13.2 C
Athens
Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου, 2024

National League 1 (1ος – 7η Αγ.): Ατσάλινη Δάφνη, το απόγευμα της Κρήτης και ψυχωμένος Έσπερος

Πολύ σημαντικές νίκες πήρα οι δυο ομάδες της Κρήτης, κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς τον στόχο τους.

Ο ΟΦΗ μια πολύ καλή 4η περίοδο κέρδισε στο «Απ.Κόντος» την ΦΕΑ με 78-67 και την άφησε στη μια νίκη, ενώ η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε του Αιγάλεω με 90-82, με την «μονομαχία» των Κουρέπη και Κυρίτση να κλέβει την παράσταση. Ο σέντερ των γηπεδούχων σκόραρε 30 πόντους (1 τριπ.) ενώ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήμτος είχε 39 πόντους (2 τριπ.).

Σπουδαία νίκη πήρε ο Έσπερος στη Καλλιθέα, επικρατώντας του ισχυρού Πανελευσινιακού με 84-76, ενώ το Παλαιό Φάληρο δυσκολεύτηκε στο Μετς από το μαχητικό Παγκράτι, για να επικρατήσει με 71-65 και να αφήσει τους γηπεδούχους στο 0-7.

Στις νίκες επέστρεψε η Δάφνη, και με κύριο συστατικό την άμυνα της, αλλά και τους Ανδρεόπουλο και Γιούσι να δίνουν λύσεις σε πολλούς τομείς, πέρασε από τις Αδάμες, κερδίζοντας τη Νέα Κηφισιά με 67-63 και επιστρέφοντας στη κορυφή.

National League 1
1ος όμιλος
7η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Νέας Κηφισιάς-Δάφνη 63-67
ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια -ΕΦΑΟ Ζωγράφου (19/11)
Παγκράτι-ΑΟ Π. Φαλήρου 65-71
ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ-ΟΦΗ 67-78
Έσπερος Καλλιθέας-Πανελευσινιακός 84-76
ΑΣΑ Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου-Αιγάλεω 90-82
Ρεπό: Πρωτέας Βούλας

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Δάφνη 63-67

Διαιτητές: Αναστασίου, Ναστούλης, Παπαγεωργίου

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-30, 49-46, 63-67

ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Λαδικός): Μανούσος 16, Καράμπελας 11 (1), Στασινόπουλος 11, Μιχαλάκης 11 (2), Παπανικολάου 13 (3), Κούτουλας, Σκορδάς 1, Μοίρας, Σκούρτης.

Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 14, Καλδής 16, Γιούσι 11 (2), Γιαννίκος, Ανδρεόπουλος 10, Μουστόπουλος 6, Κερασοβίτης, Έξαρχος 6, Μέλιος 4, Μαραγκόπουλος.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-ΟΦΗ 67-78

Διαιτητές: Ρίζος, Ασλανίδης, Καρακωνσταντόπουλος

Δεκάλεπτα: 19-21, 32-33, 57-57, 67-78

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Μπάρτσος): Αγγελόπουλος 13, Δρίτσας 20 (6), Μαλτέσιος 10, Πρόφκα 7, Χατζής 11 (3), Μάρτζος 6 (2), Τζίμης, Βασιλακάκης, Κρητικός, Κωνσταντινάκος, Καρακώστας.

ΟΦΗ (Ράλλης): Σταμπουλής 26 (3), Μποχωρίδης 10 (3), Παππάς 18 (2), Πιλκούδης 18, Τσερκιτσόγλου 1, Κασπίρης 3 (1), Λιανός 2, Πρωτογεράκης, Καψάλης, Αντυφιλιώτης, Φρογάκης.

Παγκράτι-Π. Φάληρο 65-71

Διαιτητές: Ορφανός, Μαυρέλης, Δημουλάς

Δεκάλεπτα: 14-13, 31-33, 48-49, 65-71

Παγκράτι (Αντωνόπουλος): Γιαννόπουλος 14 (3), Γραμματίκας 13 (2), Εζέτζα 4, Ζαρίφης 15 (1), Ντιπτσής 4, Κώτσος 4, Μπάρμπας 8, Λαμπρόπουλος 1, Ντιαλό 2.

Π. Φάληρο (Τερζής): Σκόρδος 15 (1), Χαϊκάλης 14 (2), Καλιανιώτης 13, Σωτηράκης 16, Χατζηκυριακίδης 4, Γκάτζο 9 (3), Κάπρης, Φιλίππου, Βισνιέφκσι.

Έσπερος Καλλιθέας-Πανελευσινιακός 84-76

Διαιτητές: Φραγκούλη, Κούλης, Σιδέρης

Δεκάλεπτα: 26-22, 49-37, 64-56, 84-76

Έσπερος Καλλιθέας (Κωνσταντινίδης): Αδαμόπουλος 14, Αβάρε 2, Λάζαρης 9 (1), Δήμου 10, Αγγελόπουλος 15 92), Λιούνης 8, Μαράκης 13, Γαγκαλούδης 9 (1), Κολιός 2, Αλέξης 1, Γκιουλέας, Αγραφιώτης.

Πανευλευσινιακός (Βούλγαρης): Ντακούλιας 20 (2), Εκουνιώτης 17, Μακρής 7 (1), Νίκος 6, Παπαφλωράτος 8 (2), Μανιάς 13 (1), Μαγιντόμπε 5 (1), Μόρφος, Κρασάκης, Μανωλάτος, Μπουρντένης.

ΑΣΑ Αναγέννηση-Αιγάλεω 90-82

Διαιτητές: Γεράνιος Λογοθέτης, Καραμπιτσάκος

Δεκάλεπτα: 25-20, 51-42, 67-55, 90-82

ΑΣΑ Αναγέννηση (Παπαδάκης): Βίσεντιτς 15, Μαραγκάκης 9 92), Κουρέπης 30 (1), Ραζής 4, Κριθινάκης 19 (4), Βερτούδος 4, Κουκιαδάκης 6, Οικονομόπουλος 3 (1), Κυριαζής, Σπυριδάκης.

Αιγάλεω (Φράτας): Κυρίτσης 39 (2), Τζάιδας 19 93), Ζαραϊοδώνης 6 (1), Ιορδάνογλου, Δουρουντούς 4, Ολύμπιος 5 (1), Λιαράκος 1, Νικολιδάκης 3, Σάμαρης 2, Τσορμπατζόγλου 3, Μαυραντζώτου.

Η Βαθμολογία (σε 7 αγώνες):

1.Δάφνη (6-1) 13
2.Πανελευσινιακός (5-2) 12
3.Πρωτέας Βούλας* (5-1) 11
4.Αιγάλεω (4-3) 11
5.ΟΦΗ* (4-2) 10
6.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια» (4-2) 10
7.Παλαιό Φάληρο* (4-2) 10
8.Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου* (3-3) 9
9.Έσπερος Καλλιθέας* (3-3) 9
10.ΦΕΑ (1-6) 8
11.Νέα Κηφισιά* (1-5) 7
12.Παγκράτι (0-7) 7
13.ΕΦΑΟΖ* (1-4) 6

*Εχουν κάνει το ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (8η, 25/11)

ΕΦΑΟ Ζωγράφου-ΑΕ Νέας Κηφισιάς
ΑΟ Π. Φαλήρου-Φανάρια Νάξου
ΟΦΗ-ΑΟ Παγκρατίου
ΑΟ Δάφνης-Έσπερος Καλλιθέας
Αιγάλεω-Πρωτέας Βούλας
Πανελευσινιακός-Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου
Ρεπό: ΦΕΑ  



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ