15.7 C
Athens
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

National League 2 (1ος – 10η Αγ.): Αφεντικά στη Πάτρα, Προμηθέας 2014 και Γλαύκος Έσπερος, κυρίαρχος με «καυτό» Πέτροβιτς ο Αστέρας Τεμένης

«Φωτιά» στη κορυφή έβαλε ο Προμηθέας 2014 σταματώντας την πορεία της Αχαγιάς ’82 και επικρατώντας με 75-69 πλησίασε σε απόσταση μια νίκης.

Με τον Τζίμη (26 π.) να κάνει εκπληκτικό ντεμπούτο, αλλά και τον Κρέμιτς να επιστρέφει (4 π.) στη Πάτρα ο Γλάυκος Έσπερος κέρδισε την Παναχαϊκή με 77-73 και έφτασε στο 5-5. Ο Αστέρας Τεμένης πήρε πολύ μεγάλο διπλό στους Γαργαλιάνους, κερδίζοντας με 74-65 και έχοντας τον Πέτροβιτς να σκοράρει 28 πόντους με 8 τρίποντα.

Με τριπλέτα «φωτιά» ο Ιόνιος Κέρκυρας πέρασε από τα Ιωάννινα επικρατώντας του IBC με 83-68, ενώ εύκολες νίκες πήραν Δόξα Πύρρου Άρτας και Αργοναύτης Νέας Κίου.

National League 2
1ος όμιλος
10η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΟ Αστέρας Τεμένης 64-75  
ΑΕ Γλαύκου Έσπερου-Παναχαϊκή ΓΕ 77-73     
ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 80-47
Ιωάννινα ΣΚ-Ιόνιος Κέρκυρας 68-83
ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΚΑΕ Παραμυθιάς 83-63
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΑΟ Αχαγιά 82 75-69

Τα φύλλα αγώνα:

ΓΣ Γαργαλιάνων-ΑΟ Αστέρας Τεμένης 64-75     

Δεκάλεπτα: 19-16, 34-36, 49-59, 64-75

Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Μπον, Χρήστου

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Σίμοβιτς 16, Σκλήβας 18, Γιαννακόπουλος 4, Γαβρίλης 3(1), Γιαννόπουλος Δ. 5(1), Παπουτσής 8(2), Λαζαρίδης 5(1), Κυριακόπουλος 2, Μπουκουβάλας, Τσαγκάρης 3(1).

Αστέρας (Ξενούλης): Πέτροβιτς 28(8), Μπίρμπας 3(1), Βουρνάς 6, Γκάτζιος 12, Τσουλέας 3(1), Σταθακόπουλος 7, Σακελλαρόπουλος 5(1), Καραγγελής 9(1), Δούβος, Βαγενάς.                

ΑΕ Γλαύκου Έσπερου-Παναχαϊκή ΓΕ 77-73         

Δεκάλεπτα: 18-18, 39-33, 59-50, 77-73

Διαιτητές: Χρόνης, Σίμα, Παπαχρυσανθακόπουλος

Γλαύκος (Πολίτης): Τζίμης 26(4), Μαραντής 1, Κρέμιτς 4, Ρουμελιώτης, Μπόγρης Λ. 4, Μπαρδάκας 15(2), Σερέτης 9(1), Πανόπουλος 18(1), Καραλής.

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Γκόβας 15(3), Μοσχοβάκης , Γιαννικόπουλος 7, Καλογιάννης, Νικολάου 17(1), Μανωλάκης 10, Μπαλλής 13, Βανδώρος 5(1), Χρυσανθόπουλος Σπ., Σάλαϊ 3(1), Κούτρας 3(1).

Ιωάννινα ΣΚ-Ιόνιος ΑΣ 68-83     

Δεκάλεπτα: 19-14, 32-38, 47-56, 68-83

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Κωνσταντινέλλης, Αθανασιάδης Αθ.

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Μάντζιος 12(2), Ζώτος 12, Τσιγγενόπουλος 7(1), Ραντιβόγεβιτς 16(4), Γκουντουβάς 7(1), Πολύζος, Χίντζιος, Πετσίτης, Κουλουμπής, Βελώνης, Δάσκαλος, Μπαρτζώκας 14.

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 16(2), Γουίλσον 17, Δεϊμέζης 19, Στεμπάρης 9, Θωμαΐδης 9, Βαζούκης Φ., Σπίνουλας 7(1), Τσιτσές.

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΚΑΕ Παραμυθιάς 83-63

Δεκάλεπτα: 18-17, 34-29, 61-49, 83-63

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β., Τσαρδούλιας, Ντόντης

Δόξα Πύρρου (Παππάς): Μπάλλας 17, Θώδης 7(1), Ίλιτς 16(2), Ξιούρας 13(4), Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας 2, Πρίφτι, Βασιλείου 6, Μουκάι 2, Σταυρόπουλος 13(1), Μπαρτζώκας 4.

Παραμυθιά (Κρικώνης): Μπόγιτσιτς 22(1), Μάλλιος, Σωτηρίου 6, Χάιδος, Κατσίβελος 5(1), Καμπακάς 4, Μπιλιούρης 3, Κωσταράς, Πετρόπουλος 5(1), Κακιούζης 16(3).

ΕΑ Προμηθέας 2014-ΑΟ Αχαγιά 82 75-69

Δεκάλεπτα: 17-17, 34-32, 52-58, 75-69

Διαιτητές: Κηπώσης, Γεωργόπουλος, Μούστρης

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Αδαμόπουλος 11, Σοϊλεμετζίδης 20(5), Χριστοφοράτος, Πλώτας 9(2), Μπαζινάς 20(3), Βλάσσης 2, Λάγιος 10, Βασιλείου 3(1), Λιόλιος.

Αχαγιά (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 10(2), Χονδρόπουλος 14(2), Ντόκιτς 27(2), Λυμπέρης, Τσακίρης 8(1), Ιωάννου 2, Ταρναρής 6, Ιατρόπουλος, Κανελλάκης 2.

ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 80-47

Δεκάλεπτα: 18-12, 48-30, 65-38, 80-47

Διαιτητές: Περδετζόγλου, Αλεξόπουλος Παν., Στραγαλινός

Αργοναύτης (Μιχαλόπουλος Αθ.): Λυμπερέας 2, Ρούζιος, Παλλαδινός 16(2), Δανίκας 15, Μιχόπουλος 9(3), Κωνσταντίνου 12(4), Πρεδάρης 5(1), Σαρηγιάννης 4, Κατσένης 8(1), Οικονόμου, Πουλιόγλου 9(1), Σαμιός.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 12(2), Ματσάγγας 7(1), Τσόλης Ν., Θεοδωρόπουλος 12, Τσόλης Γ., Μακρής 2, Κοντός, Ντούμας 12, Πετρίδης, Σταθόπουλος 2, Τούλιας, Κουράνος.

Η Βαθμολογία (σε 10 αγώνες):

1. ΑΟ Αχαγιά (8-2) 18
2. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας  (7-3) 17
3. ΕΑ Προμηθεας 2014 (7-2) 16
4. ΓΣ Γαργαλιάνων (6-4) 16
5. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου (6-4) 16
6. ΑΟ Αστέρας Τεμένης (6-4) 16
7. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου (5-5) 15
8. Παναχαϊκή ΓΕ (4-6) 14
9.Ιωάννινα ΣΚ (4-6) 14
10. Ιόνιος ΑΣ (4-6) 14
11 ΚΑΕ Παραμυθιάς (2-7) 11
12.ΑΓΣ Ιωαννίνων (0-10) 10

Επόμενη αγωνιστική (11η, 14/1)

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου        
Παναχαϊκή ΓΕ-ΕΑ Προμηθέας 2014        
ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΓΣ Γαργαλιάνων              
Ιόνιος ΑΣ-ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου    
ΚΑΕ Παραμυθιάς-Ιωάννινα ΣΚ
ΑΟ Αχαγιά 82-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ