33.2 C
Athens
Τετάρτη, 19 Ιουνίου, 2024

National League 2 (1ος – 22η Αγ.): Αχαγιά με προσωπικότητα πήρε τη 2η θέση, σπουδαία Παναχαϊκή, και πλεονέκτημα για Γλαύκο και Αστέρα Τεμένης

Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στον 1ο όμιλο της National League 2, με την Αχαγια ’82 να κρατάει τη δεύτερη θέση μετά τη σπουδαία της νίκη στην Άρτα επί της Δόξας Άρτας με 83-76.

Πλεονέκτημα έδρας πήραν τόσο ο Ιόνιος Κέρκυρας που πέρασε δύσκολα από τη Νέα Κίο, αλλά και η Παναχαϊκή που επικράτησε στο «Δ.Τόφαλος» του πρωτοπόρου Προμηθέα 2014.

Πλεονέκτημα έδρας θα έχουν στα πλέι οφς τόσο ο Γλαύκος Έσπερος αλλά και ο Αστέρας Τεμένης, με την αναπάντεχη ήττα του IBC στα Ιωάννινα από την Παραμυθιά να αλλάζει τις ισορροπίες.

Αναλυτικά τα ζευγάρια:

Playoffs

Ιόνιος Κέρκυρας-Δόξα Πύρρου Άρτας

Παναχαϊκή – Γαργαλιάνοι

Play out

Γλαύκος Έσπερος – IBC Ιωαννίνων

Αστέρας Τεμένης – Αργοναύτης Νέας Κίου

National League 2
1ος όμιλος
22η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Γλαύκου Έσπερου-ΑΟ Αστέρας Τεμένης 60-55       
ΕΑ Προμηθέας 2014-Παναχαϊκή ΓΕ 70-75      
ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΓΣ Ιωαννίνων 20-0 (ανευ αγώνα)            
ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου-Ιόνιος ΑΣ 65-69         
Ιωάννινα ΣΚ-ΚΑΕ Παραμυθιάς 68-70
ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΑΟ Αχαγιά 82 76-83

Τα φύλλα αγώνα:

Γλαύκος Έσπερος-Αστέρας Τεμένης 60-55

Δεκάλεπτα: 12-9, 27-27, 42-38, 60-55

Διαιτητές: Λεβεντάκος, Μπον, Ψύχας

Γλαύκος (Βουρνάς): Κούτρας 3, Κρέμιτς 15, Ροκανάς, Μπόγρης 7(1), Μπαρδάκας 8, Σερέτης 4, Πανόπουλος 12(2), Αργυρόπουλος 8, Καραλής 3(1).

Αστέρας (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 8(2), Βουρνάς 16, Μπίρμπας 3(1), Πέτροβιτς 4, Τσουλέας 4, Δούβος, Βαγενάς, Γκάτζιος 7, Καραγγελής 13.                

ΕΑ Προμηθέας 2014-Παναχαϊκή 70-75

Δεκάλεπτα: 25-21, 40-41, 54-57, 70-75

Διαιτητές: Τεφτίκης, Πετράκης Γιαν., Παπανικολάου Γιαν.

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 8(2), Σοϊλεμετζίδης 4, Γοργότσης 2, Αδαμόπουλος 5, Πλώτας 21(4), Καραγιαννίδης 15, Βλάσσης 6(2), Λάγιος 9, Γιόβας.

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Χρυσανθόπουλος 2, Μπαλής 9(1), Καλογιάννης 7(2), Γιαννικόπουλος 12, Νικολάου 19, Βανδώρος, Γκόβας 22(4), Αργυρόπουλος , Σάλαϊ 4.

Αργοναύτης Κίου-Ιόνιος 65-69

Δεκάλεπτα: 16-13, 38-35, 55-58, 65-69

Διαιτητές: Κούλης Χ., Ραπτογιάννης, Καραπαπάς

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος Αθ.): Κωνσταντίνου 8(1), Πούλος, Ρούζιος 14(2), Πρεδάρης 5, Μιχόπουλος 7(1), Πουλιόγλου 4, Σαρηγιάννης, Κατσένης 12(2), Φλεβάρης, Λυμπερέας 15, Μιχαλόπουλος Μ..

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Γουίλσον 15(1), Τσιτσές, Σπίνουλας 8, Κολότσιος 4, Στεμπάρης 14(1), Δεϊμέζης 10, Βαζούκης Φ. 10(3), Θωμαΐδης 8.

Ιωάννινα ΣΚ-ΚΑΕ Παραμυθιάς 68-70

Δεκάλεπτα: 18-16, 38-35, 51-55, 68-70

Διαιτητές: Λυγούρας, Σταμπούλης, Καραβάς

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Κουλουμπής, Πολύζος 7(1), Ραντιβόγεβιτς 10(1), Μάντζιος 15(2), Χίντζιος 1, Γκουντουβάς 10, Δάσκαλος 4, Βελώνης 5(1), Μπαρτζώκας 8, Πετσίτης 4, Τσιγγενόπουλος 4.

Παραμυθιά (Χάιδος): Χάιδος 14(1), Μπιλιούρης 17(2), Μπόγιτσιτς 13, Μάλλιος, Σωτηρίου 7(1), Κατσίβελος 4(1), Ρουσάκης, Πετρόπουλος 3(1), Κακιούζης 12(3).

Δόξα Πύρρου Άρτας-Αχαγιά 82 76-83

Δεκάλεπτα: 26-26, 47-41, 58-67, 76-83

Διαιτητές: Βασιλόπουλος, Σαρακενίδης, Κουρόγλου

Δόξα Πύρρου (Μανθάς): Ιωαννίδης 2, Γυφτοκώστας 5(1), Ξιούρας 11(3), Πρίφτι 2, Μπαρτζώκας 2, Δόνος 2, Μπάλλας 21, Ίλιτς 18(2), Μουκάι, Σταυρόπουλος 13(3).

Αχαγιά (Δελάρτας): Τσακίρης 16(4), Χονδρόπουλος 12(3), Ντόκιτς 14(1), Τόκας, Ιατρόπουλος 2, Κανελλάκης 8(2), Ταρναρής 2, Κουκουζέλης, Ιωάννου 6(1), Λυμπέρης 18(2), Οικονομόπουλος 5.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΕΑ Προμηθεας 2014 (18-4) 40
2. ΑΟ Αχαγιά (14-8) 36
----------------------------------------------------
3. Ιόνιος ΑΣ (13-9) 35
4. Παναχαϊκή ΓΕ (13-9) 35
5. ΓΣ Γαργαλιάνων (13-9) 35
6. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (12-10) 34
----------------------------------------------------
7. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου (11-11) 33
8. ΑΟ Αστέρας Τεμένης (11-11) 33
9. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου (10-12) 32
10. Ιωάννινα ΣΚ (9-13) 31
----------------------------------------------------
11. ΚΑΕ Παραμυθιάς (8-14) 30
12. ΑΓΣ Ιωαννίνων (0-21-1 μηδ) 21

*Οι πρώτες έξι ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τις θέσεις 7 ως 10 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
***Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στο τοπικό πρωτάθλημα



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ