19.5 C
Athens
Σάββατο, 13 Απριλίου, 2024

National League 2 (1ος – 17η Αγ.): «Απέδρασε» από το Αίγιο ο Προμηθέας 2014, Παναχαϊκή και Γλαύκος/Έσπερος για πλέι οφς

Πολύ δύσκολη νίκη πήρε ο πρωτοπόρος Προμηθέας 2014 στο Αίγιο από τον Αστέρα Τεμένης με 67-66, με την Αχαγιά ’82 να κρατάει γερά την δεύτερη θέση μετά την άνετη νίκη της στο Ιωάννινα από του ΑΓΣΙ με 82-73.

Ο Αστέρας μετά το μεγάλο του διπλό στη Πάτρα επί της Αχαγιάς '82 ήθελε να πιστοποιήσει την ανοδική του πορεία,και απέναντι στον πρωτοπόρο Προμηθέα διατουρήσε ένα καθαρό προβάδισμα (46-38) ως και το 27'. Οι «πορτοκαλί» με την ποιότητα που διαθέτουν κατάφερανα να γυρίσουν την κατάσταση, να προηγηθούν με 54-59 στο 35'. Οι γηπεδούχοι με τον Πέτροβιτς ισοφάρισαν σε 64-64, για να δεχθούν καθοριστικό τρίποντο από τον Αδαμόπουλο (64-67). Ο Βουρνάς μείωσε σε 66-67, με τον Αστέρα να έχει 19'' στο τέλος δικά του, αλλά να μην βρίσκει καν προσπάθεια. Ο Πλώτας ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους (2 τριπ.) με τον Καραγιαννίδη να ακολουθεί με 11 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Πέτροβιτς σκόραρε 17 πόντους (4 τριπ.).

Στα Ιωάννινα η Αχαγιά δεν χρειάστηκε να πατήσει και ιδιαίτερα το γκάζι, και επικράτησε άνετα χάρη στους 30 πόντους του Τζόκιτς και τα 6 τρίποντα του Λυμπέρη (20 π.). Για τον ΑΓΣΙ ο Θεοδωρόπουλος είχε 21 πόντους και από 20 πόντους σκόραραν Μαγκλάρας (5 τριπ.) και Ντούμας.

Άνω κάτω έχει γίνει η εξάδα των πλέι οφς, μετά τη νίκη της Παναχαϊκής επί του Αργοναύτη Νέας Κίου με 82-73, με τους γηπεδούχους να καλύπτουν και τη διαφορά. Οι «ροσονέρι» παρότι είχαν ένα προβάδισμα, είδαν τον Αργοναύτη να μειώνει σε 71-69 στο 35', για να τρέξουν ένα σερί 7-0 και με πρωταγωνιστή τον Μπαλή να φτάσουν στο 78-69 στο 37' και στη τελική νίκη. Ο Μανωλάκης σκόραρε 22 πόντους, με τον Μπαλή να έχει 18 πόντους (1 τριπ.) και τον Γκόβα 16 πόντους (3 τριπ.). Ο Πρεδάρης είχε 20 πόντους (4 τριπ.) για τον Αργοναύτη.

Σημαντική νίκη πήρε και ο Γλαύκος/Έσπερος στη Πάτρα επί της Δόξας Πύρρου Άρτας με 72-67, με τους ηττημένους σε αυτή την περίπτωση να κρατούν το +10 από τον πρώτο γύρο. Μπαρδάκας (18 π., 2 τριπ.) και Τζίμης (16 π., 1 τριπ.) ώθησαν τους Πατρινούς, με τους Ίλιτς (23 π., 1 τριπ.) και Μπάλλα (19 π., 1 τριπ.) να είναι πρωταγωνιστές για τη Δόξα.

Σταθερός στη 3η θέση ο Ιόνιος που επικράτησε στη Κέρκυρα της μαχητικής Παραμυθιάς με 75-66. Για την ομάδα του Πάνου Κοντογιάννη τη δουλειά έκανε η κλασική τετράδα των Ουίλσον (25 π., 1 τριπ.), Βαζούκη (16 π., 2 τριπ.), Δεϊμέζη (15 π.) και Στρεμπάρη (13 π.). Για την ομάδα της Θεσπρωτίας από 17 πόντους είχαν Μπόγιτσιτς (1 τριπ.) και Χάϊδος.

Άνετη νίκη πήραν στην έδρα τους οι Γαργαλιανοι με 90-73 επί του IBC Ιωαννίνων. Ο Σίμοβιτς ήταν ασταμάτητος με 33 πόντους (4 τριπ.) με τον Ραντιβόγεβιτς να έχει 20 πόντους (2 τριπ.) για την ομάδα από την Ήπειρο, που κάνει τη προσπάθεια της να αποφύγει τον άμεσο υποβιβασμό.

National League 2
1ος όμιλος
17η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΕΑ Προμηθέας 2014 66-67         
ΑΕ Γλαύκος Έσπερος-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 72-67    
ΓΣ Γαργαλιάνων-Ιωάννινα ΣΚ 90-73 
Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου 82-73
ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΑΟ Αχαγιά 82 73-82
Ιόνιος ΑΣ Κέρκυρας-ΚΑΕ Παραμυθιάς 75-66

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΕΑ Προμηθέας 2014 66-67              

Δεκάλεπτα: 13-9, 29-27, 49-46, 66-67

Διαιτητές: Αντωνιάδης, Σπυρλιδάκης, Κουτίβης

Αστέρας (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος 9(3), Βουρνάς 8, Μπίρμπας 6, Πέτροβιτς 17(4), Σταθακόπουλος 8, Δούβος, Τσουλέας 3(1), Γκάτζιος 8, Καραγγελής 7.                

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Καραγιαννίδης 11, Χρονόπουλος 3(1), Σοϊλεμετζίδης 6(1), Γοργότσης 4, Αδαμόπουλος 5(1), Πλώτας 21(2), Βλάσσης 8, Λάγιος 8, Βασιλείου 1.

ΑΕ Γλαύκος Έσπερος-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας 72-67       

Δεκάλεπτα: 22-30, 43-38, 61-54, 72-67

Διαιτητές: Αργυρούδης, Οικονόμου, Αρτελάρης

Γλαύκος (Βουρνάς): Τζίμης 16(1), Ρουμελιώτης 11, Κρέμιτς 9, Ροκανάς 3(1), Μπόγρης, Μπαρδάκας 18(2), Κούτρας 3, Σερέτης 2, Πανόπουλος 4, Αργυρόπουλος 6.

Δόξα Πύρρου (Μανθάς): Ιωαννίδης 6(1), Γυφτοκώστας, Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Βασιλείου, Δόνος 9(1), Μπάλλας 19(1), Θώδης 10(2), Ίλιτς 23(1), Μουκάι.

ΓΣ Γαργαλιάνων-Ιωάννινα ΣΚ 90-73       

Δεκάλεπτα: 13-11, 47-43, 74-59, 90-73

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Πετράκης Ιωάν., Στραγαλινός

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Τσαγκάρης, Κλεφτάκης 4, Λαζαρίδης 8(2), Γιαννόπουλος 6(1), Σίμοβιτς 33(4), Κυριακόπουλος 4, Γιαννακόπουλος 5(1), Παπουτσής 2, Σκλήβας 9, Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 13(1), Γαλανόπουλος.

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Βελώνης, Κουλουμπής, Ραντιβόγεβιτς 20(2), Μάντζιος 13(1), Χίντζιος, Γκουντουβάς 5(1), Μπαρτζώκας 6, Πολύζος 16(4), Τσιγγενόπουλος 13(1).

Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου 82-73    

Δεκάλεπτα: 27-24, 45-41, 61-60, 80-71

Διαιτητές: Κούλης Κ., Ραπτογιάννης, Αλεξόπουλος Χρ.

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Χρυσανθόπουλος Σπ. 2, Μπαλής 18(1), Καλογιάννης 10(2), Γιαννικόπουλος 2, Βανδώρος, Γκόβας 16(3), Αργυρόπουλος, Σάλαϊ 5, Μανωλάκης 22, Ντάκοβιτς 7.

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος Αθ.): Κωνσταντίνου 6(2), Ρούζιος 11, Πρεδάρης 20(4), Μιχόπουλος 7(2), Πουλιόγλου 2, Σαρηγιάννης 2, Φλεβάρης 6, Κατσένης 2, Λυμπερέας 10, Μιχαλόπουλος Μ. 7, Πούλος.

ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΑΟ Αχαγιά 82 73-82

Δεκάλεπτα: 12-18, 33-46, 46-69, 73-82

Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Δώνης, Τογανίδου

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τούλιας 1, Κοντός 2, Ντούμας 20, Μακρής 3(1), Θεοδωρόπουλος 21, Μαγκλάρας 20(5), Τσόλης Ν. 6, Τσόλης Γ..

Αχαγιά (Ελευθεριάδης): Αλαβέρας, Τσακίρης 3, Ιωάννου 3(1), Χονδρόπουλος 7(2), Ντόκιτς 30(3), Τόκας 5(1), Ιατρόπουλος 5, Κανελλάκης 3(1), Ταρναρής 4, Κουκουζέλης, Λυμπέρης 20(6), Καμάτσος 2.

Ιόνιος ΑΣ-ΚΑΕ Παραμυθιάς 75-66

Δεκάλεπτα: 20-19, 46-38, 59-56, 75-66

Διαιτητές: Καντερές, Ηλιόπουλος, Μιχέλης

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 16(2), Γουίλσον 25(1), Τσιτσές, Σπίνουλας, Γκαλάς, Εφέπουλος, Στεμπάρης 13, Δεϊμέζης 15, Βαζούκης Φ. 6(2), Χατζής, Κιουρτζίδης, Κατσαρός.

Παραμυθιά (Χάιδος): Χάιδος 17(1), Τσακίρης, Τσίλης, Μπόγιτσιτς 17, Σωτηρίου 9(1), Κατσίβελος, Καμπακάς 8(2), Πετρόπουλος, Κακιούζης 15(3).

Η Βαθμολογία (σε 17 αγώνες):

1. ΕΑ Προμηθεας 2014 (14-2) 30
2. ΑΟ Αχαγιά (12-5) 29
3. Ιόνιος ΑΣ (10-7) 27
4. ΓΣ Γαργαλιάνων (10-7) 27
5. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (9-8) 26
6. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου (9-8) 26
----------------------------------------------------
7. Παναχαϊκή ΓΕ (9-8) 26
8. ΑΟ Αστέρας Τεμένης (9-8) 26
9. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου (8-9) 25
10. Ιωάννινα ΣΚ (6-10) 22
----------------------------------------------------
11. ΚΑΕ Παραμυθιάς (5-12) 22
12. ΑΓΣ Ιωαννίνων (0-17) 17

*Οι πρώτες έξι ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τις θέσεις 7 ως 10 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
***Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στο τοπικό πρωτάθλημα

Επόμενη αγωνιστική (18η, 3/3)

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΑΟ Αστέρας Τεμένης  
Ιωάννινα ΣΚ-ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου        
ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου-ΓΣ Γαργαλιάνων            
ΚΑΕ Παραμυθιάς-Παναχαϊκή ΓΕ              
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΑΓΣ Ιωαννίνων      
ΑΟ Αχαγιά 82-Ιόνιος ΑΣ



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ