16.6 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μπουντούτσνοστ – Προμηθέας 90-77: Χωρίς αντοχές και… ελπίδες (vids)

Ο Προμηθέας πήγε στην Ποντγκόριτσα για να διεκδικήσει μια υπέρβαση... ζωντάνιας για την τελική ευθεία του ομίλου του Eurocup, αλλά επιστρέφει με άδεια χέρια και κατά πάσα βεβαιότητα για τυπική διαδικασία στους τελευταίου αγώνες. Η Μπουντούτσνοστ έδειξε σε διάρκεια καλύτερη και πληρέστερη ομάδα και νίκησε δίκαια και αρκετά άνετα, με το 90-77 πάντως να αδικεί την παρουσία του Προμηθέα για τρία δεκάλεπτα. Στο τέλος έδειξε να προδίδεται και από δυνάμεις, αφού έχοντας ταλαιπωρηθεί πολύ από τον κορονοϊό τον τελευταίο καιρό ουσιαστικά πήγε χωρίς καλή προπόνηση στο ματς.

Οι Μαυροβούνιοι έλεγξαν από την αρχή το παιχνίδι, φτάνοντας στο 26-16 του δεκαλέπτου και το 46-39 του ημιχρόνου. Ενα ξέσπασμα του Τζεράι Γκραντ στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έφερε το ματς στο ισόπαλο 50-50 όμως η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Εχοντας πολύ περισσότερους πρωταγωνιστές από τον ένα και μοναδικό σήμερα του Προμηθέα, με Κομπς, Σίλι και Ριντ να σέρνουν τον χορό, ξέφυγε γρήγορα με διψήφια διαφορά, έκλεισε το δεκάλεπτο με 67-57 και απογοήτευσε τελείως τον Προμηθέα που δεν είχε κουράγιο να ακολουθήσει.

ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΡΕΚΟΡ: Ο Τζεράι Γκραντ βελτίωσε κατά... έναν το ρεκόρ που είχε με τον Προμηθέα σε πόντους στο Eurocup, σκοράροντας 23 αλλά έμεινε με αυτό και όχι με την χαρά ενός καλού αποτελέσματος για την ομάδα του παρά τη δική του προσπάθεια.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ηταν πολλά τα σημεία κυριαρχίας της Μπουντούτσνοστ στο σημερινό παιχνίδι, αλλά κυρίως στα ριμπάουντ με τελικό απολογισμό 41-25 η διαφορά ήταν χαώδης.