17.7 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

National League 1 (2ος-Play out-1η αγ.): Προβάδισμα σωτηρίας στο «κάστρο» της η Νίκη Βόλου

Μόνο εύκολη υπόθεση δεν ήταν το πρώτο παιχνίδι των play out ανάμεσα σε Νίκη Βόλου και Πρωτέα Γρεβενών για τους γηπεδούχους στο κλειστό της Νέας Ιωνίας.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και ουσιαστικά δεν άντεξαν στο 4ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 79-70.

Ο Πρωτέας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, και προηγήθηκε με 14-24 στο 9' και 25-32 στο 14' Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 12-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-34.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη έφτασε και στο +10 (47-37), για να επανέλθει ο Πρωτέας μειώνοντας σε 53-51. Εκεί με ένα γκολ-φάουλ του Κρίπτσι και με προσπάθειες του Κουτίνα η διαφορά έφτασε στο 60-53, για να διαχειριστεί τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίκη.

Κουτίνας (21 π., 4 τριπ.), Κρίπτσι (18 π.) και Βρέττας (16 π., 2 τριπ.) οδήγησαν τους Θεσσαλούς, ενώ για τον ιδιαίτερα μαχητικό Πρωτέα, ο Μαχαιριανάκης είχε 19 πόντους και ο Γρούδος 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-25, 37-34, 60-53, 79-70

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 21(4), Βρέττας 16(2), Κρίπτσι 18, Κωστούλας 4, Σουκερας, Γυφτάκης 10(2), Βλαχογιάννης 8, Στύλας, Μπουντούρης 2, Μισαηλίδης.

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Κατηρτζίδης, Κλωνάρας 6(1), Μαχαιριανάκης 19, Πέντιτς 11(1), Καναβός 11, Αναστασόπουλος 9(1), Ασλανίδης, Γρούδος 14.