34.6 C
Πέμπτη, 20 Ιουνίου, 2024

National League 1 (2ος-Playoffs-5η αγ.- Δ’ φαση): Καισαριανή… συνοικία το όνειρο!

Στην Elite League θα βρεθεί μετά από 13 χρόνια η Νήαρ Ήστ η οποία σε ένα κατάμεστο κλειστό της Καισαριανής κέρδισε με 57-45 τα Trikala Basket και έφτασε το 3-2.

Η «γλυκιά συμμορία» του Πέτρου Καραμπά κατάφερε να πετύχει σχεδόν με την ίδια σύνθεση 3η διαδοχική άνοδο, και από την Α’ ΕΣΚΑ να βρεθεί στα σαλόνια της Elite League.

Ηγετική μορφή ο Κουπίδης που με 14 πόντους (3 τριπ.) στα τελευταία 11 λεπτά και τρία συνεχόμενα τρίποντα καθάρισε τη νίκη, με τον Καραχάλιο με 15 πόντους (1 τριπ.) να έχει τη δίκη του συνεισφορά. Οι Θεσσαλοί από την πλευρά τους θα διεκδικήσουν την άνοδο σε μίνι όμιλο με Αιγάλεω και Φίλιππο Βέροιας.

Η αναμέτρηση όπως φαίνεται και από το σκορ δεν είχε να προσδώσει ποιότητα, παρά μόνο πάθος και επιθυμία, με το μεγαλύτερο προβόδισμα τη Νήαρ Ήστ να είναι το 26-18 στο 19’, με το ημίχρονο να κλείνε με 30-23.

Με γκολ-φάουλ στα 7’’ πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος ο Κουπίδης με το πρώτο του καλάθι ανέβασε τη διαφορά στο +10 (40-30), και ήταν αυτός που με 3/3 τρίποντα έφερε το σκορ στο 6’32’’ στο +12 (49-37).

Οι Θεσσαλοί στην τελευταία τους προσπάθεια επιστροφής μείωσαν με 4 πόντους του Νέσση σε 49-45, αλλά ένα τρίποντο του Καραχάλιο στου 2’30’’ (52-45) έβαλε τέλος στο ματς. Ο Τσαφαράς με δικό του τρίποντο στα 26’’ (57-45) έκλεισε το σκορ και έδωσε σύνθημα πανηγυρισμών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας διακόπηε για μερικά λεπτά στο 8' για επεισόδια στην εξέδρα των γηπεδούχων, χωρίς ωστόσο να υπάρξει συνέχεια.

Νήαρ Ηστ-Τρίκαλα Basket 57-45 (3-2)

Διαιτητές:  Μαρινάκης-Μαλαμάς-Λιότσιος

Δεκάλεπτα: 16-11, 30-23, 40-32, 57-45

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Καραχάλιος 15 (1), Δημητρίου 8, Δέγλας 13 (3), Τσαφαράς 4, Ζήρος, Κουπίδης 14 (1), Αουτερβάαλ, Τηλιόπουλος 3 (1), Γιανναλέτσος, Φουστέρης.

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Νέσης 8, Τσιαβές 8, Αναγνωστόπουλος 12, Βαβάτσικος 3, Κολότσιος 9 (3), Αργυρούλης 2, Μπαλόπουλος 1, Στάππας 2, Πρέκας, Μπουργάνος.