31 C
Τετάρτη, 26 Ιουνίου, 2024

Nίκη για την Μπάμπεργκ με Στρέλνιεκς! (Vids)

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα με ανατροπές και συναρπαστικό φινάλε, η Μπάμπεργκ νίκησε 80-76 εκτός έδρας την Μπάγερν Μονάχου στους ημιτελικούς των playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος και έκανε το 2-0 με τη σειρά να επιστρέφει στο δικό της σπίτι στις 28 Μαϊου για τον τρίτο αγώνα. Ο Νίκος Ζήσης είχε 8 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 28' και αποθεώθηκε από τους συμπαίκτες του, από τους φίλους της Μπάμπεργκ που είχαν κάνει το ταξίδι στο Μόναχο.

Τα πρώτα βήματα των γηπεδούχων στον αγώνα ήταν σταθερά, φτάνοντας να προηγηθεί 30-20 στο πρώτο δεκάλεπτο με τις άμυνες, να το πούμε διακριτικά, να μην δίνουν ρεσιτάλ. Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο ήταν εντελώς διαφορετική. Το επιμέρους 21-9 της Μπάμπεργκ λέει πολλά από μόνο του για την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες σε σχέση με τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η κατάσταση ισορρόπησε ανάμεσα στους δύο αντιπάλους με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Μπάγερν ήταν και πάλι ελαφρώς καλύτερη, αλλά όλα έμειναν ανοιχτά ως το συναρπαστικό φινάλε του παιχνιδιού.

Ο Νίκος Ζήσης ήταν αυτός που έφερε και πάλι σε απόσταση αναπνοής την Μπάμπεργκ (71-72, 36'30''). Ο Φαμπιέν Κοσέρ ήταν αυτός που έφερε το αγώνα στα ίσια (76-76) με 1'10'' για το τέλος. Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στο επόμενο λεπτό.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι 15'' πριν το τέλος απέσυρε τον Νικολό Μέλι και επιστράτευσε τον Γιάνις Στρέλνιεκς. Και αυτό που σχεδίασε, βρήκε εφαρμογή στο παρκέ, με τον Λετονό να γράφει το 76-78 με 5'' για το τέλος. Ο Μαξιμίλιαν Κλέμπερ έχασε την μπάλα, ο Λούτσιτς έκανε το φάουλ στον Μίλερ, ο οποίος με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 76-80!

Ο Κοσέρ σημείωσε 23 πόντους για τους νικητές, ο Στρέλνιεκς πρόσθεσε 13 και ο Μίλερ 12, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπούκερ είχε 12, ο Λούτσιτς 11 και ο Ντζέντοβιτς 10.