17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μπουντούτσνοστ – Προμηθέας 95-89: Αγγιξε το θαύμα, έκανε «χαρακίρι» (vids)

Το ευρωπαϊκό αήττητο του Προμηθέα έσπασε στο Μαυροβούνιο με... περιπετειώδη τρόπο. Το 95-89 της Μπουντούτσνοστ στην παράταση ήρθε μετά από 30 λεπτά κάκιστης αμυντικής παρουσίας του Προμηθέα που τον έφερε στο -20 να φλερτάρει με τον διασυρμό, δέκα εντυπωσιακά που έφεραν την μεγάλη ανατροπή και τη νίκη στα χέρια του έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του 40λεπτου, ενα... χαρακίρι στην τελευταία άμυνα και εν τέλει αποδιοργάνωση και ήττα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Προμηθέας έδειξε από νωρίς ότι είχε αμυντικό πρόβλημα, αλλά στο πρώτο δεκάλεπτο έβαζε... όσα έτρωγε και ήταν κοντά στο σκορ. Η περίοδος έληξε με 26-23 και ακολούθησε... κατάρρευση. Ο Προμηθέας συνέχιζε να δέχεται καλάθι με κάθε τρόπο, αλλά σταμάτησε και να βάζει. Με συνοπτικές διαδικασίες στο 18' βρέθηκε στο -17, 48-31 και το ημίχρονο έληξε με 50-35

Η ελληνική ομάδα έκανε μια αναλαμπή στις αρχές του δεύτερου μέρους όταν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 52-43, αλλά στο 28' αυτή έφτασε στους 20 πόντους, 67-47 αφού ήταν φανερό ότι του Προμηθέα δεν του έβγαινε τίποτα σήμερα και έκανε μόνο λάθος επιλογές. Το δεκάλεπτο έληξε με 69-52 και τίποτα δεν έδειχνε να μπορεί να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Ο Προμηθέας, όμως, έχει εγωισμό και είναι απρόβλεπτος. Εκανε το αυτονόητο που δεν μπορούσε για 30 λεπτά, πίεσε δηλαδή στην άμυνά του, σάστισε τον αντίπαλο, βρήκε αυτοπεποίθηση και καλές επιθέσεις και άρχισε να φλερτάρει με το μέχρι πριν από λίγα λεπτά απίστευτο!

Στο 37'15'' ένα τρίποντο του Γκίκα, καθοριστικού έτσι κι αλλιώς στην αλλαγή του ρυθμού, έφερε τον Προμηθέα σε απόσταση ενός σουτ, 74-71

Ο Ρέινολτνς έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους με τρίποντο, 77-71, αλλά ο Προμηθέας στο 39' έφερε πια το ματς στον πόντο, 77-76! Και όχι μόνο αυτό, αλλά με τον απίστευτο Νίκο Γκίκα σε νέο τρίποντο, πέρασε με 77-79 στα 37''!

Στα 26'' ο Καμπά με φόλοου μετά από δύο άστοχα των συμπαικτών του ισοφάρισε σε 79-79, ο Γιανγκ μετά το τάιμ άουτ εκτέλεσε άριστε την επίθεση με ατομική ενέργεια για το 79-81 στα 7'', αλλά ο Προμηθέας... σάστισε στην άμυνα και ο Μπουθ στα 2'' ισοφάρισε στο 81-81 και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Προμηθέας έχασε το μυαλό του απότομα, πήγε σε βιαστικές και κακές επιθετικές επιλογές, πέρασε τρία λεπτά χωρίς πόντο, με τη Μπουντούτσνοστ να πηγαίνει στο 87-81 και τελικά πήρε όχι μόνο το ματς, αλλά και μια μεγάλη διαφορά.

ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟΣ: Ο Φιλ Μπουθ ήταν ο... εκτελεστής του Προμηθέα. Αυτός είχε τη διαύγεια να τρέξει το γήπεδο και να ισοφαρίσει στη λήξη του κανονικού αγώνα, αυτός έβαλε και σε θέση οδηγού την ομάδα του στα πρώτα λεπτά της παράτασης και της έδωσε αέρα νίκης.