22.3 C
Athens
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

National League 1 (3ος – 25η Αγ.): Προβάδισμα Γέφυρας για εξάδα, πανηγυρίζουν Κομοτηνή και Λεύκιππος Ξάνθης

Στις 20 νίκες έφτασε η ΧΑΝΘ που κέρδισε στην έδρα της και τον ΚΑΟ Δράμας το ευρύ 88-60 και πλέον περιμένει τα πλει οφς ώστε να διεκδικήσει την άνοδο της.

Στην εξάδα, εκτός από τον 2ο Φίλιππο Βέροιας μπήκαν και οι δυο ακριτικές ομάδες. Ο ΓΑΣ Κομοτηνής κέρδισε δύσκολα στη Θεσσαλονίκη τον Μακεδονικό με 78-74 και τον υποχρέωσε στην 11η συνεχόμενη του ήττα, ενώ ο Λεύκιππος δεν είχε προβλήματα με την Αρετσού Καλαμαριάς, την οποία κέρδισε στη Ξάνθη με 73-48.

Στην εξάδα θα βρίσκεται και η ΔΕΚΑ που παρότι ηττήθηκε στο Λαγκαδά από τον Ερμή με 67-56 και δείχνει να έχασε και τη δυναμική της, κρατάει τη θέση λόγω ισοβαθμιών.

Η Γέφυρα με 11εεύστοχα τρίποντα και πέντε διψήφιους κέρδισε με 91-78 τους Μαχητές Πευκών και σκαρφάλωσε στην 6η θέση, κάνοντας το 2-0 απέναντι τους. Ωστόσο για να κατοχυρώσει την θέση θα πρέπει να γίνει η πρώτη ομάδα που κερδίζει φέτος στη Βέροια τον Φίλιππο, την ίδια ώρα που οι Μαχητές θα αγωνίζεται στη Καλαμαριά με την Αρετσού.

Με νίκη συνέχισε και ο Πανσερραϊκός που κέρδισε τη Καβάλα με 83-76 και έτσι τίποτα δεν άλλαξε στην κατάταξη των πλέι άουτ.

National League 1
3ος όμιλος
25η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΜΓΣ Γέφυρας-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 91-78
Πανσερραϊκός-ΕΚ Καβάλας 83-76
Λεύκιππος Ξάνθης-ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς 73-48
Μακεδονικός-ΓΑΣ Κομοτηνή 74-78
ΧΑΝΘ-ΚΑΟ Δράμας 88-60
Ερμής Λαγκαδά-ΔΕΚΑ 67-56
Ρεπό: Φίλιππος Βέροιας

Τα φύλλα αγώνα:

Πανσερραϊκός-Καβάλα 83-76

Διαιτητές: Εκίζογλου-Σαρακενίδης-Κλεπουσνιώτου

Δεκάλεπτα: 20-19, 48-40, 69-54, 83-76

Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Ντίνος 9(3), Τσιόγκας 19, Κουτουξίδης 16(2), Κεραμάρης 13(2), Γεωργιανός 4(1), Μπρατσιάκος 4, Θεοδοσιάδης 3(1), Καπελάν 13(4), Γεωργιάδης, Πεχλιβανίδης 2.

ΕΚ Καβάλα (Κουστένης): Κόλσον 3, Μουρατίδης 10(2), Απαζίδης 13(2), Τσίγκας 10(2), Κεραμάρης 8, Αντωνιάδης 3(1), Πεχλιβανίδης 5, Τραπεζάνογλου 4, Σταμούλης, Μουτίδης 20.

Γέφυρα-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 91-78

Διαιτητές: Τσάνταλη-Κοντογιάννης-Κανελλίδης

Δεκάλεπτα: 29-21, 45-47, 62-68, 91-78

ΜΓΣ Γέφυρας (Δαδάλας): Χρυσόπουλος 21(1), Καλαϊτζίδης 10(2), Φόρογλου 13(3), Σιώπης 6(1), Μαλανδρής 10(2), Κελεσίδης 26(2), Παππάς 2, Βακουφτσής 3, Λαμπρόπουλος, Στράτος.

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 14(1), Φλιάτης 3, Νώτης 23, Αμπαράς 14(4), Γαλανίδης 13(2), Κιγμέτογλου 6, Χαραλαμπίδης 5(1), Μισαηλίδης, Στρυβάκης.

Λεύκιππος Ξάνθης-Αρετσού Καλαμαριάς 73-48

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 21-14, 36-25, 58-35, 73-48

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 13(3), Κατσαμούρης 8(1), Παλλάκης 6(2), Μητρόπουλος 13(1), Μακαρατζής 3(1), Γιάκουλας 4(1), Μπουτσακτσή 13(1), Χριστοφορίδης 6(2), Κουρτίδης 3(1), Διαμαντής 2, Βασαλάκης 2, Πουργιάζης.

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Κυφωνίδης 15(2), Βλάσιος 5(1), Ρόπουτης 2, Βάνης 7(1), Φλιώνης 3(1), Καπόνης 5(1), Πλιούκας, Ντίαθ 5, Καλούδης, Γαλανός, Βλασσόπουλος 6(2), Τράγκας.

ΧΑΝΘ-ΚΑΟ Δράμας 88-60

Διαιτητές: Ντούρας-Πράττος-Μπουγλός Π.

Δεκάλεπτα: 28-20, 39-39, 62-53, 88-60

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας 16, Αποστολίδης 3(1), Κομνιανίδης Α. 2, Μπρόζος 13(2), Γεωργίου 18(3), Αλεμδάρ 3(1), Τουλούπης 4, Μαργαριτόπουλος 7, Κομνιανίδης Ι. 12(2), Μαλτέζος 7, Ζιάκας 3(1).

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Γρίψιος 12(1), Βουκίσεβιτς 12, Μαραβέγιας 18(4), Μπέσσας 6(1), Μπόζης 8, Γρηγοριάδης, Ανδρέογλου, Ανανιάδης, Παπαπασχάλης, Ορφανίδης, Στεφανίδης 4.

Ερμής Λαγκαδά-ΔΕΚΑ 67-56

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αναστασιάδης Β.-Κωνής

Δεκάλεπτα: 16-15, 32-28, 52-38, 67-56

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Παπαδόπουλος Π. 15, Γκέλιος 7(1), Λαζάρου 11(1), Παπαδόπουλος Σ. 16, Μάρουσιτς 2, Σουτζόπουλος 4, Χρυσανθάκης 9(1), Παπαμαργαρίτης, Σμυρλής, Φυλάκης 2, Ταζόπουλος 1, Μποτζώρης.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πετανίδης, Πασχαλίδης, Τσιροπούλης 6, Κιόσια 13, Μακαρατζής 11(1), Λουλούδης 18(1), Πατρίκης 4, Βογιατζής 4, Πούντος.

Μακεδονικός-ΓΑΣ Κομοτηνή 74-78

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παζώλης-Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-37, 54-56, 74-78

Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 32(2), Καμαριώτης 19(3), Καραγιάννης, Δημαλής, Ζεϊμπέκης 5(1), Βακουφτσής 4, Ανδρέου 8, Αγριόπουλος, Καραγιώργος 3, Κακαλέτρης 3.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σιγκούνας 13(1), Αρχιμανδρίτης 15(3), Χριστοδούλου 10, Περρής 22(5), Αβδάλας 4, Μπίλιος, Γεωργίου, Δρέλλας 4, Κάφφκε 10.

Η Βαθμολογία (σε 25 αγώνες) :

1.ΧΑΝΘ* (20-3) 43
2.Φίλιππος Βέροιας* (16-7) 39
3.Λεύκιππος Ξάνθης* (15-8) 38
4.ΓΑΣ Κομοτηνής* (15-8) 38
5.ΔΕΚΑ (14-10) 38
6.Γέφυρα* (13-10) 36
-------------------------------------
7.Μαχητές Πευκών* (13-10) 36
8.Ερμής Λαγκαδά* (12-11) 35
9.Πανσερραϊκός* (11-12) 34
-------------------------------------
10.Καβάλα* (6-17) 29
11.ΚΑΟ Δράμας* (5-18) 28
12.Αρετσού Καλαμαριάς* (5-18) 28
13.Μακεδονικός* (5-18) 28

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

*Οι ομάδες από τη θέση 1 ως και τη θέση 6 θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τη θέση 10 ως και τη θέση 13 θα δώσουν το παρών στα πλέι άουτ

Η επόμενη αγωνιστική (26η, 30/3)

Φίλιππος Βέροιας-ΜΓΣ Γέφυρας
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων-Πανσερραϊκός
ΕΚ Καβάλας-Λεύκιππος Ξάνθης
ΑΟ Αρετσού Καλαμαριάς-Μακεδονικός
ΓΑΣ Κομοτηνή-ΧΑΝΘ
ΚΑΟ Δράμας-Ερμής Λαγκαδά
Ρεπό: ΔΕΚΑ



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ