18.4 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

National League 1 (2ος-Playoffs-1η αγ.- Α’ φαση): Με επική ανατροπή τα Τρίκαλα, «δαγκώνει» η Νήαρ Ήστ

Την πρώτη του νίκη στον πάγκο των Τρικάλων πήρε ο Θανάσης Γιαπλές που είδε την ομάδα του να κερδίσει τον ΝΕΟΛ με 81-72 και να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης.

Η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή προηγήθηκε με 56-38 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, για να δεχθεί ένα τρομερό επιμέρους σκορ 33-12, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 81-68 και να πάρουν τη νίκη. Καθοριστικός ο Νέσης ο οποίος στο 6’40’’ ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα με 66-65 στους γηπεδούχους.

Οι νικητές είχαν πέντε διψήφιους (Αναγνωστόπουλος 19 π., Τσιαβές 18 π., 2 τριπ., Βαβάτσικος 15 π., 1 τριπ., Νέσης 11 π., και Αργυρουλής 10 π.) δείχνοντας τη θέληση τους για νίκη, ενώ για τον ΝΕΟΛ που πέτυχε μόλις 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μανάκας είχε 20 πόντους (2 τριπ.) και ο Μόσιαλος 13 πόντους (3 τριπ.).

Στο 1-0 βρίσκεται και η Νήαρ Ήστ, η οποία με ένα υποδειγματικό δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε με 69-47 τον Αίολο Αγυιάς. Η ομάδα του Πέτρου Καραμπά εκμεταλλεύτηκε την πανίχυρη έδρα της, δέχθηκε μόλις 14 πόντους σε ένα ημίχρονο, και πλησίασε στη πρόκριση. Ζήρος (15 π., 4 τριπ.), Δημητρίου (14 π.) και Κουπίδης (14 π., 2 τριπ.) οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους», με τον Μηλιτσόπουλο να είναι ο μοναδικός διψήφιος (12 π., 4 τριπ.) για τους Πατρινούς.