22.3 C
Athens
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

National League 1: Η αγωνιστική του ξεκαθαρίσματος

Με δυο αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου στους τρεις ομίλους της National League 1, οι εκκρεμότητες παραμένουν πολλές.

Στον 1ο όμιλο το Αιγάλεω μετά το τεράστιο διπλό που έκανε στη Δάφνη υποδέχεται κεκλεισμένων των θυρών τον ΕΦΑΟΖ και με νίκη πανηγυρίζει και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Μεγάλα παιχνίδια σε Βούλα, Ελευσίνα, αλλά και στο Ηράκλειο της Κρήτης, με την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου να υποδέχεται τον ΟΦΗ, σε μια αναμέτρηση με τεράστιο ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι θέλουν να αποφύγουν την περιπέτεια των πλέι άουτ και οι φιλοξενούμενοι να μπούνε την εξάδα.

Τελευταίο παιχνίδι για τον Βίκο Ιωαννίνων στην regular season και αν επικρατήσει του Πρωτέα στα Γρεβενά θα συμπληρώσει 9 παιχνίδια αήττητο και θα κλειδώσει τη πρώτη θέση. Μεγάλο παιχνίδι και στο Δίστομο, με το Εθνικό Λιβαδειάς με νίκη επί του Αίολου Αγυιάς να παίρνει προβάδισμα για τη δεύτερη θέση. Ντεμπούτο στον πάγκο των Τρικάλων, στο παιχνίδι με τον Πανελλήνιο θα κάνει ο Θανάσης Γιαπλές.

Τεράστιο παιχνίδι ενόψει εξάδας στη Γέφυρα όπου οι γηπεδούχοι υποδέχονται τους φορμαρισμένους Μαχητές Πευκών, τους οποίους είχαν κερδίσει εκτός έδρας στον 1ο γύρο με 50-49. Κομοτηνή και Λεύκιππος Ξάνθης έχουν την ευκαιρία να κλειδώσουν μια θέση στην εξάδα.

1ος Όμιλος (25η αγωνιστική)

Σάββατο 23/3

Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕΝ Κηφισιάς-Παγκράτι Καλογερόπουλος Φ.-Ουσταμπασίδης-Γερός (Μοσκοβής)

Εσπέρου 17.00 Έσπερος-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ Χρηστίδης Ηλ.-Πετράκης Ιωάν.-Κουτίβης (Μωϋσιάδης)

Αλικαρνασσού (Ν) 17.00 Αναγέννηση-ΟΦΗ Καλογριάς-Κούλης Χ.-Κιουλάφας (Ναλετάκης Ιωάν.)

Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Βούλας-Π. Φάληρο Τσαχάκης-Κούλης Κ.-Καραπαπάς (Παλάτος)

Στ. Βενέτης (κ.θ.) 17.00 Αιγάλεω-ΕΦΑΟ Ζωγράφου Μπούκας-Σκουλαρίκης-Γαραντζιώτης (Ντίνος)

Τάκης Βογιατζής 17.00 Πανελευσινιακός-Δάφνη Αργυρούδης-Ναστούλης-Ραπτογιάννης (Σαμαρτζή)

Ρεπό: ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια

Η Βαθμολογία (σε 24 αγώνες):

1.Αιγάλεω* (17-5) 39
2.Δάφνη (16-7) 39
3.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (15-8) 38
4.Πρωτέας Βούλας* (16-6) 38
5.Παλαιό Φάληρο* (15-7) 37
6.ΟΦΗ* (14-8) 36
----------------------------------------------
7.Πανελευσινιακός* (13-9) 35
8.Έσπερος Καλλιθέας* (10-12) 32
9.Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου* (9-13) 31
----------------------------------------------
10.Νέα Κηφισιά* (8-14) 30
11.ΕΦΑΟΖ* (5-17) 27
12.Παγκράτι* (4-18) 26
13.ΦΕΑ* (2-20) 23

*Έχουν κάνει το ρεπό τους  

*Οι ομάδες από τη θέση 1 ως και τη θέση 6 θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τη θέση 10 ως και τη θέση 13 θα δώσουν το παρών στα πλέι άουτ

2ος Όμιλος (21η αγωνιστική)

Σάββατο 23/3

ΔΑΚ Γρεβενών 17.00 Πρωτέας Γρ.-Βίκος Ιωαννίνων Ταρενίδης-Παπαθανασίου-Μπουγλός Ι. (Πλεξίδας)

Π. Σαλπέας 17.00 Εθνικός-Νήαρ Ηστ Σιδερής-Δελαγραμμάτικας-Κηπώσης (Ζερβούδης)

Κατσιμήδειο 17.00 Τρίκαλα Basket -Πανελλήνιος Μαραμής-Βασιλόπουλος-Σιταρίδης (Χλωρός Νικ.)

Διστόμου 17.00 Εθνικός Λιβαδειάς-Αίολος Αγυιάς Παπαδόπουλος Χρ.-Αντωνιάδης-Χριστοδουλάκης (Χριστοδούλου)

Ληξουρίου 14.00 ΝΕΟ Ληξουρίου-ΓΣ Σοφάδων Καρακάσης-Παπαδόπουλος Νικ.-Μπολάνο (Θεοδωρόπουλος)

Ρεπό: Νίκη Βόλου

Η Βαθμολογία (σε 20 αγώνες):

1.Βίκος Ιωαννίνων 33 (14-5)
2.Εθνικος Λιβαδειάς* 30 (12-6)
3.Τρίκαλα Basket* 30 (12-6)
4.ΝΕΟΛ* 29 (11-7)
5.Αίολος Αγυιάς* 29 (11-7)
6.Νήαρ Ηστ* 28 (10-8)
--------------------------------------------
7.Εθνικός Πειραιά* 27 (9-9)
8.Σοφάδες* 26 (8-10)
9.Νίκη Βόλου 24 (5-14)
--------------------------------------------
10.Πανελλήνιος* 24 (6-12)
11.Πρωτέας Γρεβενών* 20 (2-16)

*Οι ομάδες από τη θέση 1 ως και τη θέση 6 θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τη θέση 10 ως και τη θέση 11 θα δώσουν το παρών στα πλέι άουτ

3ος Όμιλος (25η αγωνιστική)

Σάββατο 23/3

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Μαχητές Πειραματικού Τσάνταλη-Κοντογιάννης-Κανελλίδης (Πανταζής)

Κοιλάδας 17.00 Πανσερραϊκός-Καβάλα Εκίζογλου-Σαρακενίδης-Κλεπουσνιώτου (Δρακίογλου)

Φ. Αμοιρίδης 17.00 Λεύκιππος Ξ.-Αρετσού Καλαμαριάς Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Θεοδωρίδης (Σαλικίδης)

Μακεδονικού 17.00 Μακεδονικός-Κομοτηνή Κατωτικίδης-Παζώλης-Γεωργούλης (Παπαδόπουλος Ιωάν.)

Μ. Τσικίνας 17.00 ΧΑΝΘ-ΚΑΟ Δράμας Ντούρας-Πράττος-Μπουγλός Π. (Φωτιάδης)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-ΔΕΚΑ Κοϊμτζόγλου-Αναστασιάδης Β.-Κώνης (Μοσχοτόγλου)

Ρεπό: Φίλιππος Βέροιας

Η Βαθμολογία (σε 23 αγώνες) :

1.ΧΑΝΘ* (19-3) 41
2.Φίλιππος Βέροιας (16-7) 39
3.ΔΕΚΑ (14-9) 37
4.ΓΑΣ Κομοτηνής* (14-8) 36
5.Λεύκιππος Ξάνθης* (14-8) 36
6.Μαχητές Πευκών* (13-9) 35
-------------------------------------
7.Γέφυρα* (12-10) 34
8.Ερμής Λαγκαδά* (11-11) 33
9.Πανσερραϊκός* (10-12) 32
-------------------------------------
10.Καβάλα* (6-16) 28
11.ΚΑΟ Δράμας* (5-17) 27
12.Αρετσού Καλαμαριάς* (5-17) 27
13.Μακεδονικός* (5-17) 27

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

*Οι ομάδες από τη θέση 1 ως και τη θέση 6 θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τη θέση 10 ως και τη θέση 13 θα δώσουν το παρών στα πλέι άουτ



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ