19.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μπουρζ-Ολυμπιακός 76-59: Ερυθρόλευκο “αντίο” στην Ευρώπη

Η εξαιρετική πορεία του Ολυμπιακού στην Ευρώπη φέτος έφτασε στο τέλος της στη Γαλλία. Η Μπουρζ αποδείχθηκε ιδιαίτερα δυνατός αντίπαλος, νίκησε και εντός έδρας με 76-59 και θα κάνει το επόμενο βήμα στο EuroCup Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια οι Γαλλίδες άρχισαν να απομακρύνονται. Έδωσαν διψήφια τιμή στη διαφορά και έφτασαν ως το +18 (49-31, 27’). Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπουρζ αύξησε ακόμη περισσότερο την απόσταση από τον Ολυμπιακό με το σκορ να φτάνει στο 62-32 (30’22’’). Οι "ερυθρόλευκες" συνέχισαν την προσπάθεια, προσπάθησαν να μειώσουν (67-51, 34'), αλλά δεν μπόρεσαν και να διεκδικήσουν τη νίκη με τον αγώνα να κλείνει ε το τελικό 76-59.

Διαιτητές: Ατάρντ, Χέρμπερτ, Σάντσεθ Σίξτο

Δεκάλεπτα:  15-14, 37-27, 59-32, 76-59