15 C
Athens
Δευτέρα, 4 Μαρτίου, 2024

National League 2 (2ος – 6η Αγ.): Λύγισε στο «Κοντόπευκο» το Πικέρμι, κερδίζει και εντός ο Πανναξιακός

Την πρώτη του νίκη εντός των τειχών πήρε ο Πανναξιακός, ο οποίος όντας μια καινούργια ομάδα προσπαθεί να βρει τα πατήματα του.

Έτσι, άφησε πίσω τους τις ήττες στο «σπίτι» του από Ηλυσιακό και Ίκαρο Καλλιθέας και κέρδισε σχετικά άνετα το Πέρα με 81-62  φτάνοντας το ρεκόρ του στο 3-3. Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους το τρίποντο του 12χρονου Συμεώνογλου.

Ο Ψαρόπουλος σκόραρε 18 πόντους για τους νικητές, με τους Καραλευθέρη και Μάντιτς να έχουν από 14 πόντους, ενώ για το Πέρα που έπεσε στο 2-3 ο Καψαρίδης είχε 13 πόντους.

Νέο άνεμο έφερε η αλλαγή προπονητή στην Αγία Παρασκευή, η οποία παρότι βρέθηκε πίσω με -10 (53-63) κατάφερε και γύρισε το παιχνίδι και επικρατώντας με 75-74, υποχρέωσε το Πικέρμι στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι που είχαν εκτός και τον Στεργιάκη, Παπανικολόπουλος (18 π., 3 τριπ.) και Παππάς (17 π., 5 τριπ.) έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι. Για την ομάδα του Γιάννη Ψυχογιόπουλου ο Κούσουλας σκόραρε 18 πόντους (2 τριπ.) και ο Γεωργούτσος 15 πόντους (2 τριπ.).

Άνετη νίκη για τον Κρόνο, που έχοντας πολλούς σκόρερ κέρδισε στον Άγιο Δημήτριο τον Αργοναύτη Ραφήνας με 93-72 και έφτασε τις 4 νίκες. Εκπληκτικό παιχνίδι από τον Βαρσαμούλη (25 π.) και ακολούθησαν Τσάβος (16 π.) και Παπαπέτρου (14 π., 4 τριπ.). Ο Αργοναύτης είχε τον Μουμπάρακ με 19 πόντους (1 τριπ.) και τους Άρχο (2 τριπ.) και Μαντάκα (2 τριπ.) με 10 πόντους.

Τρίτη νίκη και για τον Ίκαρο Καλλιθέας, ο οποίος στην επιστροφή του Μανώλη Ιμπραημάκη στη Κόρινθο, επικράτησε του ΚΑΟΚ με 92-77, αφήνοντας τον χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Η τριάδα των Τσιμπιράκη (26 π., 6 τριπ.), Μάρκου (23 π., 2 τριπ.) και Κουλούρη (16 π., 2 τριπ.) ήταν καθοριστική για τους νικητές, ενώ για την ομάδα της Κορίνθου ο Ραντοσάβλιεβτις είχε 24 πόντους (1 τριπ.) και ο Πατουχέας 20 πόντους (2 τριπ.).

National League 2
2ος όμιλος
6η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 93-72      
ΚΑΟΚ Παλαίμων-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας 77-92
ΑΣΕ Δούκα-Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας 65-62
Πανναξιακός ΑΟΚ-ΑΣ Πέρα 81-62
Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής-ΑΕ Πικερμίου 75-74
Ρεπό: Ηλυσιακός

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 93-72

Δεκάλεπτα: 33-21, 50-33, 74-59, 93-72

Διαιτητές: Πετράκης Ιωάν., Σάλτας, Ρώτας

Κρόνος (Δεγαΐτας): Παπαπέτρου 14(4), Ξιούρας 12(3), Μπελίτσης, Σουγλέρης, Βαρσαμούλης 25, Τσάβος 16, Καραχάλιος 5(1), Κυριακόπουλος 11, Μπουρίτης 2, Γκουνταρέλης 7, Ροζάκης 1.

Αργοναύτης (Μποτής): Ομάρ 19(1), Άρχος 10(2), Δεκαβάλλας 9(1), Μάντακας 10(2), Συγγούνας 5(1), Γλυκόπουλος 4, Καπένης 4, Καρέλλας 6(1), Νούτσος, Κούρταλης, Τσίρος 5(1).

Πανναξιακός ΑΟΚ-ΑΣ Πέρα 81-62

Δεκάλεπτα: 24-13, 42-34, 59-45, 81-62

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Διόλατζης, Γαραντζιώτης

Πανναξιακός (Καρατζάς): Καραλευθέρης 14(2), Ψαρόπουλος 18(1), Γκόντγουιν 2, Μάκαρης 12(1), Μάντιτς 14, Στοΐτσης 9, Αρτσάνος 3(1), Μυλωνάς, Φλεριανός, Συμεώνογλου 3 (1), Μαγγιώρος 6(1).

Πέρα (Χολέβας): Κακαργιάς 9(1), Βλάχος 10, Γκρζέζιακ 4, Καρακώστας 5, Καψαρίδης 13(2), Κανελλόπουλος 2, Κουζούκας 10(1), Δημητρίου 6, Δαλαμπέκης 1, Γιαννόπουλος, Γελαδάς 2.

ΚΑΟΚ Παλαίμων-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας 77-92

Δεκάλεπτα: 24-26, 39-46, 58-70, 77-92

Διαιτητές: Μπακετέα, Νικόλιας, Σπυρόπουλος Αντ.

ΚΑΟΚ (Μανωλιτσάκης): Χασά 5, Δαρμής 5(1), Πατουχέας 20(2), Ραντοσάβλιεβιτς 24(1), Κατσαβόπουλος, Κόρακας, Κολότσιος, Συνετός 14(2), Κρεμμύδας 9(1).

Ίκαρος (Ιμπραημάκης): Μάρκου 23(2), Τσιμπιράκης 26(3), Τσολάκης 8, Κουλούρης 16(2), Ντούσιας 5(1), Παπαδόλιας 3, Καλαμπόγιας 5(1), Μπουντούρης 6, Μπόσκοβιτς, Δέδες.

Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής-ΑΕ Πικερμίου 75-74

Δεκάλεπτα: 16-20, 26-38, 51-54, 75-74

Διαιτητές: Κηπώσης, Σίμα, Γερός

ΚΑΠ (Ζάχος): Κοντός Αθ. 3, Παππάς 17(5), Γιαννούτσος 6(2), Παπανικολόπουλος 18(3), Φωτητζόγλου 10(2), Λιμαντζάκης 8, Όουντε Μπος, Παρασκευόπουλος 8(2), Μαραθάκης 5(1).

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος): Γεωργούτσος 15, Ζακυνθινός 12(1), Κούσουλας 18(2), Ταφίλη 12(2), Παπαζήσης 3(1), Λιόντας, Τακίδης, Μπίγγος, Σταμάτης 7(1), Σβαρνάς 5(1).

 Βαθμολογία (σε 6 αγώνες):

1.Ηλυσιακός* (5-0) 10
2.Κρόνος Αγίου Δημητρίου (4-2) 10
3.ΑΕ Πικερμίου* (4-1) 9
4.Πανναξιακός (3-3) 9
5.Ίκαρος Καλλιθέας (3-3) 9
6.Ακαδημία Ελευσίνας (3-3) 9
7.ΑΣΕ Δούκα* (3-2) 8
8.ΚΑΠ (2-4) 8
9.ΑΣ Πέρα* (2-3) 7
10.Αργοναύτης Τριγλίας* (1-4) 6
11.ΚΑΟΚ Παλαίμων* (0-5) 5

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Επόμενη αγωνιστική (7η, 3/12)

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας-ΚΑΟΚ Παλαίμων        
ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-ΑΣΕ Δούκα            
Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας-Ηλυσιακός ΑΟ
ΑΣ Πέρα-ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου
ΑΕ Πικερμίου-Πανναξιακός ΑΟΚ
Ρεπό: Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ