10.9 C
Athens
Τετάρτη, 21 Φεβρουαρίου, 2024

National League 2 (1ος – 3η Αγ.): Με «βόμβα» Ίλιτς η Δόξα Άρτας, ασταμάτητοι Αστέρας Τεμένης και Έσπερος/Γλαύκος

Με τον Ροκανά (28 π., 3 τριπ.) να πιάνει σπουδαία απόδοση, ο Έσπερος/Γλαύκος δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της ΚΑΕ Παραμυθιάς με 76-48 και να φτάσει στο 3/3 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Στο 3/3 έφτασε και η Δόξα Πύρρου Άρτας η οποία στο τοπικό ντέρμπι της Ηπείρου κέρδισε το ICB με 76-74 χάρη σε τρίποντο του εκπληκτικού Ίλιτς (26 π., 4 τριπ.), με τον Μάντζιο να ξεχωρίζει με 20 πόντους για τους γηπεδούχους (4 τριπ.).

Ο Αστέρας Τεμένης κέρδισε στο Αίγιο και τον Ιόνιο Κέρκυρας με 62-55 και έφτασε στο 3/3 έχοντας ως κορυφαίους με 18 πόντους τους Γκάτζιο και Πέτροβιτς (1 τριπ.). Για την ομάδα των Επτανήσων ο Βαζούκης σκόραρε (21 π., 3 τριπ.) και ο Ούιλσον 13 πόντους.

Μεγάλη νίκη πήρε στην έδρα του ο Αργοναύτης Νέας Κίου, επικρατώντας με 69-64 του Προμηθέα 2014. Από 15 πόντους πέτυχαν οι Λυμπερέας και Παλλαδινός (15 π., 1 τριπ.), ενώ τον ίδιο αριθμό πόντων είχε ο Πρέκας (3 τριπ.) για τους Πατρινούς.

Πρώτη νίκη με τον Σπύρο Γκοργκόλη για την Παναχαϊκή με το άνετο 93-52 επί του ΑΓΣ Ιωαννίνων. Για τους «ροσονέρι» ο Νικολάου είχε 16 πόντους (1 τριπ.) ενώ ο Μπαλής είχε 14 πόντους. Για τον ΑΓΣΙ ο Τσατάλας ξεχώρισε και πάλι με 18 πόντους (3 τριπ.). Ο Τζόκιτς συνέχισε τις υψηλές του πτήσεις (23 π., 1 τριπ.) και έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Χονδρόπουλο (15 π., 5 τριπ) και Λυμπέρη (15 τριπ., 4 τριπ.) η Αχαγιά '82 κέρδισε τους Γαργαλιάνους με 76-63 που είχαν τους Σίμοβιτς ως πρώτο σκόρερ με 17 πόντους (2 τριπ.).

National League 2
1ος όμιλος
3η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-Ιόνιος Κέρκυρας 62-55       
ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου-ΚΑΕ Παραμυθιάς  76-48         
ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΟ Αχαγιά 82 63-76
ΑΟ Αργοναύτης Ν.Κίου-ΕΑ Προμηθέας 2014 69-64
Ιωάννινα ΣΚ-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας  74-76
Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΓΣ Ιωαννίνων 93-52

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου-ΚΑΕ Παραμυθιάς 76-48              

Δεκάλεπτα: 9-9, 31-20, 53-35, 76-48

Διαιτητές: Κηπώσης, Γεωργόπουλος, Μπερέτσος

Γλαύκος/Έσπερος  (Πέτροβιτς): Καραλής 5(1), Ροκανάς 28(3), Μαραντής 6(2), Μπόγρης Λ. 4, Ρουμελιώτης 8, Μπαρδάκας 6, Τζερμπατζίδης, Θωμόπουλος, Κουνάδης, Σερέτης 5(1), Πανόπουλος 12(1), Αργυρόπουλος 2.

Παραμυθιά (Τσιρώνης): Μπόγιτσιτς 15, Μαλλιός 7, Σωτηρίου 10(1), Κατσίβελος 4, Καμπακάς 3, Πετρόπουλος, Κακιούζης 3(1), Μπιλιούρης 6, Δαγκάκης, Χασομέρας, Τσακίρης.

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-Ιόνιος ΑΣ 62-55               

Δεκάλεπτα: 15-18, 28-31, 47-46, 62-55

Διαιτητές: Σπυρλιδάκης, Μπον, Αρτελάρης

Αστέρας (Ξενούλης): Πέτροβιτς 18(1), Βουρνάς 7, Γκάτζιος 18, Τσουλέας, Σταθακόπουλος 5, Σακελλαρόπουλος 8(2), Καραγγελής 6(1), Δούβος, Καρακάσης, Βαγενάς.

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 21(3), Γουίλσον 13, Κατσαρός 4, Στεμπάρης 7(1), Εφέπουλος 2, Δεϊμέζης 8, Βαζούκης Φ., Παπαδόπουλος, Προβατίδης-Αμπντουλαχί, Γεωργακόπουλος.

ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΟ Αχαγιά 82 63-76

Δεκάλεπτα: 11-15, 32-35, 47-47, 63-76

Διαιτητές: Φασόλης, Μπαβέλας, Γκαραβέλος

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Σίμοβιτς 17(2), Καραγιαννίδης 11(2), Σκλήβας 13(1), Γιαννόπουλος Δ. 15(3), Παπουτσής 2, Λαζαρίδης 3(1), Γιαννακόπουλος, Κυριακόπουλος 2, Κλεφτάκης, Μπουκουβάλας, Τσαγκάρης.

Αχαγιά (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 8(1), Χονδρόπουλος 15(5), Ντόκιτς 23(1), Λυμπέρης 15(4), Αλαβεράς , Τσακίρης 5, Ιωάννου 7, Κανελλάκης 3(1), Ταρναρής.

Ιωάννινα ΣΚ-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 74-76    

Δεκάλεπτα: 19-19, 39-36, 57-56, 74-76

Διαιτητές: Διαμαντής, Αποστολόπουλος, Μπολάνος

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Μάντζιος 20(4), Ζώτος 15, Πολύζος 8(2), Ραντιβόγεβιτς 6, Γκουντουβάς 10(2), Τσίρμπας 5, Χίντζιος 2, Πετσίτης, Δάσκαλος 2, Μπαρτζώκας 6, Κουλουμπής.

Δόξα Πύρρου (Παππάς): Ίλιτς 26(4), Μπάλλας 16, Ξιούρας 7(1), Θώδης 5, Ιωαννίδης 4, Γυφτοκώστας, Δόνος 12(2), Πρίφτι 6.

Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΓΣ Ιωαννίνων 93-52

Δεκάλεπτα: 24-12, 43-27, 70-42, 93-52

Διαιτητές: Μαυρέλης, Τζιμινίδης, Αυγερινός

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Γκόβας 11(3), Μοσχοβάκης 9(1), Γιαννικόπουλος 9(1), Μπαλής 14, Καλογιάννης 8(2), Νικολάου 16(1), Μανωλάκης 13, Σάλαϊ 8(1), Βανδώρος 4, Αργυρόπουλος 1, Χρυσανθόπουλος.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 2, Ματσάγγας 4, Τσαταλάς 18(3), Λούντζης 13, Μητρόπουλος , Σταθόπουλος 6(1), Πετρίδης 2, Δόσης, Θεοδωρόπουλος 4, Ντούμας 3, Τούλιας, Σαββίδης.

ΑΟ Αργοναύτης Ν.Κίου-ΕΑ Προμηθέας 2014 69-64

Δεκάλεπτα: 24-16, 41-26, 58-47, 69-64

Διαιτητές: Αναστασόπουλος, Βαγγάλης, Οικονόμου

Αργοναύτης (Μιχαλόπουλος): Λυμπερέας 15, Παλλαδινός 15(1), Ρούζιος 4, Δανίκας 3(1), Πρεδάρης 10(2), Κατσένης, Μιχόπουλος 14(2), Μιχαλόπουλος 6, Πουλιόγλου 2, Σαρηγιάννης, Σαμιός, Οικονόμου.

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 9(2), Σοϊλεμετζίδης 10(1), Πρέκας 15(3), Αδαμόπουλος 4, Βλάσσης 10, Λάγιος, Βασιλείου 2, Γοργότσης 7, Χριστοφοράτος, Στέβοβιτς.

Η Βαθμολογία (σε 3 αγώνες):

1. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου (3-0) 6  
2. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας  (3-0) 6
3. ΑΟ Αστέρας Τεμένης (3-0) 6
4. ΑΟ Αχαγιά (2-1) 5
5. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου (2-1) 5
6. Ιωάννινα ΣΚ (1-2) 4
7 Ιόνιος ΑΣ (1-2) 4
8. ΕΑ Προμηθεας 2014 (1-2) 4
9. ΓΣ Γαργαλιάνων (1-2) 4
10. Παναχαϊκή ΓΕ (1-2) 4
11. ΚΑΕ Παραμυθιάς (0-3) 3
12. ΑΓΣ Ιωαννίνων (0-3) 3

Επόμενη αγωνιστική (4η, 12/11)

ΚΑΕ Παραμυθιάς-ΑΟ Αστέρας Τεμένης                
ΑΟ Αχαγιά 82-ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου      
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΓΣ Γαργαλιάνων
ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου
Ιωάννινα ΣΚ-Παναχαϊκή ΓΕ        
Ιόνιος ΑΣ-ΑΓΣ Ιωαννίνων



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ