18.6 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Μπολόνια-Παναθηναϊκός 74-64: Ολικό μπλακ άουτ! (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός βρήκε... ακόμη έναν τρόπο να ηττηθεί, καθώς γύρισε από το -14 και προηγήθηκε στις αρχές της τελευταίας περιόδου, όντας καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κάπου εκεί «έπεσε ο γενικός», σκόραρε μόλις επτά πόντους στα επτά τελευταία λεπτά και η Μπολόνια, μοιραία, επικράτησε με 74-64, παίρνοντας ένα αποτέλεσμα που τη διατηρεί στο «κυνήγι» της οκτάδας με 9-11, κάτι που μάλλον χάνεται για τους «πράσινους», που υποχώρησαν στο 7-13.

Η Μπολόνια θέλησε να φανεί ανώτερη από το ξεκίνημα, ψάχνοντας τον Σενγκέλια λόγω των απουσιών του Παναθηναϊκού, με τον Γεωργιανό να δίνει μια πρώτη «ώθηση» στο τετράλεπτο (10-5), με τον Μπάκο να τον στηρίζει στις δύο πλευρές του παρκέ και τον Λούντμπεργκ να έρχεται στην παρέα τους, ώστε να πάρουν με την ομάδα τους «διπλό» σκορ (18-9 στο 8'). Η «πράσινη» άμυνα λειτούργησε στην υπόλοιπη πρώτη περίοδο, αλλά βρέθηκε στην άλλη μεριά μονάχα μια λύση με τον Λι για το 18-11.

Η Τεόντοσιτς δημιουργούσε, Λούντμπεργκ και Χάκετ εκτελούσαν, ενώ και ο Ζαϊτέ είχε μπει στην «εξίσωση», με τους παίκτες του Σκαριόλο πολύ σύντομα να ανεβάζουν τη διαφορά στο +14 με σερί 7-0 (27-13 στο 13'). Τρία απανωτά τρίποντα από Γκριγκόνις, Ουόλτερς και Μπέικον έδειχναν να βγάζουν μια αχτίδα φωτός για το «τριφύλλι» με σερί 0-9 (27-22 στο 14'), αλλά συνέχεια δε δόθηκε, με τους ψηλούς των γηπεδούχων να δίνουν τον τόνο ξανά και το ημίχρονο να λήγει υπέρ τους στο +13 (43-30).

Ο Ουόλτερς και ο Λι ξεκίνησαν μαζί στην τρίτη περίοδο, η άμυνα «έδεσε» με Παπαγιάννη-Ουίλιαμς και ο Παναθηναϊκός έδειξε ξανά να έχει σφυγμό με επιμέρους 1-9, που του έδωσε ελπίδα (44-39 στο 24'). Μπορεί Χάκετ και Ζαϊτέ να απάντησαν με σερί 5-0 για την Μπολόνια, αλλά ο ρυθμός ανήκε στους παίκτες του Ράντονιτς, με τον Παπαγιάννη να δίνει γενναίες «μάχες» χαμηλά και τον Πονίτκα να εμφανίζεται ξανά ως «παράγοντας Χ», για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο -4, δείχνοντας να το πιστεύουν (55-51).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε, μάλιστα, να προηγηθεί στην τελευταία περίοδο με τρίποντα των Ουίλιαμς και Πονίτκα (55-57 στο 33'), ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 12-27 από το ημίχρονο μέχρι εκείνο το σημείο. Το ένα παιδικό λάθος, όμως, διαδέχθηκε το άλλο στην επίθεση, ο Τεόντοσιτς αντιθέτως έφερε ψυχραιμία στους γηπεδούχους κι εκείνοι βρήκαν τις λύσεις για σερί 14-0, που τους έφερε διψήφιο προβάδισμα και, φυσικά, έληξε το ματς με καλάθι του Κορντινιέ στα 98" για τη λήξη (69-57). Ο Τεόντοσιτς «σφράγισε» την νίκη με δικό του τρίποντο και η ελληνική ομάδα έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από την Ιταλία (74-64).

Δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64

ΤΟ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΤΟΥ: Ο Παναθηναϊκός είχε απουσίες και έλλειψη λύσεων, επομένως, χαμηλά και ο Τορνίκε Σενγκέλια ανέλαβε δράση με 16 πόντους και επτά ριμπάουντ, αν και ο Μίλος Τεόντοσιτς, παρά τα επτά λάθη του, ήταν επίσης καθοριστικός σε στιγμές με 12 πόντους, τέσσερις ασίστ και το τρίποντο που τελειώνει το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με το ποσοστό σου στα τρίποντα μόλις στο 27.6% με 8/29 σουτ, δύσκολα διεκδικείς «διπλό» στην Ευρωλίγκα. Η Μπολόνια σούταρε καλύτερα με 7/19 πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων και ποσοστό 36.8%, παίρνοντας έτσι την νίκη.