22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Μπούρσασπορ – Προμηθέας 87-76: «Διπλή» ήττα στην Προύσα (vids)

Ο Προμηθέας το πάλεψε δυνατά στην Προύσα αλλά η κατάληξη ήταν η χειρότερη δυνατή. Οχι μόνο έχασε από την Μπούρσασπορ με 87-76, αλλά έχασε και τη διαφορά των τριών πόντων που είχε νικήσει στην Πάτρα και πλέον υστερεί διπλά έναντι της μίας από τις δύο ομάδες που «σημάδευε» να βάλει από κάτω για να διεκδικήσει πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Στο 3-9 ο Προμηθέας, στο 4-7 η Μπούρσα και με υπέρ της την ισοβαθμία. Πλήρωσε αβίαστα λάθη που μεταφράστηκαν κυρίως σε επιθετικά φάουλ σε καθοριστικές επιθέσεις στο τέλος ο Προμηθέας. Οπως επίσης πλήρωσε και την αδυναμία του να σταματήσει τον Αντριου Αντριους.

Ο Προμηθέας άρχισε το ματς με επιθετική δυστοκία, κρατιόταν όμως σχετικά κοντά με την άμυνα αλλά ένα καλό δίλεπτο στο τέλος της πρώτης περιόδου έφερε τους Τούρκους στο 23-17. Η είσοδος των Γκίκα και Σίμπσον, με τον πρώτο να είναι αποτελεσματικός και στην οργάνωση και στην εκτέλεση από μακριά, έφερε το σκορ στο 28-31 στο 13' και τον Προμηθέα σε καλό ρυθμό. Αυτό που δεν μπορούσε όμως ήταν να σταματήσει την δράση του Αντριους για τη Μπούρσα και το ημίχρονο έληξε με 44-43 για τους γηπεδούχους

Το ένα πρόβλημα παρέμεινε και μεγάλωσε για τον Προμηθέα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αντριους σκόραρε όπως και όποτε ήθελε, οι παίκτες του Ζούρου έκαναν και αρκετά αβίαστα λάθη και έτσι οι Τούρκοι δεν άφησαν την ευκαιρία και έκλεισαν την περίοδο στο +8, 70-62.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε από νωρίς να εξελίσσεται σε... ροκ ρυθμούς. Η Μπούρσα πήγε στο 73-62, ο Προμηθέας με τον Ρέι που είχε αρχίσει να ζεσταίνεται πήγε στο 73-69. Η Μπούρσα έφυγε ξανά με 80-72, ο Προμηθέας επέστρεψε στο 80-76 στο 37'.

Ακολούθησαν οι δύο φάσεις του αγώνα. Η επίθεση του Προμηθέα κατέληξε σε επιθετικό φάουλ του Ρέι, αυτή της Μπούρσα που ακολούθησε, σε τρίποντο του Νίνταμ για το 83-76 με 2'18'' να απομένουν. Το κακό ολοκληρώθηκε με ένα ακόμα επιθετικό φάουλ, του Αντριτς και πλέον η πλάστιγγα είχε γείρει για τα καλά. Γενικά για τον Προμηθέα η... ευαισθησία των διαιτητών στα επιθετικά φάουλ ήταν μεγάλη, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

ΑΛΥΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Ο Αντριου Αντριους ήταν ο «εκτελεστής» του Προμηθέα. Σκόραρε 24 πόντους, είχε 5/10 τρίποντα και κυρίως πήρε κι έβαλε όλες τις κρίσιμες επιθέσεις σε καθοριστικά σημεία, χωρίς κανείς να καταφέρει να τον περιορίσει.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οταν ο γηπεδούχος αντίπαλός σου τελειώνει το παιχνίδι με οριακά διψήφιο, 10, αριθμό λαώς και εσύ κάνεις σε δυνατή έδρα 16, το πληρώνεις ακριβά.