15.7 C
Athens
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

National League 1: Η αγωνιστική των ντέρμπι

Πολλά κρίσιμα παιχνίδια περιλαμβάνει η σημερινή (10/2) αγωνιστική στους τρεις ομίλους της National League 1.

Οι δυο πρωτοπόροι στον 1ο όμιλο, Αιγάλεω και Πρωτέας Βούλας έχουν αποστολές σε Καλλιθέα και «Δυο Αοράκια» αντίστοιχα, ενώ τεράστιο παιχνίδι λαμβάνει τόπο και στη Νάξο, με τον ΑΠΑΣ να φιλοξενεί τη Δάφνη. Σημαντικό παιχνίδι και στο Μετς, με το Παγκράτι να έχει «τελικό» απέναντι στον ΕΦΑΟΖ, στη προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τη τελευταία θέση.

Μεγάλο και ιστορικό παιχνίδι και στη Κυψέλη, με τον Πανελλήνιο να υποδέχεται τη Νήαρ Ήστ, με τον Βίκο να έχει δύσκολο έργο αύριο στο «Γ.Μπουρούσης» με τον ΓΣ Σοφάδων.

Ο αήττητος στη Βέροια Φίλιππος υποδέχεται τη ΔΕΚΑ στο μεγάλο ντέρμπι στον 3ο όμιλο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν υπέρ τους το 79-73 από τον 1ο γύρο. Δύσκολη έξοδο έχει και η ΧΑΝΘ στις Σέρρες με τον Πανσερραϊκο.

Αναλαυτικά το πρόγραμμα στης National League 1:

1ος Όμιλος (19η αγωνιστική)

Σάββατο 10/2

Δ. Βικέλας 18.30 ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Πανελευσινιακός Τζίμης-Αντωνιάδης-Ραπτογιάννης (Παλάτος)

Δ. Περιστεράκης 17.00 ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια-Δάφνη Σπυρόπουλος Σπ.-Ξυλάς-Λιαρομμάτης (Παπάντος)

Μετς 17.00 Παγκράτι-ΕΦΑΟΖ Ουσταμπασίδης-Σκουλαρίκης-Καραπαπάς (Ζώης)

Απ. Κόντος 14.45 ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-Π. Φάληρο Ραχιώτης-Ανδρεόπουλος-Οικονόμου (Φραγκιαδάκης)

Εσπέρου 17.00 Έσπερος Καλλιθέας-Αιγάλεω Θεοδωρόπουλος-Αναστασίου-Κούλης Κ. (Παπαδόπουλος Ευστ.)

Αλικαρνασσού 17.00 ΑΣΑ Αναγέννηση-Πρωτέας Βούλας Αναστόπουλος-Κουτσοδήμος-Μπακετέα (Τζωρτζάκης)

Ρεπό: ΟΦΗ

Η Βαθμολογία (σε 18 αγώνες):

1.Αιγάλεω (13-4) 30
2.Πρωτέας Βούλας (13-4) 30
3.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (12-5) 29
4.Δάφνη (12-5) 29
5.Πανελευσινιακός (10-7) 27
6.ΟΦΗ (10-7) 27
7.Παλαιό Φάληρο* (10-6) 26
8.Έσπερος Καλλιθέας* (8-8) 24
9.Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου* (8-8) 24
10.Νέα Κηφισιά* (5-11) 21
11.ΕΦΑΟΖ* (4-12) 20
12.ΦΕΑ (2-15) 19
13.Παγκράτι (1-16) 18
*Έχουν κάνει το ρεπό τους

2ος Όμιλος (16η αγωνιστική)

Σάββατο 10/2

Δ. Τόφαλος 17.00 Αίολος Αγυιάς-Νίκη Βόλου Φραγκούλη-Γερός-Τζιμινίδης (Κοκορδάτος)

Πανελληνίου 17.00 Πανελλήνιος-Νήαρ Ηστ Γεράνιος-Φασόλης-Ναστούλης (Φλώρος)

Κατσιμήδειο 17.00 Τρίκαλα Basket-Πρωτέας Γρ. Παπαθανασίου-Σελεβός-Αγραφιώτης Β. (Χλωρός Ν.)

Διστόμου 17.00 Εθνικός Λιβαδειάς-Εθνικός Καρακάσης-Τσακιράκη-Κωστής (Χριστοδούλου)

Κυριακή 11/2

Γ. Μπουρούσης 17.00 ΓΣ Σοφάδων-Βίκος Ιωαννίνων Παπαγερίδης-Χατζηχαρίσης-Χατζηκώστας (Καρακώστας)

Ρεπό: ΝΕΟ Ληξουρίου

Η Βαθμολογία (σε 15 αγώνες):

1.Τρίκαλα Basket* 23 (10-3)
2.Νήαρ Ηστ 23 (9-5)
3.Βίκος Ιωαννίνων 23 (9-5)
4.Σοφάδες 22 (8-6)
5.ΝΕΟΛ 22 (8-6)
6.Αίολος Αγυιάς 21 (8-5)
7.Εθνικός Πειραιά* 20 (7-6)
8.Εθνικος Λιβαδειάς* 20 (7-6)
9.Νίκη Βόλου 17 (3-11)
10.Πανελλήνιος 17 (4-9)
11.Πρωτέας Γρεβενών* 14 (1-12)

3ος Όμιλος (19η αγωνιστική)

Σάββατο 10/2

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Ερμής Λαγκαδά Αγραφιώτης Ι.-Ηλιόπουλος-Κασούμης (Παπαδόπουλος Ν.)

Βικέλας 17.00 Φίλιππος Βέρ.-ΔΕΚΑ Γερακίνης-Παζώλης-Σταμπουλής (Παπαδόπουλος Θεόφ.)

Πεύκων 17.00 Μαχητές Πειραματικού-ΚΑΟ Δράμας Ταρενίδης-Ντόγκας-Μπουγλός Π. (Παραλικίδης)

Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Κομοτηνή Κοϊμτζόγλου-Αναστασιάδης Β.-Μιχέλης (Μπρίγκος)

Κοιλάδας 17.00 Πανσερραϊκός-ΧΑΝΘ Ευφραιμίδης-Χατζημπαλίδης-Τοπαλίδης (Δρακιόγλου)

Φ. Αμοιρίδης 17.00 Λεύκιππος Ξ.-Μακεδονικός Ξενικάκης-Λαδάς-Θεοδωρίδης (Σαλικίδης)

Ρεπό: Αρετσού Καλαμαριάς

Η Βαθμολογία (σε 18 αγώνες) :

1.ΧΑΝΘ (14-3) 31
2.ΔΕΚΑ (12-5) 29
3.Φίλιππος Βέροιας (12-5) 29
4.Ερμής Λαγκαδά (9-8) 26
5.Λεύκιππος Ξάνθης* (10-6) 26
6.ΓΑΣ Κομοτηνής* (10-6) 26
7.Γέφυρα* (9-7) 25
8.Μαχητές Πευκών (8-9) 25
9.Πανσερραϊκός* (8-8) 24
10.Μακεδονικός (5-12) 22
11.Καβάλα (5-12) 22
12.Αρετσού Καλαμαριάς (4-13) 21
13.ΚΑΟ Δράμας* (2-14) 18

*Έχουν κάνει το ρεπό τους



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ