22.3 C
Athens
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

National League 1 (1ος – 25η Αγ.): Πρώτο και καλύτερο το Αιγάλεω, «κατάπιε» τον ΟΦΗ η Αναγέννηση, «σταχυοφόροι» για πλέι οφς

Το Αιγάλεω αγωνίστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς τον παρουσία του κόσμου του, αλλά αυτή τη φορά βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τον πολύ μαχητικό ΕΦΑΟΖ με 77-71, χάρη στους 35 πόντους (2 τριπ.) του Κυρίτση και ένα μεγάλο καλάθι του Τζάιδα (15 π.).

Πλέον, ο ΕΦΑΟΖ θα πρέπει να κερδίσει στην έδρα του τον Πανελευσινιακό, καθώς το Παγκράτι με κορυφαίο τον Λιακόπουλο κέρδισε στις Αδάμες τη Νέα Κηφισιά με 61-55 και αν κερδίσει τον Έσπερο Καλλιθέας στο Μετς και ηττηθεί ο ΕΦΑΟΖ θα πάρει τον πλεονέκτημα έδρας.

Δική του έκανε την δεύτερη θέση ο Πρωτέας που είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και κέρδισε στη Βούλα το Παλαιό Φάληρο με 71-61, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ευκαιρία την τελευταία αγωνιστική κερδίζοντας το Αιγάλεω να κλειδώσουν την εξάδα.

Προβάδισμα πήρε και ο Πανελευσινιακός που κατάφερε σε ένα παιχνίδι «θρίλερ» να κερδίσει με 76-73 τη Δάφνη, η οποία χάνει τη δεύτερη θέση. Οι φιλοξενούμενοι με τον Μουστόπουλο έστειλαν το παιχνίδι στη παράταση (66-66) και στο 74-73 έχασαν την ευκαιρία με τον Τζιβελέκα να πάρουν τη νίκη.

Με πανηγυρικό τρόπο έσωσε τη σεζόν της η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου που κέρδισε στα «Δυο Αοράκια» τον ΟΦΗ με 80-64 και του βάζει δύσκολα για τα πλέι οφς. Τέλος, εύκολη νίκη πήρε ο Έσπερος στη Καλλιθέα με 92-72 επί της ΦΕΑ.

National League 1
1ος όμιλος
25η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΕ Νέας Κηφισιάς-ΑΟ Παγκρατίου 55-61
Έσπερος Καλλιθέας-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 92-72
ΑΣΑ Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου -ΟΦΗ 80-64
Πρωτέας Βούλας-ΑΟ Π. Φαλήρου 71-61
Αιγάλεω-ΕΦΑΟ Ζωγράφου 77-71
Πανελευσινιακός-ΑΟ Δάφνης 76-73 (66-66 κ.αγ)
Ρεπό: ΑΠΑΣ Τα Φανάρια Νάξου

Τα φύλλα αγώνα:

Πανελευσινιακός-Δάφνη 76-73 παρ.

Διαιτητές: Αργυρούδης-Ναστούλης-Ραπτογιάννης

Δεκάλεπτα: 22-25, 38-42, 53-56, 66-66 κ.αγ. 76-73 παρ.

Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 14 (4), Ρεκουνιώτης 23, Ντακούλιας 12 (3), Σταμέλος 6, Μαγιντόμπε 7 (1), Κρασάκης 4, Πρόφκα 5 (1), Μακρής 2, Παπαφλωράτος 1, Μανιάς 2, Γράψας.

Δάφνη (Ζαβός): Γιούσι 9 (1), Τζιβελέκας 20 (3), Μουστόπουλος 11, Καλδής 11 (1), Έξαρχος 4, Κερασοβίτης 5 (1), Μέλιος, Γιαννίκος 2, Μαραγκόπουλος 7 (2), Ανδρεόπουλος 4.

Πρωτέας Βούλας-Παλαιό Φάληρο 71-61

Διαιτητές: Τσαχάκης-Κούλης Κ.-Καραπαπάς

Δεκάλεπτα: 24-9, 34-24, 54-45, 71-61

Πρωτέας Βούλας (Μιχελάκος): Ξυδάς 9, Αλμπίγιανιτς 13, Τσιουμπρής 9, Παλαιοχωρίτης 11 (2), Πεφάνης 3 (1), Καραμαλέγκος Ι. 8 (2), Καραμαλέγκος Η. 10, Παπαγεωργόπουλος 3, Κυριλής 5 (1), Τζώλος, Τουμαζάτος.

Παλαιό Φάληρο (Τερζής): Κοντούδης 2, Γεωργιάδης 16 (1), Φιλίππου 15 (3), Γκάτζο 5 (1), Χατζηκυριακίδης 9 (1), Σκόρδος 3, Καλιανιώτης 11, Καπρής, Δούλης.

ΑΣΑ Αναγέννηση-ΟΦΗ 80-64

Διαιτητές: Καλογριάς-Κούλης Χ.-Κιουλάφας

Δεκάλεπτα: 19-23, 39-36, 63-47, 80-64

ΑΣΑ Αναγέννηση (Παπαδάκης): Ραζής 8, Σπυριδάκης 7 (2), Κουρέπης 17, Βισέντιτς 11, Μαραγκάκης 7 (1), Βερτούδος 9 (2), Μητρόπαπας 15 (1), Οικονομόπουλος 6, Καρλής. Λαμπράκης, Κουκιαδάκης, Κριθινάκης.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 25 (2), Λιανός 14 (1), Κασπίρης 9 (3), Πρωτογεράκης 3, Τσερκιτσόγλου 3 (1), Μποχωρίδης 2, Σταμπουλής 6, Ζαφειρούδης, Πιλκούδης 2, Καψάλης, Αντιφυλιώτης 2, Δραμουντάνης.

Έσπερος Καλλιθέας-ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 92-72

Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ.-Πετράκης Ιωάν.-Κουτίβης

Δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 65-55, 92-72

Έσπερος Καλλιθέας (Παπαδόπουλος): Αδαμόπουλος 25, Λάζαρης 27 (1), Αγγελόπουλος 9 (1), Κολιός, Αβάρε 12 (4), Ράγκος 7 (1), Γκιουλέας 8, Δήμου, Αλέξης 4 (1), Αγραφιώτης, Σπανάκης.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Τάσιος): Δρίτσας 25 (6), Κωνσταντινάκος 15 (5), Βασιλακάκης 2, Κρητικός 8 (2), Χατζής 6, Τρίχας 11 (1), Καρλής 3 (1), Ματσίρας 2, Φεσσάρας, Μάρρης, Ιωαννίδης.

ΑΕ Ν. Κηφισιάς-Παγκράτι 55-61

Διαιτητές: Καλογερόπουλος Φ.-Ουσταμπασίδης-Γερός

Δεκάλεπτα: 13-15, 24-30, 37-48, 55-61

ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Λαδικός): Καράμπελας 6 (1), Μιχαλάκης 2, Μοίρας 12, Μανούσος 4, Στασινόπουλος 15, Κούτουλας 3 (1), Παπανικολάου 5 (1), Σκορδάς 8, Σκούρτης, Καπετανάκης.

Παγκράτι (Δάγλας): Γιαννόπουλος 11 (1), Γραμματίκας, Χαϊκάλης 6, Μιλάνοβιτς 11, Ζαρίφης 2, Λιακόπουλος 22 (1), Λαμπρόπουλος 7 (1), Εζέτζα 2.

Αιγάλεω- ΕΦΑΟ Ζωγράφου 77-71

Διαιτητές: Μπούκας-Σκουλαρίκης-Γαραντζιώτης

Δεκάλεπτα: 22-19, 45-30, 54-51, 77-71

Αιγάλεω (Σορώτος): Τζάιδας 15, Κυρίτσης 35 (2), Τσορμπατζόγλου 14 (4), Δουρουντούς 2, Ολύμπιος 7 (1), Μαλτέσιος 3, Ιορδάνογλου, Μιχαήλ 1, Λιαράκος, Νικολιδάκης.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Κουμπούρας): Οικονόμου 22 (2), Φίλλιπας 25 (4), Παπαδημητρίου, Μαγκουνής 11, Ξανθόπουλος 4, Καλλιακούδας 4, Σαραντόπουλος 2, Στογιάνοβιτς 2, Χατζής, Σωφρονάς 1, Πουλυμενάκος.

Η Βαθμολογία (σε 25 αγώνες):

1.Αιγάλεω* (18-5) 41
2.Δάφνη (16-8) 40
3.Πρωτέας Βούλας* (17-6) 40
4.Παλαιό Φάληρο* (15-8) 38
5.ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια»* (15-8) 38
6.Πανελευσινιακός* (14-9) 37
----------------------------------------------
7.ΟΦΗ* (14-9) 37
8.Έσπερος Καλλιθέας* (11-12) 34
9.Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου* (10-13) 33
----------------------------------------------
10.Νέα Κηφισιά* (8-15) 31
11.ΕΦΑΟΖ* (5-18) 28
12.Παγκράτι* (5-18) 28
13.ΦΕΑ* (2-21) 24

*Έχουν κάνει το ρεπό τους  

*Οι ομάδες από τη θέση 1 ως και τη θέση 6 θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τη θέση 10 ως και τη θέση 13 θα δώσουν το παρών στα πλέι άουτ



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ