24.5 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

National League 1 (3ος – 11η Αγ.): Η κορυφή χωράει μόνο την… ΧΑΝΘ!

Η ΧΑΝΘ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής με τον ΔΕΚΑ, επικρατώντας με 69-54 και φτάνοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα και μετά το 37-33 του ημιχρόνου ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας την ως και το τελικό 69-54, κρατώντας ουσιαστικά τα τέσσερα τελευταία λεπτά χωρίς καλάθι τους φιλοξενούμενους.

Μαλτέζος (22 π.) και Γεωργίου (20 π., 5 τριπ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ αρκετά μόνος ήταν ο Λιοτόπουλος (23 π., 4 τριπ.) για το ΔΕΚΑ.

ΧΑΝΘ-ΔΕΚΑ 69-54

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι., Λουλουδιάδης, Κωνής

Δεκάλεπτα: 16-15, 37-33, 55-47, 69-54

ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Κωστίκας, Κούντας, Αποστολίδης, Μπρόζος 6, Γεωργίου 20 (5), Τουλούπης 13, Κομνιανίδης Γ. 3 (1), Μαλτέζος 22, Ζιάκας 2, Μαργαριτόπουλος 3.

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πετανίδης 10, Τσιροπούλης, Κιόσια 5, Λουλούδης, Πατρίκης 2, Καλαποθαράκος 12, Λιοτόπουλος23 (4) , Μακαρατζής, Πούντος, Ζωϊδης 2, Μουτάφης.