15.8 C
Athens
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

National League 2 (2ος – 10η Αγ.): Νίκη εκτόξευσης για Πανναξιακό, ακάθεκτοι Ηλυσιακός και Πικέρμι

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε το 2024 για τον Πανναξιακό, ο οποίος εμφανίστηκε αποφασισμένος και κέρδισε τον Κρόνο στον Άγιο Δημήτριο με 71-54.

Η ομάδα του Αλέξη Καρατζά έκανε το μεγάλο βήμα για τη νίκη όταν με ένα καθοριστικό σερί 11-0, μετέτρεψε το 42-43 του 29' σε 42-54 στο 32'. Ο νεοφερμένος Προδρόμου έκανε τη διαφορά στο πρώτο μόλις του παιχνίδι με 21 πόντους (2 τριπ.) ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Μάντιτς (3 τριπ.). Μοναδικός διψήφιος για τους γηπεδούχους ο Μπελίτσης (15 π., 1 τριπ.).

Ο Ηλυσιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο να επικρατήει στο «Αντώνης Φώτσης» του Πέρα με 92-74 και να φτάσει στο 8-1, ενώ μεγάλο διπλό πήρε στο «Δαΐς» το Πικέρμι, επικρατώντας του Δούκα με 77-69 και παραμένοντας το κυνήγι της πρωτιάς.

Η ομάδα του Θοδωρή Ασημακόπουλου, μετά το αρχικό 9-9 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, έφτασε στο 32-22 στο 14' και πήρε τη νίκη. Ντεμπούτο έκανε ο Καράμπουλας με 14 πόντους (1 τριπ.) ενώ άλλους τόσους είχε ο Φώτσης (1 τριπ.). Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ο Μπέμπης με 21 πόντους (4 τριπ.). Για το Πέρα ξεχώρισε ο Δάνα με 24 πόντους (3 τριπ.) με τον νεοφερμένο Αγγελόπουλο να έχει 9 πόντους (1 τριπ.).

Τεράστιο διπλό για την ομάδα του Γιάννη Ψυχογιόπουλου που έφτασε στη νίκη στο «Δαΐς» με ανατροπή. Ο Δούκας προηγήθηκε με 47-40 στο 27', αλλά δέχθηκε ένα επιμέρους σκορ 20-2, με αποτέλεσμα το Πικέρμι να προηγηθεί με 49-60 στο 32' και να κρατήσει τη νίκη. Σταμάτης (18 π., 2 τριπ.), Παπαζήσης (15 π., 3 τριπ.) αλλά και ο νεοφερμένος Σολωμός (14 π.) ήταν ι κορυφαίοι των νικητών. Για τον ΑΣΕΔ ο Γεραμάνης είχε 13 πόντους (1 τριπ.) και 12 πόντους ο Καραΐσκος.

Τον Νίκο Χατζηπανηγύρη «πλήγωσε» η ΚΑΠ που πέρασε άνετα από την Κόρινθο επικρατώντας του ΚΑΟΚ με 91-67, ενώ στην 5η της νίκη έφτασε η Ακαδημία επικρατώντας του Αργοναύτη Ραφήνας με 65-59. Η ομάδα της Δυτικής Αττικής έφτασε άνετα στη νίκη, από τη στιγμή που προηγήθηκε με +16 (49-33) στο 25', και είχε ως κορυφαίους τους Ντόσκορη (16 π., 2 τριπ.) και Χρυσό (10 π., 2 τριπ.). Μοναδικός διψήφιος στην πρεμιέρα του Γιώργου Ζερβού ο Μουμπάρακ (18 π., 3 τριπ.). Στην πρώτη του ο Μανταλβάνος είχε 8 πόντους.

Η Αγία Παρασκευή είχε πέντε διψήφιους με 9 εύστοχα τρίποντα. Στεργιάκης (1 τριπ.) και Παπαθανασίου είχαν από 14 πόντους ενώ 15 πόντους σκόραρε ο Συνετός (2 τριπ.). Στο ντεμπούτο τους, Τσιαμπάς (3 τριπ.) και Σταυριανόπουλος (3 τριπ.) είχαν από 12 πόντους.

National League 2
2ος όμιλος
10η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 65-59
Ηλυσιακός ΑΟ-ΑΣ Πέρα 92-74
ΑΣΕ Δούκα-ΑΕ Πικερμίου 69-77
ΚΑΟΚ Παλαίμων-Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής 67-91
ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πανναξιακός ΑΟΚ 54-71
Ρεπό: ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πανναξιακός ΑΟΚ 54-71

Δεκάλεπτα: 15-16, 29-31, 42-48, 54-71

Διαιτητές: Τσατταλιού, Γεωργιλάκης, Πετρόπουλος Γ.

Κρόνος (Δεγαΐτας): Παπαπέτρου 8(2), Ξιούρας 6(2), Μπελίτσης 15(1), Σουγλέρης, Βαρσαμούλης 2, Μπιλάλης 4, Γκίζης 6, Τσάβος 4, Καραχάλιος, Κουζούκας 2, Κυριακόπουλος 7(1), Γκουνταρέλης.

Πανναξιακός (Καρατζάς): Καραλευθέρης 8, Προδρόμου 21(2), Ψαρόπουλος 5(1), Γκόντγουιν, Μάκαρης 6, Μάντιτς 15(3), Πάππος 11(1), Στοΐτσης 2, Αρτσάνος 3(1), Μυλωνάς, Φλεριανός.

Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 65-59               

Δεκάλεπτα: 17-11, 40-25, 54-39, 65-59

Διαιτητές: Ανδρεόπουλος, Κουλουμπαρίτσης, Πολάτογλου

Ελευσίνα (Μαυρογιάννης): Στεργίου 7(1), Γκουαλτιέρι 3(1), Καπώνης 5(1), Κοντραφούρης 7, Καραμίντζος 5(1), Δούκας 6, Ντοσκορής 16(2), Λιβανός 4, Χρυσός 10(2), Χαρουνί 2.

Αργοναύτης (Ζερβός): Ομάρ 18(3), Μανταλβάνος 8, Άρχος 4, Δεκαβάλλας 6(2), Δολιανίτης 4, Μάντακας 4, Συγγούνας 7, Καπένης 6, Καρέλλας 1, Τσίρος 1.

Ηλυσιακός ΑΟ-ΑΣ Πέρα 92-74

Δεκάλεπτα: 22-16, 45-30, 66-47, 92-74

Διαιτητές: Πετράκης Ιωάν., Ψύχας, Αρτελάρης

Ηλυσιακός (Ασημακόπουλος): Τσάτας 9(1), Φώτσης 14(1), Μπέμπης 21(4), Καράμπουλας 14(1), Οικονομόπουλος 12(2), Ογκμπέντε 6, Καππής 7, Αϊβαζίδης 2, Σταύρου 4, Νικολόπουλος 2, Μπινιάκου, Τόλιος.

Πέρα (Χολέβας): Κακαργιάς, Βλάχος 18(2), Δάνα 24(3), Μάρτζος 1, Γκρζέζιακ 2, Καρακώστας 4, Καψαρίδης 8, Δημητρίου 3, Μπούσι 3(1), Δαλαμπέκης, Γιαννόπουλος 2, Αγγελόπουλος 9(1).

ΑΣΕ Δούκα-ΑΕ Πικερμίου 69-77

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-33, 48-52, 69-77

Διαιτητές: Ευφραιμίδης Θ., Βαγγάλης, Κουτίβης

Δούκας (Γιαννακόπουλος): Κοψιάς 8, Κορομηλιάς 3, Μαντζάκος 3, Σγουρός 10(3), Καρακώστας 9, Καραΐσκος 12, Ζαβιτσάνος 5(1), Αραβαντινός 6, Γεραμάνης 13(1).

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος): Νάσσης 1, Γεωργούτσος 10, Κούσουλας 10(2), Σολωμός 14, Ταφίλη 9(1), Παπαζήσης 15(3), Λιόντας, Τσόπης, Μπίγγος, Σταμάτης 18(2), Σβαρνάς.

ΚΑΟΚ Παλαίμων-Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής 67-91  

Δεκάλεπτα: 24-26, 42-52, 52-76, 67-91

Διαιτητές: Πλέγας, Θεοδοσόπουλος, Παπαδόπουλος Νικ.

ΚΑΟΚ (Χατζηπανηγύρης): Τσιαμπάς 12(3), Χασά 3, Δαρμής 4, Πατουχέας 6, Σταυριανόπουλος 12(3), Ραντοσάβλιεβιτς 13, Κατσαβόπουλος, Σέγκας 2, Συνετός 15(2), Κρεμμύδας.

ΚΑΠ (Ζάχος): Κοντός Αθ. 13(1), Παππάς 9(1), Στεργιάκης 14(1), Γιαννούτσος 10(2), Παπανικολόπουλος 6(2), Παπαθανασίου 14, Φωτητζόγλου 13(2), Λιμαντζάκης 12, Σπυράκος, Γαλαζούλας, Νικολακόπουλος, Μαραθάκης.

Βαθμολογία (σε 10 αγώνες):

1.Ηλυσιακός* (8-1) 17
2.Κρόνος Αγίου Δημητρίου (6-4) 16
3.ΑΕ Πικερμίου* (7-2) 16
4.ΑΣΕ Δούκα* (6-3) 15
5.Πανναξιακός* (5-4) 14
6.Ακαδημία Ελευσίνας* (5-4) 14
7.Ίκαρος Καλλιθέας* (4-5) 13
8.ΚΑΠ* (4-5) 13
9.Αργοναύτης Τριγλίας* (2-7) 11
10.ΑΣ Πέρα* (2-7) 11
11.ΚΑΟΚ Παλαίμων* (1-8) 10

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

Επόμενη αγωνιστική (11η, 14/1)

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας              
ΑΣ Πέρα-Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας
ΑΕ Πικερμίου-Ηλυσιακός ΑΟ
ΚΑΠ-ΑΣΕ Δούκα              
Πανναξιακός ΑΟΚ-ΚΑΟΚ Παλαίμων
Ρεπό: ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ