18.1 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Μπουργκ-Άρης 72-65: “Ξέμεινε” από ενέργεια και λύσεις! (pics+vids)

Ο Άρης επέστρεψε από το -19, πήρε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, όμως φάνηκε να μένει από ενέργεια στην άμυνα στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από την Μπουργκ με 72-65. Το πολύ κακό ποσοστό στα τρίποντα ήταν ανυπέρβλητος παράγοντας στην επίθεση για τους "κιτρινόμαυρους". Για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, πάλεψαν οι Κρις Μπανκστον (15 πόντους,8 ριμπάουντ) και Ρόνι Χάρελ (14 πόντους,8 ριμπάουντ). Στον αντίποδα για τους Γάλλους, τη μεγαλύτερη "ζημιά" έκανε ο Ζακαρί Ρισασέ με 16 πόντους. Στο 3-4 πλέον το ρεκόρ των Θεσσαλονικιών, στο 5-2 η Μπουργκ.

Εφιαλτικό ξεκίνημα για τον Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν ήξερε που βρισκόταν, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 11-0. Οι "κιτρινόμαυροι" πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι με τον Κρις Μπάνκστον μετά από έξι λεπτά παιχνιδιού! Παρόλα αυτά τα πράγματα δεν έγιναν καλύτερα. Η Μπουργκ, με τους Τζέκουαν Λιούις και Μπράις Μπράουν να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά, αύξησε και άλλο τη διαφορά. Αυτή έφτασε στο +19 (23-4), με την πρώτη περίοδο να λήγει με άλλα δύο καλάθια του Μπάνκστον και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 25-8 υπέρ των Γάλλων.

Η εικόνα του Άρη άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα στην επίθεση, βρίσκοντας τα κατάλληλα ματσαπς.  Οι Ρόνι Χάρελ και Βασίλης Τολιόπουλος ακολούθησαν τον Μπάνκστον και ο Άρης ροκάνιζε τη διαφορά. Αρχικά, στο -9 (30-21), πέντε λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου και στο -3 στην ανάπαυλα με το μεγάλο τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου. Ο Έλληνας γκαρντ, με την λήξη του χρόνου, σηκώθηκε από τα οχτώ μέτρα και ευστόχησε για τρεις, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-34.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επέστρεψε από το -19, διορθώνοντας τα κακώς κείμενα και στις δύο πλευρές του γηπέδου και πλέον διεκδικούσε στα ίσα τη νίκη. Στην έναρξη της επανάληψης μάλιστα, με το καλάθι του Σανόγκο και ακόμα ένα τρίποντο του Τολιόπουλου, οι "κιτρινόμαυροι" έκαναν την ολική ανατροπή(39-37). Κάποια λάθη όμως του Ίσμαελ Σανόγκο, σε συνδυασμό με ένα υπερβολικό αντιαθλητικό φάουλ στον Γκάλινατ, έδωσαν ρυθμό στην Μπούργκ. Οι Γάλλοι με τον Ζακαρί Ρισασέ να κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Άρη, πήραν και πάλι "κεφάλι" στην αναμέτρηση. Με τον Γάλλο φόργουορντ να έχει δέκα πόντους στην περίοδο, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +8 (51-43). Ο Άρης έκανε ένα καλό τελευταίο δίλεπτο όμως και με καλάθι του Μάρκους Καρ, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 53-49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένας πραγματικός αγώνας του Άρη να φτάσει κοντά και να διεκδικήσει και πάλι τη νίκη. Όμως κάθε φορά που οι φιλοξενούμενοι έφταναν κοντά, η Μπούργκ έβρισκε τις κατάλληλες λύσεις στην επίθεση. Οι παίχτες του Γιάννη Καστρίτη έμοιαζαν να το θέλουν αλλά να μην έχουν την απαραίτητη ενέργεια στην άμυνα ώστε να επιστρέψουν για ακόμη μία φορά από διψήφια διαφορά. Κάπως έτσι η ελληνική ομάδα γνώρισε την ήττα (3-4) σε μία έδρα που κανένας δεν έχει κερδίσει προς το παρόν.

ΩΣΕΙ ΠΑΡΩΝ: Μία εμφάνιση που σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει ο Λευτέρης Μποχωρίδης. Ο Έλληνας γκαρντ έμοιαζε εκτός τόπου και χρόνου όσο βρισκόταν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να αγωνιστεί μόλις εννέα λεπτά. Σε αυτό το χρόνο συμμετοχής "έγραψε" ένα ριμπάουντ, ένα λάθος και τρία φάουλ, έχοντας -2 στην αξιολόγηση (pir).

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ:Ο Άρης (όπως σε αρκετά παιχνίδια φέτος) είχε θέμα στα σουτ έξω από τα 6.75. Οι παίχτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν μόλις 5/25 σουτ (20%), με την Μπούργκ από την άλλη να μην... βγάζει μάτια (29.2%) αλλά να είναι καλύτερη σε αυτό τον τομέα. Παράλληλα, δεν βοήθησαν την ελληνική ομάδα η αρνητική αναλογία ασίστ λαθών (12-18).