγγέλου, Μπριασιούλης 9 (2), Σγουμπόπουλος 9 (1), Πουλής 7 (1), Σπανός, Παναγόπουλος, Χατζηκάλφας 5 (1), Ντόγκας

Ερμής Αργυρούπολης – Πεύκη 106-87

Δεκάλεπτα: 20-15, 51-42, 79-57, 106-87

Διαιτητές: Πολάτογλου-Καλαβρός-Αρτελάρης

Ερμής Αργυρούπολης (Γκαναβίας): Πέττας 32 (2), Τσέλιος 3, Καβαλαράκης 6, Παξινός 8, Παπανδρέου 14, Σάκοτα 24 (6), Μπούτος 10 (1), Ραζής, Κόγκας 3 (1), Τσιώκος 4, Χατζόπουλος 4, Ρετσινάς.

Πεύκη (Παύλος): Νικολακόπουλος 13 (2), Οουαντίντζο 21 (2), Μιλούσης 10 (2), Παλουκάκος 18 (2), Βαλιώτης 4, Ζουρμπάκης 17 (3), Λέζος 2, Γεροκώστας, Μαργαρίτωφ 2

Η Βαθμολογία (σε 11 αγώνες):

1.ΚΟ Χολαργού (10-1) 21
2.ΑΟ Ερμής Αργυρουπόλεως (9-2) 20
3.ΓΣ Δάφνη Δαφνίου (8-3) 19
4.ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου (7-4) 18
5.ΓΣ Ηλιούπολης (6-5) 17
6.ΑΟΦ Πορφύρας (6-5) 17
7.ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου (5-5) 15
8.ΑΟ Πεύκης (5-5-1μηδ) 15
9.ΑΟ Ένωση Ιλίου (4-7) 15
10.ΓΕ Αγίων Αναργύρων (2-8) 12
11.Ηράκλειο ΟΑΑ  (2-8) 12
12.ΑΟΚ Χανιά (0-10) 10

Επόμενη αγωνιστική (12η, 21/1)

ΓΣ Δάφνη Δαφνίου-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου          
ΑΟ Ερμής Αργυρουπόλεως-ΚΟ Χολαργού
ΑΟ Ένωση Ιλίου-ΑΟ Πεύκης      
ΓΕ Αγίων Αναργύρων-Ηρακλείο ΟΑΑ    
ΑΟΦ Πορφύρας-ΓΣ Ηλιούπολης              
ΑΟΚ Χανιά-ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ