21 C

Nίκη με μαγικό Χουέρτας και ριμπάουντερ Μπόγρη η Τενερίφη (vids)

Χουέρτας και Πρέπελιτς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές με τον πρώτο να πανηγυρίζει τη νίκη στην αναμέτρηση της δικής του Ιμπεροστάρ Τενερίφης με τη Χοβεντούτ Μπανταλόνα με 96-90. Ο Βραζιλιάνος σημείωσε 25 πόντους και μοίρασε 16 ασίστ! Ο Σλοβένος σταμάτησε στους 32. Πολλοί όμως ήταν αυτοί που βοήθησαν την ομάδα των Καναρίων, όπως ο Σάλιν, ο Ντίεθ, ο Μπόγρης και στο τέλος ο Σερμαντίνι, ο οποίος κατάφερε να φτάσει στους 19 πόντους, ενώ για τρία δεκάλεπτα φαινόταν εξαφανισμένος. Ο Γιώργος Μπόγρης στα 12’ που αγωνίστηκε είχε τέσσερις πόντους, αλλά και εννέα ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Στη νίκη της Σαραγόσα επί της Εστουδιάντες με 97-87 πρωταγωνιστές ήταν οι Ράντοβιτς (17) και Μπρουσίνο (15), ενώ την παράσταση έκλεψε ο Αβράμοβιτς των «φοιτητών» με 35 πόντους!

Ιμπεροστάρ Τενερίφη-Χοβεντούτ Μπανταλόνα 96-90

Ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος έγινε ανάμεσα στην Τενερίφη και την Μπανταλόνα. Οι Καταλανοί κατάφεραν να φτάσουν και στο +12 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας στη θέση του οδηγού και τον Γιώργο Μπόγρη εξαιρετικό σε άμυνα και ριμπάουντ ξαναπήραν το προβάδισμα.

Δεν κατάφεραν όμως να «χτίσουν» μια διαφορά ασφαλείας, παρά τη σαφώς καλύτερη εικόνα τους στο δεύτερο μισό. Ο κακός για τρία δεκάλεπτα Σερμαντίνι, έδωσε λύσεις στο τέταρτο, ενώ ο Σάλιν διαμόρφωσε το 78-72 (36’) και ο Ντίεθ έδωσε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στην Τενερίφη γράφοντας το 83-73 (37’) με το τρίτο τρίποντο στο παιχνίδι του. Ήταν ουσιαστικά η χαριστική βολή στην Μπανταλόνα που δεν μπόρεσε να απειλήσει από το σημείο αυτό και μετά. H Τενερίφη βρίσκεται στο 14-7 και παραμένει σταθερά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας με έναν αγώνα λιγότερο. Η Μπανταλόνα βρίσκεται στο 9-13 και στη 12η θέση.

Σαραγόσα-Εστουδιάντες 97-87

Χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο η Σαραγόσα για να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά έκανε το βήμα μπροστά που χρειαζόταν, πήρε το προβάδισμα και το κράτησε σταθερά στα χέρια της ως το φινάλε της αναμέτρησης απέναντι στην Εστουδιάντες, η οποία παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Η Σαραγόσα έφτασε στο 16-6 και με αγώνα παραπάνω βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, πίσω από την Μπαρτσελόνα και πάνω από την Ρεάλ Μαδρίτης.